۱۳۹۰ مهر ۵, سه‌شنبه

محکومیت بین المللی دستگیری سینماگران ایرانی


برگزارکنندگان جشنواره بین المللی فیلم ونکوور در کانادا دستگیری شش تن از سینماگران ایرانی را توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به اتهام جاسوسی محکوم کردند. شش سینماگر ایرانی، مجتبی میرطهماسب، کتایون شهابی، هادی آفریده، ناصر صفاریان، شهنام بازدار و محسن شهنازدار به اتهام جاسوسی و فروش فیلم به شبکۀ تلویزیون بی بی سی دستگیر و روانه زندان شده اند.
"آلن فررنی" مدیر جشنوارۀ بین المللی فیلم ونکوور گفته است که در جمهوری اسلامی ایران به محض اینکه کسی می کوشد آزادانه عقایدش را بیان کند و خلاقیت و قدرت آفرینش اش را به کار بگیرد دشمن نظام مستقر تلقی می شود. قرار است "این یک فیلم نیست" اثر مجتبی میرطهماسب که روایت زندگی سینماگر دیگر ایران جعفر پناهی است در جشنواره ونکوور به نمایش درآید.
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته شش سینماگر و مستندساز ایرانی را دستگیر نمود و اندکی بعد خبر داد که افراد و سینماگران دیگری به اتهام مشابه جاسوسی احضار و دستگیر شده اند و اینکه دستگیری های اخیر سرآغاز موج تازۀ برخورد با هنرمندانی است که به جاسوسی متهم شده اند. شبکۀ تلویزیونی بی بی سی اتهام همکاری با سینماگران دستگیر شده در ایران را تکذیب و خانۀ سینما ایران نیز با انتشار بیانیه ای از حقوق مستندسازان دستگیر شده دفاع کرد.
اندکی بعد از انتشار این بیانیه فشار بر مدیر عامل خانۀ سینمای ایران نیز آغاز شد و طی مصاحبه ای او را ناگزیر از تعدیل، اگر نه تغییر، مواضع اش کردند.
منوتو

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر