۱۳۹۰ شهریور ۲۵, جمعه

اخبار سرکوب مطبوعات در ایران

article picture


ابراهیم رشیدی روزنامه نگار و همکار نشریه بایرام در تاریخ ٢١ شهریور در منزل پدرش ( حومه مشکین شهر) بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است. این روزنامه نگار در سال های اخیر چندین بار زندانی شده است.
٢٣ شهریور - سرکوب در آذربایجان ادامه دارد. ابراهیم رشیدی روزنامه نگار و همکار نشریه بایرام در تاریخ ٢١ شهریور در منزل پدرش ( حومه مشکین شهر) بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است. این روزنامه نگار در سال های اخیر چندین بار زندانی شده است. گزارش‌گران بدون مرز از آزادی موقت ابوالفضل وصالی مدیر روزنامه توقیف شده ندای آذرابادگان و همکار هفته نامه ساقی تبریز مطلع شده است. این روزنامه نگار در تاریخ ١٣ اردیبهشت بازداشت شده بود شد. وی در سال ٨٥ از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی تبریز به شش ماه زندان برای " تشویق به شورش و اغتشاش" محکوم شده بود. روزنامه آذرآبادگان نیز از سوی شعبه یک دادگاه استان آذربایجان شرقی به اتهام " انتشار اخبار کذب" توقیف شده بود.

٢١ شهریور - دو روزنامه نگار آزاد اما یازده وب‌نگار و یک وکیل مدافع حقوق بشر در ایران بازداشت شدند.


١٩ شهریور ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه به منزل عبدالفتاح سلطانی، عضو بینان گذار کانون مدافعان حقوق بشر ایران پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصی و خانوادگی وی را بازداشت کردند. محل بازداشت این وکیل مدافع حقوق بشر اعلام نشده است. وی پیش از این نیز بارها دستگیر و زندانی شده است، اخرین بار در تاریخ ٢٦ خرداد ماه ١٣٨٨ در دفتر کارش بازداشت شده بود، که در شهریور ماه همان سال با سپردن صد میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شده بود. عبدالفتاح سلطانی در زندان به محمد سیف‌زاده که به ٩ سال زندان و ١٠ سال محرومیت از شغل وکالت برای "همکاری در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر" محکوم شده است و از اردیبهشت ماه سال جاری در زندان بسر می برد، و همکار دیگرش نسرین ستوده که از ١٤ شهریور ماه ١٣٨٩ در زندان بسر می‌برد و به یازده سال زندان محکوم شده است. پیوسته است.


در تاریخ ١٤ و ١٥ شهریور ماموران وزارت اطلاعات مدیران سایت مجذوبان نور، سایت نزدیک به درویشان گنابادی را بازداشت کردند. در همان روزاین سایت مورد حمله سایبری قرار گرفت و از دسترس خارج شد. این دستگیری‌ها در پی حوادث خونین حمله به درویشان در شهر کوار استان فارس انجام گرفته است. در طی سال‌های گذشته بارها خانه‌ها و مراکز عبادت دراویش در سراسر ایران مورد حمله قرار گرفته است و تعداد زیادی از آنها بازداشت و به زندان محکوم شده‌اند. دستگیر شدگان عبارتند از:
علی رضا روشن روزنامه‌نگار صفحات کتاب روزنامه شرق
علی اکرمی
علی استرکی
مهدی حسینی
مهدی اسانلو
حمید مرادی
مهران رهبری
مصطفی عبدی
نصرت طبسی
علی معظمی
رضا انتصاری

از سوی دیگر، گزارش‌گران بدون مرز از آزادی دو روزنامه‌نگار زندانی مطلع شده است.

نادر کریمی جونی سردبیر و روزنامه‌نگار گزارش، فکر، سیاست روز در تاریخ ١٣ شهریور آزاد شد.

این روزنامه‌نگار در تاریخ اول آذر ماه ١٣٨٧ در تهران به اتهام " اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی" بازداشت و سپس از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به ده سال زندان محکوم شده است. این محکومیت در دادگاه تجدید نظر به پنج سال تقلیل یافت. وی که از جانبازان جنگ هشت ساله ایران و عراق است در وضعیت جسمی نگران کننده ای بسر می برد.

مسعود لواسانی روزنامه نگار و وب نگار که در تاریخ ٤ مهرماه ١٣٨٨ بازداشت و در آذر ماه همان سال به ٨ سال زندان محکوم شده بود. این محکومیت در دادگاه تجدید نظر به دوسال کاهش یافت. مسعود لواسانی بیمار ومدت بازداشت دست کم دو بار قربانی حمله قلبی شد و در بیمارستان بستری شده بود. مسعود لواسانی از دو ماه پیش در مرخصی بسر می‌برد و در تاریخ ١٤ شهریور از آزادی خود مطلع شد.

گزارشگران بدون مرز
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر