۱۳۹۰ آبان ۲۷, جمعه

تلاش‌ها برای تشکیل مجلس «سینه‌چاک ولایت»

رئیس مجلس خبرگان٬ مشاور ارشد علی خامنه‌ای و یک نماینده ولی‌فقیه در غیاب محمدتقی مصباح یزدی اعلام کردند رهبری از اختلاف محافظه‌کاران «راضی» نیست و مجلس آینده «سینه‌چاک ولایت» باشد.
محمدرضا مهدوی‌کنی٬ علی‌اکبر ولایتی و احمد علم‌الهدی این گفته‌ها را روز پنجشنبه (۲۶ آبان) در نخستین همایش «جبهه متحد اصولگرایان» که اعضای «جبهه پایداری» حاضر به شرکت در آن نشدند٬ مطرح کرده‌اند.
آقای مهدوی کنی در این همایش گفته است: «احساس می‌کنم که مقام معظم رهبری از این خرده گیری‌ها رضایت ندارند؛ خرده گیری‌هایی که سبب شده تا ما از هم جدا شویم.»
منظور رئیس مجلس خبرگان٬ شروط «جبهه پایداری» برای پیوستن به کمیته ۷+۸ است که این شروط منجر به جدایی دو جریان محافظه‌کاری که مهدوی‌کنی و مصباح یزدی آن را هدایت می‌کنند٬ شده است.
حذف نمایندگان علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف که «ساکتین فتنه» نامیده می‌شوند از کمیته ۷+۸ و افزایش نماینده در این کمیته از جمله شروط «جبهه پایداری» است که با مخالفت صریح مهدوی‌کنی مواجه شده است.
مهدوی‌کنی در ادامه سخنان خود بدون آنکه نامی از فرد یا جریانی ببرد٬ گفته است: «برخی می‌گویند ما طرفدار عدل هستیم، ‌ مگر ما طرفدار ظلم هستیم؟ ما هم طرفدار عدل هستیم.»
علی‌اکبر ولایتی٬ مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی نیز طب سخنانی در این همایش گفته است: «ما تاکید داریم راهی جز اصولگرایی برای اداره کشور و حکومت و تعیین یک مجلس درست نیست.»
آقای ولایتی که مدت‌هاست برای وحدت سیاسی محافظه‌کاران تلاش می‌کند٬ افزوده است: «امیدواریم آینده مجلس در انحصار نمایندگان واقعی مردم باشد.»
احمد علم‌الهدی٬ نماینده ولی فقیه در مشهد نیز در سخنانی اعلام کرده که «در مجلس غیر از کار‌شناس سیاسی و اقتصادی، سینه‌چاک ولایت می‌خواهیم.»
نمایندگان و نزدیکان علی خامنه‌ای سال‌هاست به طور علنی در مسائل مربوط به انتخابات دخالت کرده و تلاش می‌کنند جریان محافظه‌کاری که مورد حمایت و تائید وی است را به وحدت برسانند.
تلاش این نمایندگان به فاصله چند ماه مانده به برگزاری انتخابات نهم مجلس به خاطر پافشاری «جبهه پایداری» بر شروط خود تاکنون بی‌نتیجه مانده است
دیگربان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر