۱۳۹۰ شهریور ۵, شنبه

ارسال نرم افزار هسته ای کره شمالی به ایران

 article picture


گزارش های خبری از آلمان به نقل از مقامات اطلاعاتی غربی حاکی از آن است که کره شمالی گروهی از دانشمندان خود را در ماه فوریه برای آموزش های هسته ای به ایران اعزام کرده است.
یک روزنامه آلمانی به نقل از منابع غربی که نام آنها را فاش نکرده نوشته کره شمالی نرم افزاری را که می تواند برای توسعه و تکمیل سلاح های هسته ای بکار رود به ایران داده است.
نشریه سوئدویچ نوشته است کره شمالی همچنین یک گروه از دانشمندان را در ماه فوریه به ایران فرستاده است تا حدود 20 کارمند وزارت دفاع را در بهره برداری از برنامه شبیه سازی جریان نوترون، آموزش دهد.
محاسبه جریان نوترون در مواد رادیو اکتیو این امکان را فراهم می آورد تا دانشمندان بتوانند زمانی که یک واکنش زنجیره ای، یا انفجار، رخ می دهد را تعیین کنند. این اطلاعات برای طراحی راکتورهای هسته ای غیر قابل انفجار و ساخت بمب هسته ای قابل انفجار ضروری هستند.
کشورهای غربی مظنون هستند که ایران برنامه هسته ای خود را برای تولید کلاهک های هسته ای انجام می دهد. تهران اصرار دارد که غنی سازی اورانیوم را صرفا برای تولید برق و اهداف پزشکی انجام می دهد.
بنا بر گزارش منتشر شده کره شمالی، برای کمک به برنامه هسته ای ایران مبلغ 100 میلیون دلار دریافت کرده است، که کارشناسان می گویند به مراتب بیش از هزینه آموزش و نرم افزار ارائه شده در سال جاری است.
روز شنبه، تهران اعلام کرد در این هفته موشک جدیدی را با بردی بیش از برد موشک شهاب-3 آزمایش خواهد کرد. موشک های فعلی ایران با برد 2000 کیلومترنیز در حال حاضر نگرانی هایی را بوجود آورده است.
روز دوشنبه هم گزارش های خبری از ایران حاکی از این بود که اولین مجموعه از3000 سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم ایران به تاسیسات جدید فردو انتقال یافته است.
این تاسیسات، بعد از تاسیسات نظنز، بزرگترین واحد غنی سازی اورانیوم ایران خواهد بود. کره شمالی بمب هسته ای خود را در سال های 2006 و 2009 آزمایش کرد.
گفته می شود که این کشور کمونیست منزوی، به سوریه نیز درساخت تاسیسات هسته ای که اسرائيل آن را در سال 2007 بمباران کرد کمک کرده است.
منبع:هاآرتص– 24 اوت 2011
روز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر