۱۳۹۰ شهریور ۲۶, شنبه

بیانیه ۴۵ وبلاگ نویس ایرانی در محکومیت حکم شلاق سمیه توحیدلو


چهل و پنج وبلاگ نویس و روزنامه نگاری که وبلاگ دارند در محکومیت اجرای نمادین حکم شلاق برای سمیه توحید لو وبلاگ نویس و پژوهشگر علوم اجتماعی دانشگاه تهران بیانیه ای خطاب به مردم ایران منتشر و این حکم غیر انسانی را موجب وهن کرامت انسانی و آزادی بیان دانستند.
متن این بیانیه چنین است:
مردم شریف ایران!
اجرای نمادین حکم شلاق و وارد آوردن زخمهای عمیق بر روح وبلاگ نویس بی‌گناهی که تنها جرمش آزادگی است، به ضرب افکار عقب مانده جزم اندیشان، بار دیگر نقاب از چهره دستگاه مدعی عدالتی برداشت که به رغم رشد روز افزون غارت اموال بیت المال و آمارهای جنایی و مفاسد اجتماعی، تمام توان خود را به بستن دهان منتقدان و دگراندیشان و بند و شلاق و زندان کشیدن آنان بکار بسته است!
تاریخ رسانه‌های فارسی زبان این روز‌ها شاهد اجرای نمادین حکم شلاق «سمیه توحیدلو» توسط منادیان عدالت بوده است وبلاگ نویسی که جرمش تنها دعوت مردم به حضور گسترده در انتخابات و دفاع رای و عقیده و نظر مردم بوده است.
با این همه تاریخ گواهی خواهد داد که آنکه در این ماجرا، تحقیر و سرخورده شده است، نه «سمیه توحیدلو» که نظام «قضا» یی است که مقدمات چنین سقوط و انحطاطی را برای خود فراهم کرده بود و هم‌چنان با شتاب و شدت به سقوطِ خود ادامه می‌دهد.
دستگاهی که همه‌ی ارکان قانونی و اخلاقی و شرعی‌اش ناگهان با هم فروریخته است و چیزی جز بلهوسی و فسق و رسوایی در بطن‌اش نمانده است. با این عمل ننگین نه سمیه توحیدلو که تمام وبلاگنویسان ایرانی تحقیر شده‌اند. آن‌ها می‌خواهند ما را تحقیر کنند و نشان بدهند کاری از دست ما بر نمی‌آید. مستبدان دینی حاکم بر حال و روز ایران می‌خواستند مردم را با شلاق زدن تو ساکت کنند! چه خیال خامی!
ما امضا کنندگان این نامه ضمن محکوم کردن این عمل قبیح و ناعادلانه، اعلام می‌داریم که قلم را می‌توان شکست، دهان را می‌توان به ضرب شلاق و باتوم و بند و زنجیر بست، اما اندیشه را هرگز به هیچ راه و روش مستبدانه‌ای نمی‌توان زندانی و زنجیر کرد.
ما امضا کنند این بیانیه ماجرای اجرای نمادین ۵۰ ضربه شلاق بر پیکر سمیه توحیدلو را وهن به آزادگی و کرامت انسان و قلم و اندیشه می‌دانیم و قویاً آنرا محکوم و حمایت خود را از این وبلاگ نویس آزاده و سرافراز را اعلام می‌داریم.
این بیانیه به امضای وبلاگ نویسان و روزنامه نگارانی چون: احمد جلالی فراهانی، فرشته قاضی، مسیح علی نژاد، سعیده امین، امیر محسن محمدی، علیرضا رضایی، حنیف مزروعی، سارا امت، سحر بیاتی، مرتضی اصلاحچی، نازنین کاظمی، تارا بنیاد، سولماز شریفی، فرهمند علیپور و امید حبیبی نیا رسیده است.
یادآوری می شود که خانم سمیه توحیدلو که یکی از فعالان ستاد میرحسین موسوی کاندیدای اصلاح طلب  بود،یک روز پس از نمایش انتخابات سال ۸۸ بازداشت و پس از گذشت نزدیک به سه ماه زندان با وثیقه آزاد شد. وی اخیرا به اتهام «توهین به رئیس جمهور» به زندان و شلاق محکوم شده بود که مدت یک سال زندان وی بخشوده و حکم شلاق نیز به صورت نمادین در روز چهارشنبه در زندان اوین به اجرا درآمد. وی ساعاتی پس از اجرای این حکم در وبلاگ خود نوشت که احساس تحقیر کرده است اما بر عزم خود برای پیگیری مطالبات پایدار است.
آزادی بیان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر