۱۳۹۰ آبان ۲۶, پنجشنبه

محکومیت هشت فعال ادبی فرهنگی کردستان به حبس های تعزیری و تعلیقی


کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده است که  این افراد در مرداد سال جاری توسط ماموران امنیتی دستگیر و پس از یک تا دو ماه بازداشت موقت با قرار وثیقه آزاد شده بودند.
بر اساس این گزارش، اتهام افراد مذکور “اقدام علیه امنیت ملی” از طریق هواداری از جریان‌های اپوزیسیون کُردی عنوان شده و احکام صادره برای آنها به این ترتیب است: سجاد جهانفرد، عزالدین حیدری و مازیار محمدی هر کدام ۱ سال حبس تعزیری، نعیم نجفی، فرهاد وکیلی‌نیا، جمال خانی و مریم امینی به ترتیب ۴، ۳، ۲ و ۱ سال حبس تعلیقی و سینا بیژن‌پور از اتهام وارده تبرئه شده است.
موج بازداشت فعالان یاد شده کُرد از تاریخ ۴ مرداد ۱۳۹۰ آغاز گردید. تعدادی از این افراد در محل سکونت یا کار خود بازداشت شدند و مابقی به فاصله‌ چند روز پس از آن در نتیجه‌ فشار بر خانواده و دوستان‌شان خود را به ستاد خبری اطلاعات کرمانشاه معرفی کردند. مریم امینی، نعیم نجفی، جمال خانی و سینا بیژن‌پور پس از یک ماه و سجاد جهانفرد، فرهاد وکیلی‌نیا، مازیار محمدی و عزالدین حیدری نیز در ماه دوم، با قرار وثیقه‌های ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند. نام‌بردگان طی این مدت در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه نگهداری می‌شدند.
به گفته منبع یاد شده عزالدین حیدری از زمان آزادی تا کنون به دلیل فشارهای روحی دوره بازداشت و حملات عصبی ۳ بار در بیمارستان فارابی کرمانشاه بستری شده است.
وی در حال حاضر تحت مراقبت و درمان پزشکی قرار دارد. این افراد همگی از اعضای انجمن ادبی «بانان» بوده و تعدای از آنان نیز با سایت فرهنگی «تاق‌وه‌سان» همکاری می‌کرده‌اند.
مریم امینی مدیریت این انجمن و نعیم نجفی مسئولیت سایت و نشریه دانشجویی «میدیا» را بر عهده داشتند. همچنین سجاد جهانفرد صاحب چندین اثر ادبی و پژوهشی، از جمله مجموعه‌ی هفت جلدی «افسانه‌های سرزمین میدیا»، «نام‌نامه‌ی مانیشت» و چند جلد کتاب کودک به زبان کُردی کلهری است.
به گزارش بی بی سی، کاوه کرمانشاهی، یک فعال سیاسی کرد با تائید این خبر گفت که بازداشت فعالان کرد طی ماه های گذشته به نحو قابل توجهی افزایش یافته است.
رهانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر