۱۳۹۰ دی ۲۶, دوشنبه

ایران سرزمین شگفتی:خرید و فروش ارز و حتی داشتن ارز جرم محسوب می شود!در حالی که گران شدن بهای ارزهای خارجی در ایران حتی موجب بالا رفتن قیمت مسکن شده است، دولت که توان کنترل بازار ارز را ندارد، خرید و فروش آن را در بازار آزاد ممنوع کرد و نسبت به خرید آن به مردم و صرافان هشدار داده و گفته است که ممکن است «خاطیان» را دستگیر و زندانی کند!
معاون نظارتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی، آقای ابراهیم درویش با اعلام خبر ممنوعیت خرید و فروش ارز گفت: از این پس اگر کسی حتی یک دلار بدون فاکتور بانک در دست داشته باشد، قاچاقچی محسوب خواهد شد. فرمانده نیروی انتظامی، سرتیپ پاسدار احمدی مقدم هفته گذشته گفته بود به حساب بانکی مردم هم رسیدگی خواهد شد هرچند که افزوده بود که منظوری نداشته است و فعلاً  حکومت با پول مردم در بانک ها کاری ندارد؛ سخنانی که شدیداً مردم را ترسانده است.آقای درویش امروز در مورد هشدارهای جدید به صرافی ها گفت:
از این پس هیچ سهمیه ای نیز به صرافی های مجاز داده نمی شود، و این صرافی ها تنها می توانند به عنوان یک واسطه ساده، ارز مورد درخواست مردم را از بانک دریافت کنند و به آنها تحویل دهند.قرار است که از یکشنبه نیروهای انتظامی با صرافی های غیر مجاز و همچنین افرادی که ارز خرید و فروش کنند به شدت برخورد کنند.
ناظران می گویند که دستورالعمل جدید بانک مرکزی، به آن دلیل صادر شده که حکومت ایران به دلیل تحریم های بین المللی با خطر کاهش شدید ذخایر ارزی و به ویژه دلاری روبرو است.همین کاهش ذخایر ارزی در ایران موجب شده است که بسیاری از افراد در عراق به بانک ها هجوم برند و دلار خریداری کنند تا سپس بتوانند آن را با بهایی بسیار بالاتر به ایرانیان بفروشند.بانک مرکزی عراق هفته گذشته گزارش داد که در ماه های گذشته، تقاضا برای خرید دلار در آن کشور دو برابر شده است.یکی از بازارهایی که گران شدن بهای ارز بر روی آن تأثیر داشته، بازار مسکن است. افزایش ارزش برابری دلار در ایران موجب شده که بهای بسیاری از مصالح ساختمانی نیز گران شود. برای نمونه، بهای تیرآهن در ایران، از آغاز آذرماه تا کنون بیش از 20 درصد گران شده است.همزمان بهای بسیاری از ضروریات زندگی در ایران نیز که شاید قیمت آنها ارتباطی با ارز نداشته باشد، در روزهای اخیر افزایش یافته است.از جمله بهای نان که به گزارش خبرگزاری “فارس”، در روزهای اخیر در بسیاری از نقاط تهران افزایش یافت.بر اساس این گزارش، تقریبا در تمام نقاط تهران، نمی توان حتی یک نانوایی را پیدا کرد که این روزها نان را به بهای مصوب دولت بفروشد.”فارس” نوشت: بهای هر قرص نان بربری کنجدی از 500 تومان به بالا است و هر قرص سنگک نیز از 700 تا 1000 تومان به فروش می رسد. بهای گوشت نیز شدیداً افزایش یافته است.
افشا نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر