۱۳۹۰ بهمن ۱۸, سه‌شنبه

وضعیت ۴ برادر زندانی سیاسی کُرد : دوحکم محاربه دو حکم زندان

یک منبع محلی حقوق بشری به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که ۴ برادر کُرد که نزدیک به ۱۴ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی در شهرهای بوکان و مهاباد بازداشت شده‌اند با احکام سنگینی مواجه شده اند. به گفته وی اخیرا دو نفر از آنها به اتهام محاربه به اعدام و دو نفر دیگر نیز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند. مادر این ۴ زندانی سیاسی دو هفته پیش به دنبال صدور حکم اعدام برای دو تن از فرزندانشان فوت کرد.
این منبع محلی در خصوص بازداشت این ۴ برادر گفت : « نیروهای امنیتی در شهر مهاباد روز ۱۸ آذر ماه ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۳۰ با محاصره منزل یک شهروند کُرد به نام جعفر( سلطان ) افشاری به این خانه یورش برده و درصدد بازداشت برادر وی به نام رزگار ( حبیب ) افشاری که پیشتر اعضای یکی از احزاب کُردی بوده، بر می‌آیند. نیروهای امنیتی که تمام کوچه‌های منتهی به این خانه را محاطره کرده بودند در جهت بازداشت این دو افراد اقدام به تیراندازی مستقیم به سوی این دو فرد می‌کنند. نهایتا این دو شهروند کُرد با همکاری مشترک نیروهای سپاه پاسداران و ادراه اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاهای امنیتی شهر مهاباد منتقل می‌شوند.»

وی افزود: « دو روز بعد ۲۰ آذر ماه نیروهای امنیتی شهر بوکان به منزل یکی دیگر از آشنایان این خانواده یورش برده و یک بردار دیگر این افراد به نام علی افشاری که وی نیز پیشتر از اعضای یکی از احزاب کُردی بوده ، بازداشت می‌شود. در جریان بازداشت علی افشاری وی مورد هدف تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی قرار گرفته و به شدت زخمی می‌شود. متعاقب آن یک بردار دیگر این خانواده به نام ولی افشاری دو روز بعد به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر مهاباد احضار و در آنجا بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی شهر مهاباد منتقل می‌شود.»
منبع فعال در زمینه حقوق بشر کردستان همچنین مدعی شد که این چهار برادر کُرد به مدت نزدیک به ۴ ماه در بازداشتگاههای امنیتی شهر مهاباد و ارومیه مورد بازجویی و شکنجه قرارگرفته و در این مدت نیز خانواده‌ی این افراد موفق به دیدار یا کسب اطلاعی از این افراد نشده اند: « بعد از این مدت حبیب، جعفر و ولی افشاری به زندان مرکزی مهاباد منتقل می‌شوند و علی افشاری نیز به زندان مرکزی ارومیه منتقل می‌شود. بعد از ۶ ماه ۳ برادر محبوس در زندان مهاباد به زندان مرکزی ارومیه منتقل می‌شوند و دوباره بعد از چند ماهه دیگه همه این افراد به زندان مهاباد منتقل می‌شوند.پرونده‌ این افراد بعد از اتمام بازجویی و مراحل بازپرسی به اتهام محاربه و همکاری با احزاب کُرد از سوی دادستان کیفرخواست صادر به دادگاه انقلاب ارسال می‌شود.این افراد فاقد وکیل اختیاری بوده و تنها ۴ وکیل تسخیری مسئولیت دفاع از این افراد را به عهده گرفته‌اند و آنها نیز اعلام کرده‌اند قادر به دفاع از موکلشان نیستند.»
این منبع در اداه به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت : «این افراد در تاریخ ۱۴ آذر ماه در دادگاه انقلاب شهر مهاباد به اتهام محاربه و همکاری با احزاب کُرد دادگاهی می‌شوند و آخرین جلسه دادگاه با حضور وکلای تسخیری برگزار می‌شود.در تاریخ ۲۶ دی ماه در زندان مرکزی ارومیه به علی و رزگار ( حبیب ) افشاری اعلام می‌شود که به اتهام محاربه و همکاری با احزاب کُردی به اعدام محکوم شده‌اند و جعفر( سلطان ) و ولی افشاری نیز از اتهام محاربه تبرئه و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند.»
وی افزود: « هر ۴ زندانی سیاسی به این احکام اعتراض کرده و پرونده آنها جهت تجدید نظر خواهی به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارسال شده است. لازم به ذکر است علی افشاری به دلیل اصابت چندین گلوله در زمان بازداشت در وضعیت سلامتی بدی قرار دارد. دو هفته پیش نیز به دلیل شدت خونریزی در ناحیه روده به بیمارستان داخل شهر ارومیه منتقل شده و مورد عمل جراحی قرار گرفته و فوری به زندان ارومیه بازگرداننده شده است.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر