۱۳۹۰ مهر ۱۶, شنبه

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱ به حامیان حقوق زنان رسید

یک بانوی یمنی و دو بانوی لیبریایی به خاطر تلاش برای ارتقای نقش زنان و دفاع از حقوق بشر به عنوان برگزیدگان جایزه‌ی صلح نوبل سال ۲۰۱۱ معرفی شدند. این خبر را رئیس کمیته‌ی نوبل نروژ پیش از ظهر جمعه، ۱۵ مهر در اسلو اعلام کرد.

توکل کرمان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جنبش اعتراضی یمن و از سخت‌کوش‌ترین مدافعان حقوق زنان در این کشور و منطقه به شمار می‌رود. دو بانویی که او جایزه‌ی نوبل سال ۲۰۱۱ را با آنها تقسیم می‌کند شهروندان نام‌آشنایی از کشور آفریقایی لیبریا هستند؛ الن جانسون سیرلیف نخستین رئیس جمهور زن آفریقا و لیما گبووی فعال ۳۹ ساله‌ی حقوق بشر.
تقدیر از پیش‌برندگان صلح

کمیته‌ی نوبل علت انتخاب سیرلیف و گبووی را نقش مهم آنها در پایان دادن به جنگ‌های داخلی ۱۳ ساله در لیبریا و فعالیت‌هایی است که برای تحکیم صلح و حمایت از حقوق زنان داشته‌اند. الن جانسون سیرلیف ۷۲ ساله پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۶ میلادی بر اساس الگوی جنبش مدنی در آفریقای جنوبی کمیته‌ای تشکیل داد که محور اصلی فعالیت‌ش بازیافتن حقیقت و فراهم ساختن زمینه‌ی آشتی ملی بود.


رئیس جمهور لیبریا در سال‌های گذشته نیز به عنوان یکی از نامزدان دریافت جایزه صلح نوبل مطرح بوده است. لیما گبووی که تحصیلات خود را در ایالات متحده به پایان رسانده نیز یکی از زنانی است که در گذار کشورش از خشونت و بی‌ثباتی به آرامش نقش مهمی بر عهده داشته است. او از سال‌ها پیش تشکل‌هایی را سازمان داده است که در پیشبرد مبارزه‌های مسالمت‌آمیز علیه فقر و خشونت علیه زنان و کودکان سهمی به‌سزا داشته‌اند.
فعال یمنی و "بهار عربی"

کمیته‌ی صلح نوبل علت برگزیدن توکل کرمان، به عنوان یکی از برندگان جایزه صلح امسال را فعالیت‌های او در حمایت از حقوق زنان، دموکراسی و آزادی عنوان کرده است. این روزنامه‌نگار ۳۲ ساله در ماه‌های گذشته در اغلب حرکت‌های اعتراضی در صنعا در میان معترضان و اغلب در صف نخست جا داشته است.

توکل کرمان، فعال سیاسی و چهره سرشناس جنبش اعتراضی یمن توکل کرمان، فعال سیاسی و چهره سرشناس جنبش اعتراضی یمندر روزها و هفته‌های گذشته، مطابق معمول هر سال نام افراد و نهادهای متفاوتی به عنوان برگزیدگان احتمالی نوبل صلح ۲۰۱۱ مطرح شده بودند. فعالان جنبش‌های موسوم به "بهار عربی" از نام‌هایی بودند که بیشتر به گوش می‌خوردند. احتمال می‌رفت شماری از فعالان مدنی، وبلاگ‌نویسان و فعالان شبکه‌های اجتماعی تونس و مصر که در خیزش‌های مردمی در این کشورهای نقش داشته‌اند برندگان نوبل صلح امسال شوند. شاید حضور کارمان در بین برندگان بی‌ارتباط با "بهار عربی" نبوده باشد.
برندگان قبلی، برندگان احتمالی

از نهادهایی چون "دادگاه‌ بین‌المللی لاهه" و افرادی چون صدراعظم سابق آلمان هلموت کهل نیز نام برده شده است. نام صدراعظم سابق آلمان به خاطر نقشی که در وحدت دو بخش شرقی و غربی این کشور داشته در سال‌های اخیر بارها در میان برندگان احتمالی این جایزه قرار گرفته بود.
الن جانسون سیرلیف، رئیس‌جمهور لیبریاالن جانسون سیرلیف، رئیس‌جمهور لیبریاجایزه صلح نوبل که رقم آن به حدود یک میلیون و یک صد هزار یورو می‌رسد در سال گذشته به لو شیابائو معترض زندانی چینی تعلق گرفت. سیما سمار، فعال حقوق بشر افغان نیز از کسانی بود که نامشان در میان نامزدان امسال به چشم می‌خورد. دو سال پیش از رئیس جمهور لیبریا، باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده به عنوان برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل معرفی شده بود. اهدای این جایزه گاهی به انگیزه‌های سیاسی اهداکنندگان ارتباط داده شده است و با انتقادهایی همراه بوده است. با توجه به سابقه فعالیت‌های سه بانویی که برندگان مشترک امسال معرفی شده‌اند، انتظار می‌رود این انتخاب با استقبال فراوانی روبرو شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر