۱۳۹۰ بهمن ۱, شنبه

خطر قریب الوقوع حکم اعدام دو زندانی سیاسی

article picture
 با تایید حکم اعدام لقمان مرادی و زانیار مرادی، دو تن از زندانیان سیاسی کرد در دادگاه تجدید نظر و فرستادن این حکم به اجرای احکام احتمال آن میرود این دو زندانی سیاسی اعدام شوند.
زانیار مرادی و لقمان مرادی در اول دی ماه ۱٣٨۹ به حکم قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اعدام در ملاء عام محکوم شدند. ایشان در سیزدهم تیرماه سال ٨٨ به «محاربه» و «افساد فی الارض» و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان متهم شده بودند. آنها همچنین به فعالیت در «کومله» متهم شدند.
زانیار مرادی و لقمان مرادی به ترتیب در دهم مردادماه سال ٨٨ و بیست و پنجم مهرماه سال ٨٨ در مریوان بازداشت شدند. ۹ ماه نخستین بازداشت و هنگامیکه هنوز هیچ اتهام قتلی بر علیه این دو عنوان نشده بود، ایشان توسط وزارت اطلاعات نگهداری می شدند. این دو زندانی سیاسی پس از چندین بار جابجایی میان بازداشت گاه های مختلف، سرانجام حدود آذرماه سال گذشته به بند ۴ زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. لقمان و زنیار مرادی بعدها در نامه ای اظهار کردند که در طول جلسات بازجویی توسط وزارت اطلاعات، به مدت بیست و پنج روز برای اخذ اعتراف به قتل پسر امام جمعه مریوان تحت شکنجه و تهدید به تجاوز جنسی قرار داشته و هر دو محروم از دسترسی به امکانات مناسب پزشکی بوده اند.
از طرفی دیگر امام جمعه مریوان ادراه اطلاعات مریوان را مطلع ساخته که نمی خواهد در زمان اجرای حکم حضور یابد چونکه شک دارد این دو جوان گناهی مرتکب شده باشند.
گفتنی است که در هفته گذشته دو فعال سیاسی کرد دیگر بنامهای علی افشاری و حبیب افشاری به اتهام محاربه به اعدام محکوم شدند بنا بر گزارشات موثق و رسیده ، رژیم جمهوری اسلامی با صدور حکم های تازه اعدام و فشار بر زندانیان سیاسی و مدنی کرد و آزار و اذیت خانواده های آنها، سرکوب را تشدید نموده است و میخواهد از این رهگذرمردم را به سکوت و جنبش را به عقب باز گرداند.
لذا ما به عنوان ستاد مرکزی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ضمن ابراز نگرانی خود ازصدور احکام اين عزيزان ، درخواست لغو صریح این احکام غیر عادلانه راداریم. از این رو از مجامع گوناگون، گروهها، شخصیتها، احزاب، سازمانها و تمامی آزاد اندیشان تقاضا داریم با مداخله موثر و فعال و فوری خود مانع از وقوع فاجعه وتراژدی دیگری شوند.
ستاد مرکزی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
2012/1/20 ژانویه - 1390/10/30 دی ماه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر