۱۳۹۰ شهریور ۱, سه‌شنبه

تفکیک جنسیتی «سختگیرانه» در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهدبدنبال تداوم اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه های ایران، اینبار دانشگاه فردوسی مشهد میزبان اجرای «سخت گیرانه» این طرح بوده چنانچه گفته شده که یک مسئول در این دانشگاه در پی تفکیک جنسیتی در «تمام دروس پایه، تمام واحدهای آزمایشگاهی و کارگاهی و واکثر واحدهای تخصصی» است.

به گزارش دانشجونیوز، علی رغم دستور ظاهری رییس دولت ایران در ارتباط با توقیف طرح تفکیک جای در دانشگاه ها، این طرح با سرعت در حال گسترش و اجرا در دانشگاه های ایران است.
گزارش شده در روزهای اخیر مسئولین دانشگاه مشهد در تصمیمی جنجال برانگیز قرار شده بسیاری از کلاس های دروس «پایه»، «تمام واحد های دانشگاهی و کارگاهی» و همچنین «اکثر واحد های تخصصی» این دانشگاه را تک جنسیتی نموده و کلاس های جداگانه برای پسران و دختران در این دانشگاه برگزار کنند.
گفته می شود این طرح همزمان با روی کار آمدن دکتر "سیدین" آغاز شده و علی رغم قول های مبنی بر توقف این طرح، با پیگیری های این مقام مسئول در این دانشگاه از سر گرفته شده و آماده اجراست.
بر اساس این گزارش دکتر سیدین، معاونت آموزشی دانشکده مهندسی این دانشگاه است و در گذشته به دلیل آتش زدن یک کتابخانه در استرالیا از این کشور اخراج شده بود. وی اجرای این طرح در دانشگاه نقش اصلی را بر عهده دارد.
گفتنی است این طرح که مقدمات آن از سال گذشته آغاز شده بود پیشتر با اعتراض گسترده دانشجویان و شورای صنفی مواجه گشت و در نهایت دکتر نوعی، ریاست دانشکده قول توقف این طرح را داد اما در عمل اجرای این طرح ادامه پیدا کرد و شورای صنفی نیز منحل اعلام شده است.
بنا به گزارشات پیشین دانشجونیوز، هفته گذشته خواجه سروری، معاون فرهنگی وزارت علوم ضمن اشاره به «راه اندازی حداقل یک دانشگاه دخترانه در هر استان»، مخالفت احمدی نژاد با طرح های جدا سازی جنسیتی را طور دیگری تفسیر کرده و گفته بود: «نظر احمدی نژاد این است که طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان به صورت کارشناسانه تر انجام شود.»
اشاره خواجه سروی به همان نامه ای است که پیشتر محمود احمدی نژاد به وزرای علوم و بهداشت نوشته بود و با تشكيل كلاس‌ها و رشته‌هاي تك جنسيتي در دانشگاه‌ها به شدت مخالفت كرد. وی در نامه خود نوشته بود: «شنيده شده است كه در برخي دانشگاه‌ها، رشته‌ها و كلاس‌هاي تك جنسيتي بدون لحاظ تبعات اعمال مي‌گردد. ضروري است فوري از اين اقدامات سطحي و غير عالمانه جلوگيري شود.»
به زعم برخی از کارشناسان مخالفت احمدی نژاد منجر به توقف موقت اجرایی شدن این طرح شد اما شماری از نمایندگان مجلس و روحانیون همسو با حکومت به شدت با نامه وی مخالفت کردند.
با این حال گفته می شود که دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از این امر به شدت ناراضی بوده و در تدارک اعتراضات خود با شروع سال تحصیلی جدید هستند.

دانشجو نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر