۱۳۹۰ شهریور ۲۶, شنبه

رتبه مدارس ایران در دسترسی به اینترنت ،در رده توسعه نیافته ترین کشورهای جهان

article picture

برپایه تازه ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، مدارس ایران با کسب رتبه 118 در میان 142 کشور جهان قرار گرفتند. این رتبه بندی بر اساس شاخص وضعیت دسترسی مدارس جهان به اینترنت صورت گرفته است.
در بررسی های انجام گرفته از سوی مجمع جهانی اقتصاد، در منطقه خاورمیانه، کشورهای قطر، امارات و بحرین از نظر شاخص دسترسی مدارس به شبکه اینترنت در بهترین وضعیت قرار دارند.
به گزارش رادیو فرانسه ،ایران در این رده بندی در میان کشورهای خاورمیانه، با وجود دارا بودن رتبه پرکاربرترین کشور در خاورمیانه، پائین تر از کشورهای قطر، امارات و بحرین و بالاتر از سوریه قرار دارد.
بر اساس آمار وب سایت "اینترنت ورلد استیتز"*، از میان 72 میلیون و 500 هزار کاربر اینترنت در خاورمیانه، 36 میلیون و 500 هزار کاربر اینترنتی، از ایران به شبکه اینترنت متصل می شوند و بدین جهت ایران رتبه نخست در میان کاربران اینترنت در خاورمیانه را داراست.
در رده بندی صورت گرفته از سوی مجمع جهانی اقتصاد، کشورهای ایسلند، سوئد، استونی، فنلاند، هلند، سنگاپور، قطر، دانمارک، سوئیس و کره جنوبی رتبه های اول تا دهم را به خود اختصاص داده اند.
کشورهای بوروندی، یمن، آنگولا، چاد و هائیتی در پائین ترین رده جدول بررسی دسترسی به اینترنت در مدارس قرار دارند.نیما راشدان، کارشناس علوم ارتباطات و فن آوری در گفتگوی با رادیوی بین المللی فرانسه می گوید دولت جمهوری اسلامی از ابتدا در مواجهه با اینترنت تاکید داشت که بر اینترنت انحصار کامل داشته باشد و این نوع دید امنیتی جمهوری اسلامی باعث شد تا بخش خصوصی مانند سایر کشورها نتواند به صورت رقابتی وارد عرصه اینترنت با کیفیت خوب شود؛ به همین خاطر زیرساخت اینترنت در ایران مانند سایر کشورها از عدم رشد متوازن بصورت ساختاری رنج می برد.
این کارشناس علوم ارتباطات و فن آوری، دستیابی ایران به رتبه 118 از میان 142 کشور جهان را ناشی از تبعات سیاستهای اعمال شده از سوی جمهوری اسلامی در عرصه اینترنت ارزیابی می نماید و رتبه ایران از نظر سرعت اینترنت، گستردگی و استفاده شهروندان از اینترنت و سواد اینترنتی دانش آموزان و وجود اینترنت در مدارس ایران را در رده کشورهائی مانند توسعه نیافته ترین کشورهای جهان قرار می دهد که درآمد سرانه آنان با ایران قابل مقایسه نیست.
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر