۱۳۹۰ مهر ۳, یکشنبه

انتقاد بان کی‌مون از سخنان احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل

دیدار سال گذشته احمدی‌نژاد و بان کی‌مون (راست) در مقر سازمان ملل متحد

سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، با واکنش دبیرکل این سازمان، روبه‌رو شد و بان کی‌مون لحن و زبان رئیس جمهور ایران در این سخنرانی را غیرقابل پذیرش خواند.
دبیرکل سازمان ملل، به شدت از لحن و زبان محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی‌اش در سازمان ملل انتقاد و تأکید کرد که مجمع عمومی بر اساس احترام متقابل و تفاهم میان مذاهب و فرهنگ‌ها بنا شده و اینگونه سخنان پذیرفتنی نیست.
سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل امسال هم مانند شش سال گذشته در سطح بین‌المللی با اعتراض‌های زیادی همراه بود، اگر چه جناح حاکم در ایران و روزنامه کیهان سخنان او را «محاکمه نظام سلطه» خوانده و ستوده‌اند.
همزمان چند نشریه منتقد به پاسخ‌های محمود احمدی‌نژاد به پرسش‌های رسانه‌ای اشاره کرده‌اند که در آنها او برای اولین از کشته شدن ۳۳ نفر در اعتراض‌های انتخاباتی در ایران گفته، ولی افزوده است که دو سوم کشته‌شدگان از طرفداران او و حاکمیت بوده‌اند.
در روز سخنرانی آقای احمدی‌نژاد در مجمع عمومی، زمانی که او بار دیگر به تکرار حملات خود به اسرائیل رسید و هولوکاست را به زیر سؤال برد، و نیز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به نیویورک را تلویحاً کار دولت آمریکا دانست، نمایندگان آمریکا و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا، همراه استرالیا، کانادا، نیوزیلند و کوستاریکا جلسه را ترک کردند.
باراک اوباما این سخنان احمدی‌نژاد را «نفرت‌انگیز» و «اهانت‌آمیز» خواند، و معاون نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفت که احمدی‌نژاد با این حرف‌های عجیب و غریب قصد دارد خود را مطرح و توجه افکار عمومی را از برنامه هسته‌ای ایران و نقض تعهدات بین‌المللی‌اش منحرف کند.
مضمون و لحن سخنان محمود احمدی‌نژاد با اعتراض بان کی مون دبیرکل سازمان ملل هم روبه‌رو شده، و دبیرکل سازمان ملل روز جمعه در دیدار با وی در مجمع عمومی ضمن درخواست برای حل مسئله هسته‌ای ایران از طریق، یادآوری کرد که جمهوری اسلامی باید با رعایت قطعنامه‌های سازمان ملل اعتمادجهانی را جلب کند.
دبیرکل سازمان ملل، در نشستی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی با عنوان ائتلاف تمدن‌ها که هدفش مبارزه با افراط‌گرایی و کمک به تفاهم میان مذاهب و فرهنگ‌هاست نیز بار دیگر محمود احمدی‌نژاد را مورد انتقاد قرار داد.
آقای بان «ادبیات سیاسی» محمود احمدی‌نژاد را شایسته اجلاس بین‌المللی ندانست و گفت که مجمع عمومی بر اساس اصل احترام متقابل و بردباری شکل گرفته جای انکار هولوکاس یا تلاش برای ایجاد تردید درباره حملات ۱۱ سپتامبر نیست.
بان کی مون البته در ادامه انتقادهایش افزود که ما در جهانی زندگی می‌کنیم که کوچک‌ترین گروه می‌تواند صدماتی بزرگ وارد کند. صدماتی که لحن و زبان غیرمسئولانه در سیاست آن را چند برابر می‌کند.
آقای بان سخنان خود را اینچنین پایان داد که بیایید در مقابل کسانی که می‌کوشند دیگری را شر و شیطان ترسیم کنند، بایستیم.
انتقادهای بان کی مون با واکنش منفی سایت‌های نزدیک به حکومت در ایران مواجه شده و از جمله سایت تابناک نوشته که بان کی مون در حالی از احمدی‌نژاد انتقاد را کرد که رئیس جمهوری اسلامی ایران تابلوی مزین به بیت معروف سعدی «بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند»، را به بان کی مون هدیه می‌داد.رادیو فردا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر