۱۳۹۰ دی ۲۷, سه‌شنبه

ضرب و شتم و باج گیری مزدوران لباس شخصی از باربران بازاربندر عباس+تصویر

article picture


یکی از باربران با نشان دادن بینی خون آلودش گفت: افراد لباس شخصی که تعدادشان به 20 نفر می رسید از ما تقاضای عوارض و مالیات کردند و می گفتند که روزانه بایستی مبلغ 4 هزار تومان به شهرداری مالیات و عوارض پرداخت نمایند.
وی با نشان دادن دستمال کاغذی خون آلودی گفت: رفتار آنها که عمدتاً لباس شخصی بودند همراه با خشونت زیاد بود و هر باربری اعتراض می کرد مورد ضرب و شتم آنها قرار گرفت.
باربران که از اقشار تهی دست و ضعیف جامعه شهر محسوب می شوند از مدتی قبل با نصب پلاک بر گاری هایشان ساماندهی شدند. این افراد که عمدتا در اطراف خیابان بهادرجنوبی و بازار روز مشغول بکار هستند با حمل بار امرار معاش می نمایند.
درگیری مذکور با تجمع اعتراض آمیز باربران باعث بسته شدن مغازه  کسبه خیابان بهادر جنوبی شد و برخی از کسبه با انتقاد شدید از رفتار خشونت آمیز افراد لباس شخصی منتسب به ماموران شهرداری خواستار برخورد قانونی با برخورد این گروه خشن شدند.
          
         شلوغی خیابان بهادر جنوبی پس از ضرب و شتم باربران و کسبه
به گزارش رسانه حکومتی هرمزگان، در این زمینه یکی از کسبه با نشان دادن کبودی اطراف چشمش به گفت: این افراد که هیچ کارت شناسایی و علائم مشخصه ای نداشتند، برخورد بسیار زننده ای را با باربران و حتی صاحبان بار که برخی از آنها زن بودند انجام دادند. این اصلاً برایم قابل هضم نیست که چطور دستگاه خدماتی مثل شهرداری می تواند از قوه قهریه استفاده کند.
وی گفت: وقتی آنها می خواستند گاری های باربران معترض را ضبط کنند قصد واسطه گری جهت پایان درگیری را داشتم که با ضربه مشت یکی از ماموران مواجه شدم و حتم بدانید به خاطر این رفتار زشت از آنها شکایت خواهم کرد.
صاحب مغازه دیگری که مورد ضرب و شتم واقع شده بود، گفت: در کجای دنیا ماموران سدمعبر کسبه را کتک می زنند.
وی افزود: این خارج از تصور است که قانون بگذارند و از پایین ترین سطح قشر جامعه، باربر روزانه 4 هزارتومان مالیات طلب کند. مگر این بندگان خدا چقدر درآمد دارند که باید روزانه مالیات بدهند. این کاسب بازاری سپس گفت: تمام هم وغم دولت این است که یارانه افراد مرفه را قطع و به یارانه اقشار مستضعف اضافه کند اما در شهربندرعباس رویه ای دیگری پیش گرفته و می خواهند از ضعیف ترین و فقیرترین قشر جامعه با کتک و خشونت مالیات بگیرند.


    یکی از باربران پیشکسوت بازار بندرعباس
در این رابطه، معاون شهردار بندرعباس گفت: سازمان میادین و تره بار شهرداری قصد دارد با ساماندهی باربران بازار بر نحوه کار آنها نظارت نماید. این افراد برای کار کردن شناسنامه دار می شوند
ابراهیمی در پاسخ به این سوال که باربران چگونه توانایی مالی پرداخت عوارض 120 هزارتومانی را دارا می باشند، گفت: این عوارض به شهرداری تعلق نمی گیرد و احتمالاً شرکت خصوصی که قرار است امور مربوط به آنها را از طرف سازمان میادین و تره بار ساماندهی نماید قصد گرفتن مالیات و عوارض را دارد.
وی در ادامه گفت: ماموران شهرداری و پرسنل شرکت های خصوصی تحت قرارداد با شهرداری به هیچ عنوان حق بی احترامی و برخورد با کسبه را ندارند و در این زمینه پیگیری لازم صورت خواهد گرفت. 
حوالی ساعت 9 صبح حضور اعتراض آمیز باربران به همراه برخی از کسبه با واژگون کردن گاریهای حمل زباله شهرداری و بستن کامل خیابان ادامه یافت. کم کم بر تعداد نیروهای پلیس اضافه شده و برخی از افسران پلیس سعی در متفرق کردن معترضین را داشتند اما شدت ناراحتی باربران از برخورد با آنها به حدی بود که حاضر به ترک خیابان نبودند.
همچنین پلیس با رفتار بسیار انسانی از دست زدن به هر خشونتی خودداری کرد. در این بین یکی از باربران گفت: شما خودتان قضاوت کنید می گویند باید روزانه چهار هزار تومان مالیات بدهید اما باربر بیچاره ای که شاید در هفته 3 روز مشغول بکار است چرا باید مالیات روزهای بیکاری اش را بدهد، آخر این قانون کجایش عدالت است.
وی گفت: چه معنی می دهد که از مردم با کتک و ضرب و شتم مالیات بگیرند اگر مملکت قانون دارد با ما برخورد قانونی کنند اینکه زیر کتک گاری ما را ضبط کنند اگر قانونی است پس منتظر جواب نمی مانیم و درد خود را به مراجع بالاتر می بریم.
در ادامه کارگر یکی از فروشگاها با نشان دادن کبودی اطراف صورتش گفت: داشتم بار از روی گاری بر می داشتم اما ناغافل آن چنان کتکی از ماموران خوردم که به گمانم در عمرم چنین کتکی نخورده بودم.
یکی از کسبه خیابان در حالیکه بشدت از این رفتار خشونت آمیز معترض بود، گفت: حتی میزان مالیات فروشگاههای بزرگ اطراف این خیابان هم به ماهی صد هزار تومان نمی رسد آن وقت این عزیزان چگونه به این نتیجه رسیده اند که باربران باید ماهی 120 هزار تومان مالیات و عوارض بدهند! آدمی متحیر می شود.
وی گفت: اصلاً بحث مالیات و عوارض نیست بحث بر سر این است که آنها چه حقی دارند کسبه و باربران را بدون هیچ پرس جویی کتک بزنند.
وی گفت: شما در نظر بگیرید 60 نفر با هم به یک نفر حمله کنند به نظر شما این انصاف است؟ این قانون است!
با حضور بیشتر پلیس سرانجام در حوالی ساعت 9 و30 دقیقه صبح معترضین، حاضر به ترک خیابان شدند. برخی از باربران نیز جهت پیگیری شکایت خود راهی فرمانداری شده و رفت و آمد در بهادر جنوبی به حالت معمول در آمد.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بندرعباس نیز با اشاره به اینکه هیچ ماموری از شهرداری حق برخورد خشونت آمیز با کسبه و شاغلان در بازار را ندارد، گفت: چندی قبل نماینده باربران در اعتراض به این تصمیم به فرمانداری آمد و ما از شهرداری خواستیم در این زمینه عجله به خرج ندهد و با تعامل و بررسی بیشتر نسبت به ساماندهی باربران بازار اقدام نماید.
محسنی در ادامه گفت: در صورتیکه مشخص شود افراد منتسب به شهرداری با بازاریان و باربران رفتار خشونت آمیزی انجام داده و مستنداتی وجود داشته باشد با این افراد به طور حتم برخورد قانونی انجام خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر