۱۳۹۰ شهریور ۲۶, شنبه

نگرانی عمیق اتحادیه اروپا از اوضاع حقوق بشر در ایران

article picture


کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه ای بار دیگر «نگرانی عمیق» خود را از وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز داشت.
وی در این بیانیه، صدور احکام سنگین برای فعالان حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. خانم اشتون در این بیانیه نوشته است «از شنیدن حکم دادگاهی در ایران که خانم ستوده را به یازده سال زندان محکوم کرده است، عمیقا آشفته شدم. خانم ستوده سالها برای دفاع از فعالان حقوق بشر زحمت کشید. همچنین حکم چهار سال زندان برای خانم شیوا نظر آهاری، همراه با مجازات های بدنی برای من جای نگرانی دارد».
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و از اعضای کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان است و شیوا نظر آهاری، فعال حقوق بشر و سخنگوی سابق کمیته گزارشگران حقوق بشر است.
به گفتۀ کاترین اشتون، احکام و بازداشت های اخیر نشان دهندۀ «شرایط دشوار» فعالان حقوق بشر در ایران است.
در بخش دیگری در این بیانیه خانم اشتون اضافه کرد: «هر دوی این زنان برای تضمین و دفاع از حقوق قانونی شهروندان ایرانی تلاش کرده اند. ایران اخیرا به عضویت کمیسیون سازمان ملل متحد در امور زنان در آمده است. حال آن که این دو زن که برای حافظت از حقوق دیگران مبارزه می کردند، از حقوق کاملاً اولیۀ خود نیز محروم شده اند.»
کاترین اشتون، همچنین بازداشت عبدالفتاح سلطانی حقوقدان و پایه گذار کانون مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم کرد و اظهار داشت این بازداشت ها «کاهش آزادیهای سیاسی و مدنی در ایران» را بازگو می کند.
عبدالفتاح سلطانی، حقوقدان و فعال حقوق بشر، روز شنبۀ گذشته بازداشت شد. او در سال 1387 برنده جایزۀ موسسۀ «حقوق بشر نورنبرگ آلمان» شده بود. آقای سلطانی وکالت اکبر گنجی، زهرا بنی‌یعقوب، زهرا کاظمی، و هاله اسفندیاری را در پرونده های قضایی آنها به عهده داشت.
از سوی دیگر خانم اشتون آزادی دکتر آرش علایی، پزشک متخصص ایدز را که از سال 2008 میلادی زندانی بود، مورد ستایش قرار داد اما ناراحتی خود را در مورد 1200 «زندانی سیاسی» که هنوز در بازدشت هستند ابراز کرد.

http://parsdailynews.com/89640.htm
یورونیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر