۱۳۹۰ شهریور ۲, چهارشنبه

نا امنی پس اندازهای بانکی؛پس از سیطره کامل سپاه بر بازارهای تجاری

article picture

نا امنی پس اندازهای بانکی؛ سقوط ارزش ریال و هجوم سپرده ها به سوی بازار سکه و ارز

پس از سیطره کامل سپاه پاسداران بر بازارهای تجاری و نفت و گاز کشور هم اکنون بازارهای ارز، سکه و مدیریت منابع مالی کشور نیز رسما تحت کنترل نیروهای سپاهی و امنیتی قرار گرفته و نصب نرم افزارهای کنترل حساب‌ مشتریان بانک‌ها آینده خطرناکی را پیش روی امنیت پس اندازهای شهروندان قرار داده است. همین امر باعث شده تا نیرو‌های امنیتی نیز وضعیتی «شبه جنگی» را بر اقتصاد بحران زده کشور تحمیل کنند.

خبرنگاران سبز/ کار‌شناسان ایران سبز: در پی انتشار خبر کنترل سپرده‌های ریالی و ارزی شهروندان در بانک‌ها و صرافی‌ها توسط ماموران امنیتی و پروژه خطرناک حکومت برای این حساب‌ها ، سیل نقدینگی‌های بانکی به سوی بازار سکه، طلا و ارز سرازیر شده است. به گزارش کار‌شناسان ایران سبز میزان مبادلات ارزی عمومی دربازار مالی تهران که ماهانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار بود، طی ماه گذشته به رقم چشمگیریک میلیارد و ۶۰ میلیون دلار افزایش یافته و تقاضا برای خرید هر چه بیشتر درحال افزایش است.


همچنین میزان تقاضای رایج در بازارسکه طلا در تهران که به ندرت از خرید ماهانه ۷۰ هزارعدد فرا‌تر می‌رفت؛ ظرف کمتر از یکماه گذشته به رقم بی‌سابقه ۱۵۰ هزار سکه در هر هفته افزایش یافته و تب خرید همچنان در حال صعود است.
همانگونه که در دو گزارش اخیر کار‌شناسان اشاره شده بود، بحران نقدینگی و ارزی کشور به دلیل مشکلات ناشی از تشدید تحریم‌ها، افزایش روز افزون هزینه‌های نظامی و تنش‌های ناشی از سوء مدیریت نظام حاکم بر ایران در سطح داخلی و بین المللی روز به روز جدی ترمی شود و توان تامین نیازهای ارزی و ریالی کشور از سوی حاکمیت دشوار‌تر می‌گردد تا جایی که دست اندازی به پس اندازهای شخصی و سپرده‌های بانکی افراد در دستور کار رژیم قرار گرفته است.(جزییات این پروژه در گزارش اخیر کارشناسان ایران سبز منتشر شد) در همین چارچوب افشای شیوه جدید حسابرسی امنیتی سپرده‌های مشتریان بانک‌ها و نا‌امن شدن پس اندازهای مشتریان (بویژه برای سپرده گزاران با پس اندازهای درشت) بسیاری از سپرده گذاران را وادار کرده تا نقدینگی‌های خود را به سکه‌های طلا ویا ارز تبدیل کنند.

براساس گزارش کار‌شناسان سبز، مدیریت دفتر جدید امنیتی در بانک مرکزی ایران اخیرا دستورالعمل محرمانه‌ای را صادرکرده تا بر آن اساس، اسامی و مشخصات خریداران بیش از ۱۰ عدد سکه دریافت و به این دفتر ارسال شود.دستوری که عملی ساختن آن مشکل به نظر می رسد. در جلسه اخیر بانک مرکزی نیزکه برای بررسی وضعیت آشفته سکه، طلا و ارز در کشور برگزار گردید اعلام شد که بی‌اعتمادی و احساس ناامنی سپرده گزاران بانکی از وضعیت فعلی بانکهای کشور، تلاش برای فاصله گرفتن ازتبعات سقوط شدید ارزش ریال و نیز تبدیل کردن نقدینگی‌های شخصی برای هر چه راحت‌تر خارج کردن آن‌ها از ایران، ۳ عامل اصلی هجوم به بازار سکه وارز محسوب می‌شود.

پس از سیطره کامل سپاه پاسداران بر بازارهای تجاری و نفت و گازکشور هم اکنون بازارهای ارز، سکه و مدیریت منابع مالی کشور نیز رسما تحت کنترل نیروهای سپاهی و امنیتی قرار گرفته و نصب نرم افزارهای کنترل حساب‌ مشتریان بانک‌ها آینده خطرناکی را پیش روی امنیت پس اندازهای شهروندان قرار داده است. همین امر باعث شده تا نیرو‌های امنیتی نیز وضعیتی «شبه جنگی» را بر اقتصاد بحران زده کشور تحمیل کنند. شرایطی که در صورت ادامه، نتیجه‌ای جز سقوط اقتصادی کشور را در پی نخواهد داشت.

پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر