۱۳۹۰ شهریور ۲۲, سه‌شنبه

آتش سوزی دوباره در جنگل های مریوان ادامه دارد

article pictureآتش سوزی دوباره بخش وسیعی از جنگلهای شهرک جوجه سازی مریوان را فرا گرفت هنگامی که مردم منطقه برای خاموش کردن آتش اقدام کردند با ممانعت نیروهای سپاه پاسدارن مواجهه شدند.
بنا به اعضای کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، امروز دوشنبه نزدیک به ساعات 5 الی 6 غروب بخش وسیعی از جنگلهای شهرک جوجه سازی مریوان آتش گرفت هنگامی که مردم اهالی این منطقه برای خاموش کردن آتش اقدام کردند با ممانعت نیروهای سپاه پاسداران مواجهه شدند و نیروهای گروه ضربت سپاه پاسداران مانع از خاموش شدن آتش سوزی شدند.
در کنار آتش سوزی در جنگل های مریوان و سروآباد در سال گذشته در شهرستان های کامیاران، سقز و حتی سنندج نیز گزارش های مختلف مبنی بر آتش سوزی در جنگل ها و مراتع به ثبت رسیده است که یکی از نمونه های عینی این معضل آتش سوزی در دامنه کوه آبیدر در حومه شهر سنندج بود.
در حالیکه هنوز گرمای طاقت فرسای تابستان در استان کردستان از راه نرسیده است ولی آتش سوزی بار دیگر بر جنگل های مریوان و سروآباد سایه افکنده و در کمتر از 10 روز اخیر 9 مورد آتش سوزی در جنگل های این شهرستان روی داده که با مشارکت مردم و دوست داران طبیعت این آتش سوزی ها مهار شده ولی متاسفانه باعث خسارت های مختلفی به طبیعت بکر این منطقه شده است.


بر اساس گزارش انجمن چیا اولین مورد آتش سوزی در سال جاری روز 18 خردادماه و در روستای "وسنه" در 17 کیلومتری جنوب شرقی مریوان روی داد که در این مورد نزدیک به هفت هکتار از جنگل ها و مراتع در آتش سوخت ولی در نهایت با مشارکت مردم محل آتش مهار شد.

طی چند ماه اخیر و در روستاهای ساوا، بالک، وسنه و نگل نیز مواردی از آتش سوزی روی داده است که در این چند مورد نیز بالغ بر 20 هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان مریوان و سروآباد طعمه حریق شده است.
مدیران و مسئولان منابع طبیعی استان کردستان بخش زیادی از دلایل وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کردستان را سهل انگاری مردم و فرصت طلبی عده ای سودجو برای تبدیل منابع طبیعی به زمین و استفاده های کشاورزی می دانند و بر اساس گفته اکرم توفیقی در سال گذشته چندین پرونده قضایی نیز در این رابطه تشکیل و افراد خاطی نیز دستگیر و با آنها برخورد قانونی صورت گرفت.
هر چند که در بودجه سال جاری کشور اعتباری برای مهار آتش سوزی در جنگل های استان های شمالی کشور و کردستان در نظر گرفته شده است و گویا باید این اعتبار در راستای خرید تجهیزات برای کنترل آتش سوزی ها هزینه شود ولی به نظر می رسد جلب مشارکت و همکاری مردم و تلاش و جدیت بیشتر دستگاه ها و سازمان های مسئول در راستای مقابله با بروز پدیده آتش سوزی در جنگل های استان کردستان یک نیاز جدی و ضروری است.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر