۱۳۹۰ آبان ۲۶, پنجشنبه

تقلید مجلس از دولت برای حذف خبرنگاران مستقل


جهان نیوز: اداره اخبار و رسانه های گروهی و روابط عمومی مجلس خبرنگارانی که دارای قلم انتقادی نسبت به عملکرد مجلس هستند، را بدون اطلاع خبرنگار حذف کرده و مانع ورود آنها به مجلس می شوند.
به گزارش خبرنگاران جهان، اداره اخبار و رسانه های گروهی و روابط عمومی مجلس هشتم تاکنون تعدادی از خبرنگاران را ممنوع الورود کرده و مانع تهیه خبر آنها از مجلس شده است.
اگر چه برخی از خبرنگاران پارلمانی به دلیل ارتباط با رسانه های بیگانه و حضور در فتنه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ باید از حضور در مجلس منع می شدند، اما مسئولین اداره اخبار و روابط عمومی مجلس پا را فراتر گذاشته و حتی خبرنگاران رسانه های اصولگرا را صرفا به دلیل اخبار انتقادی از ورود به مجلس منع می کنند و این مساله در حال تبیدل به یک رویه است.
این رفتار مسئولین مجلس در حالی صورت می گیرد که در مجالس اصلاح طلبان (مجلس ششم) خبرنگاران اصولگرایی حضور داشتند که به رغم نوشتن اخبار تند علیه مجلس، کسی جرات حذف آنها از مجلس را نداشت.
گفتنی است اداره اخبار و روابط عمومی مجلس زیر نظر دفتر رئیس مجلس فعالیت می کنند و احتمالا رئیس مجلس از این موضوع بی اطلاع است و در صورت اطلاع حتما با بدسلیقگی در اداره اخبار و روابط عمومی برخورد خواهد کرد.
حذف خبرنگاران رسانه های اصولگرا تنها محدود به مجلس نمی شود بلکه اداره ارتباط دفتر رئیس جمهور نیز بارها و بارها تنها به دلیل نوشتن خبر انتقادی خبرنگاران رسانه های اصولگرا را از حضور در سر برنامه ها، پوشش سخنرانی و یا سفر استانی رئیس جمهور منع کرده است.اگر چه شاهد و مثال برای حذف خبرنگاران اصولگرا از مجلس اصولگرا زیاد است اما این مسئولین در آخرین اقدام خود روز چهارشنبه ۲۵ آبان به رغم دعوت وهماهنگی قبلی انجام گرفته برای اعزام خبرنگار یکی از خبرگزاری ها برای پوشش خبری سفر رئیس مجلس به شهرستان سوسنگرد، آنرا لغو کردند و خبرنگار و عکاس این خبرگزاری را بدون هیچ گونه توجیهی از حضور در سفر کنار گذاشت.
حذف خبرنگاران از مجلس که بعنوان چماقی بالای سر خبرنگاران است، هرازگاهی بر سر زبانها می افتد و همین امر باعث می شود تا خبرنگاران برای حفظ حوزه خبری کمتر نگاه انتقادی به عملکرد مسئولین مجلس داشته باشند.
یکی از خبرنگاران پارلمانی در همین زمینه به خبرنگار جهان گفت: «ممنوع الورود شدن به مجلس» ورد زبان آقایان اداره اخبار وروابط عمومی مجلس است و آنها به راحتی هر خبرنگاری را که حلقه بگوش آنها نباشد، حذف می کنند.
وی افزود: معطل کردن خبرنگاران برای ورود به مجلس و کم کردن تعداد خبرنگار خبرگزاریها از دیگر شگرد این آقایان است.
این خبرنگار مجلس با بیان اینکه دوستان تمایل دارند تا خبرنگاران به تعریف و تمجید از آنها بپردازند، گفت: از آنجا که ساز و کاری برای ممنوع الورود کردن خبرنگاران در مجلس وجود ندارد، و این کار با سلیقه شخصی برخی از آقایان در برخی از دفاتر و بدون اطلاع قبلی صورت می گیرد و خبرنگار زمانی که در مجلس حضور می یابد، متوجه ممنوع الوورد شدن خود می شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر