۱۳۹۰ آبان ۲۶, پنجشنبه

۳۰ هزار معلم بازنشسته، ۸ ماه است حقوق نگرفته‌اند

article picture
نماینده تهران درباره سایر مدارس دولتی گفت: "خبرهایی نیز از مدارس دولتی داریم که به عناوین مختلف، از اولیای دانش‌آموزان وجوهی گرفته می‌شود.این چنین که پیش می‌رود، نگرانیم اصل ۳۰ قانون اساسی و آموزش رایگان به فراموشی سپرده شود."
خبرآنلاین: رئیس کمیسیون آموزش و پرورش گفت: "بنا بر اطلاعاتی که به مجلس رسیده، 16 تا ۳۰۰۰۰ نفر از معلمانی که امسال بازنشسته شده‌اند، ۸ ماه است حقوق نگرفته‌اند."
علی عباسپور تهرانی درباره مشکلات معلمان بازنشسته در ماه‌های اخیر گفت: "مجلس کاملاً موافق است مشکلات معیشتی معلمان از طریق افزایش حقوق، کم شود، ولی متاسفانه اقدامات اشتباه و نسنجیده مسئولان آموزش و پرورش، برای معلمان بازنشسته امسال مشکل ایجاد کرده و آنها ۸ ماه است، حقوق دریافت نکرده‌اند."

وی درباره اقدامات آموزش و پرورش گفت: "در سال ۸۹، وزارت آموزش و پرورش برای معلمان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر به عنوان کارمندان عالی‌رتبه حکم افزایش ۸۰٬۰۰۰ تومانی درنظر گرفت، ولی زمانی که معلمان، بازنشسته شدند، صندوق بازنشستگی کشوری، این افزایش را تایید نکرد و گفت غیرقانونی است. به همین خاطر، نزدیک به ۳۰٬۰۰۰ معلم بازنشسته، ۸ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند."
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، درباره اینکه چرا حداقل حقوق مورد قبول صندوق بازنشستگی به معلمان پرداخت نمی‌شود، توضیح داد: "مسئولان صندوق بازنشستگی، می‌خواهند از معلمان بازنشسته، تعهدی بگیرند که افزایش حقوق ۸۰٬۰۰۰ تومانی، به آنها پرداخت نشود. معلمان هم زیر بار نرفته‌اند و اکنون، ۸ ماه است، آنها حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. به همین دلیل، به ما مراجعه می‌کنند که در صورت امکان به کار، بازگردند تا اختلافات وزارت آموزش و پرورش و صندوق بازنشستگی، حل شود."
وی با خطاب قرار دادن مسئولان آموزش و پرورش این پرسش را مطرح کرد: "چرا وزارت آموزش و پرورش بدون هماهنگی با مراجع ذیربط مانند صندوق بازنشستگی این حرکت‌های نسنجیده را انجام دهد؟ به نظر می‌رسد این وزارتخانه با سایر مسئولان دولت نیز برای افزایش حقوق معلمان، هماهنگی نکرده و به صورت سرخود این کار را کرده است. هر چند مجلس معتقد است در این شرایط، باید به حقوق معلمان اضافه شود، ولی این افزایش باید به صورتی باشد که فردا معلمان را دچار مشکل نکند."
از فراموش شدن "اصل آموزش رایگان" نگرانیم
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در کافه خبر، درباره فراموش شدن اصل ۳۰ قانون اساسی، ابراز نگرانی کرد. این اصل، موضوع آموزش رایگان را برای همه مردم، مدنظر دارد.
عباسپور درباره نگرانی خود گفت: "متاسفانه در مدارس غیرانتفاعی، مبالغ گزافی از مردم دریافت می‌شود و مسئولان آموزش و پرورش نیز نظارت نمی‌کنند. با خبریم در برخی از این مدارس، برای ۱ سال تحصیلی، تا ۹٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان هم دریافت شده است."
نماینده تهران درباره سایر مدارس دولتی گفت: "خبرهایی نیز از مدارس دولتی داریم که به عناوین مختلف، از اولیای دانش‌آموزان وجوهی گرفته می‌شود. این چنین که پیش می‌رود، نگرانیم اصل ۳۰ قانون اساسی و آموزش رایگان به فراموشی سپرده شود."
وی همچنین بار دیگر از تغییر در کتاب‌های درسی مقاطع مختلف از جمله مقطع ابتدایی، انتقاد کرد: "تغییراتی در کتاب‌های درسی پیش آمده که بدون طی کردن مراحل قانونی این کار، صورت پذیرفته. بارها این مسئله را با وزیر آموزش و پرورش مطرح کرده‌ایم. پاسخ‌های ایشان دقیق و قانع کننده نبوده و اطلاعاتی که به ما رسیده، خلاف آن چیزی است که مسئولان این وزارتخانه می‌گویند."
وی همچنین از کاهش ساعات درس آمادگی دفاعی در مدارس، انتقاد کرد و گفت این موضوع مورد اعتراض مسئولان ارشد نظامی قرار گرفته و آنها با رئیس مجلس مکاتبه کرده‌اند و موضوع در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار گرفته است.
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر