۱۳۹۰ آبان ۲۲, یکشنبه

کنترل و بازرسی مردم در سفرهای داخلی

article picture

فقط افراد با شناسنامه و مشخص بودن نسب خانوادگی می توانند به مرنجاب سفر کنند!
سرپرست اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان آران و بيدگل گفت: تورهاي گردشگري داراي مجوز که قوانين و شئونات اخلاقي را رعايت مي‌کنند، مي‌توانند از کوير مرنجاب ديدن کنند.
عباس متولي در گفت‌وگو با ايسنا توضيح داد: براساس مصوبه شوراي تأمين شهرستان آران و بيدگل مقرر شده است تا از ورود تورهاي گردشگري بدون مجوز به كوير مرنجاب جلوگيري شود.
او با تأکيد بر اين‌که اين مصوبه مشمول تمام افرادي که قصد ورود به منطقه‌ي گردشگري مرنجاب را دارند، نمي‌شود، بيان كرد: براساس اين مصوبه، تورهاي گردشگري که قوانين و شئونات اخلاقي و زيست‌محيطي را رعايت مي‌کنند، مانند گذشته مي‌توانند از کوير بکر مرنجاب ديدن کنند.
وي از ايجاد شدن ايست بازرسي توسط نيروي انتظامي در منطقه‌ي كوير مرنجاب خبر داد و گفت: با مستقر شدن ايست بازرسي، ورود گردشگران سامان‌دهي و از ورود افرادي كه رفتاري خلاف شئونات اسلامي دارند، جلوگيري مي‌شود.
متولي از افراد و تورهاي مسافرتي خواست که با داشتن مجوز و ارائه‌ي شناسنامه و مشخص بودن نسب خانوادگي افراد به منطقه‌ي گردشگري مرنجاب سفر کنند.او اظهار کرد: متأسفانه در منطقه‌ي گردشگري مرنجاب شاهد حضور افرادي هستيم که با مصرف مشروبات الكلي و انجام اعمال ناشايست و ايجاد سر و صداهاي ناهنجار موجب برهم ريختن آرامش مسافران و خانواده‌ها مي‌شوند، به‌گونه‌اي که خانواده‌ها به اجبار براي حفظ جان خود تا صبح در بيدار مي‌مانند. به همين دليل، براي ايجاد آسايش و امنيت براي گردشگران از اين پس، از ورود تورهاي بدون مجوز به منطقه جلوگيري خواهد شد.
وي کوير مرنجاب را جزو مناطق نمونه‌ي گردشگري کشور دانست و گفت: متأسفانه گردشگران با شکستن درختچه‌هاي کويري و آتش زدن آن‌ها که نمونه‌هاي نادر اين منطقه هستند، سبب شده‌اند که محيط زيست اين منطقه‌ي گردشگري به خطر بيافتد.
متولي با بيان اين‌که اين عمل گردشگران موجب ناراحتي اداره‌ي منابع طبيعي شهرستان آران و بيدگل شده است، ادامه داد: اداره‌ي منابع طبيعي اين شهرستان اظهار کرده است که با تورهايي که سبب تخريب محيط زيست منطقه مي‌شوند، برخورد جدي خواهد داشت و عليه آن‌ها به مراجع قضايي شکايت خواهد شد.
سرپرست اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان آران و بيدگل ريختن زباله توسط گردشگران را از ديگر مشکلات اين منطقه‌ي گردشگري ارزيابي و بيان کرد: ريختن زباله در کوير که امکان جمع‌آوري آن مشکل است، سبب شده است تا شاهد صحنه‌هاي زشت و زننده‌اي در فضاي کوير و درياچه‌ي نمک باشيم.
به گزارش ايسنا، درباره‌ي دليل بسته شدن مسير جاده‌ي كوير مرنجاب براي گردشگران معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ـ حامد دهقانان ـ گفت:‌ از مديركل سازمان مربوط در استان اصفهان خواهش كردم، موضوع را بررسي كند و با مسؤولان اين استان وارد مذاكره شود. پس از اين پيگيري‌ها، خبر نهايي را در اين‌باره تا چند روز آينده اعلام مي‌كنيم.
همچنين مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: در بحث كوير مرنجاب و جلوگيري از ورود برخي تورها، شوراي تأمين استان اصفهان ورود پيدا كرده است. اعضاي شوراي تأمين در اصفهان شامل نيروي انتظامي، فرمانداري و دادستاني است.
اسفنديار حيدري‌پور افزود: متأسفانه مدتي است كه عده‌اي با رفتن به منطقه‌ي كوير مرنجاب مشكلاتي را براي تورهاي مجاز‌، دانشجويان و خانواده‌ها ايجاد مي‌كنند. به همين دليل و با هدف بهتر شدن وضعيت امنيت اين كوير براي گردشگران، نيروي انتظامي ورود تورها و افراد را كنترل مي‌كند.
پيش از اين نيز محمد منظرنژاد ـ راهنما و فعال اكوتوريسم ـ كه توري را به مقصد كوير مرنجاب برگزار كرده بود، به خبرنگار ايسنا گفت: براساس اعلام مأمور نيروي انتظامي مستقر در جاده‌ي ورودي به كوير مرنجاب در استان اصفهان، تورهاي گردشگري، بويژه تورهاي جوان و مختلط، به حكم دادستاني شهرستان آران و بيدگل اجازه‌ي ورود به اين كوير را ندارند.
او توضيح داد: قرار بود تور آشناسازي با اكوسيستم طبيعي و حيات وحش كوير مرنجاب را براي تعدادي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران (شمال) با مجوز برگزار كنيم. اين تور كاملا تفكيك جنسيتي شده بود و مأموران حراست دانشگاه و جمعي از اساتيد برجسته‌ي محيط زيست نيز آن را همراهي مي‌كردند؛ ولي زماني كه مي‌خواستيم به كوير مرنجاب وارد شويم، نيروي انتظامي مانع ما شد.
کوير مرنجاب واقع در شمال شهرستان آران و بيدگل از شمال به درياچه‌ي نمک آران و بيدگل، از غرب به کوير مسيله و درياچه‌هاي نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کوير بندريگ و پارک ملي کوير و از جنوب به شهرستان‌هاي آران و بيدگل و کاشان محدود مي‌شود.
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر