۱۳۹۰ شهریور ۲, چهارشنبه

آخرین وضعیت فعالان ادبی و فرهنگی کرمانشاه

article picture


با گذشت یک ماه از بازداشت ۸ تن از فعالان ادبی و فرهنگی شهر گیلان‌غرب در استان کرمانشاه، ۳ تن از این افراد به نام‌های جمال خانی، سینا بیژن‌پور و مریم امینی صبح روز یکشنبه از بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه به بخش قرنطینه‌ زندان «دیزل‌آباد» و «زنان» این شهر منتقل شدند. از اتهامات مطرح شده و وضعیت حقوقی پرونده‌ این افراد اطلاعی در دست نیست. خانواده نامبردگان از سوی نهادهای امنیتی و قضایی تحت فشار هستند و از انجام هر گونه مصاحبه و اطلاع رسانی در مورد وضعیت فرزندان‌شان منع شده‌اند.

یک منبع محلی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت گفته دیگر بازداشت شدگان به نام‌های سجاد جهانفرد، فرهاد وکیلی‌نیا، عزالدین حیدری، مازیار محمدی و نعیم نجفی همچنان در سلول‌های انفرادی بازداشت‌گاه اداره اطلاعت کرمانشاه، تحت بازجویی قرار دارند.


به گفته منبع یاد شده تعدادی از این افراد عضو انجمن ادبی «بانان» شهر گیلان‌غرب بوده و تعدای از آنان با سایت فرهنگی «تاق‌وه‌سان» همکاری می‌کرده‌اند. مریم امینی و نعیم نجفی مدیریت این انجمن و سایت را بر عهده داشته‌اند. همچنین سجاد جهانفرد صاحب چندین اثر ادبی و پژوهشی، از جمله مجموعه‌ی هفت جلدی «افسانه‌های سرزمین میدیا»، «نام‌نامه‌ی مانیشت» و چند جلد کتاب کودک به زبان کُردی کلهری است.


علاوه بر ۸ فعال ادبی و فرهنگی شهر گیلان‌غرب استان کرمانشاه، در مرداد ماه سال جاری ۳ فعال محیط زیستی در شهر مریوان استان کردستان به نام‌های ایرج قادری، بهروز داروند، شریف باجور و ۳ فعال دانشجویی در شهر سردشت استان آذربایجان غربی به نام‌های سلیمان وحیدی‌نیا، علی نادری و ناصر آمان و شمار دیگری از فعالان کُرد در شهرهای مختلف کردستان بازداشت شده‌اند.

بازداشت‌های گسترده یک ماه اخیر در حالی اتفاق می‌افتد که نیروهای سپاه پاسداران طی دو ماه گذشته در شمال غرب کشور عملیات‌های گسترده‌ایی را علیه نیروهای اپوزیسیون مسلح کُرد مستقر در کوهستان «قندیل» واقع در خاک اقلیم کردستان عراق انجام داده‌اند. هدف از این حملات حزب موسوم به «حیات آزاد کردستان» که به نام پژاک شناخته می شود بوده است.

به گفته منبع محلی در نتیجه‌ این درگیری‌ها تا کنون شماری از نیروهای نظامی دو طرف از جمله چندین تن از غیرنظامیان منطقه کشته شده‌ اند.


کمپین بین المللی حقوق بشردرایران
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر