۱۳۹۰ شهریور ۵, شنبه

اخبار درگیری در رومیه،هجوم ماموران به بیمارستان برای بازداشت مجروحان

article picture


جزئیات درگیری ماموران یگان ویژه با مردم اورمیه
عصر امروز ودر حالی که بنا بر اعلام و دعوت فعالین ملی آذربایجان شهروندان اورمیه برای اعتراض به سیاستهای دولت و مجلس جمهوری اسلامی نسبت به رد دو فوریت طرح نجات دریاچه اورمیه برای تظاهرات و اعتراض از ساعت 6 عصر از میدان عطایی اورمیه آماده می شدند، با حمله ماموران یگان ویژه و نیروی انظامی مواجه شده اند.
به گزارش اؤیرنجی ،حوالی ساعت 6 عصر هزاران نفر با سردادن شعار " اورمو گؤلو جان وئریر مجلیس اونون قتلینه فرمان وئریر " وارد خیابان امام شده اند.بلافاصله بعد از حرکت این جمع ماموران یگان ویژه با حرکت از میدان مرکز به طرف تظاهرات کنندگان یورش برده با باتوم، گلوله های پلاستیکی و رنگی اقدام به ضرب و شتم آنان نموده اند.بلافاصله بعد از این یورش جمعیت حاضر در پیاده روها وارد خیابان شده وبا شروع کنندگان این تظاهرات اعلام همبستگی کرده و زد و خوردها با ماموران یگان ویژه و لباس شخصی شدت یافته است.
با شروع درگیری جمعی از حاضرین شروع به حرکت به سمت "غلام خان راستاسی" ، "مسجد سردار" ، " میدان ایالت" و " پنج راه " نموده و در هرکدام از این مناطق به صورت گسترده ای با سردادن شعار و مطالبات برای دفاع از حق حیات در یاچه اورمیه به درگیری با ماموران ادامه داده اند.
هم اینک جمعیت پراکنده شده در حوالی مسجد اعظم و میدان زنجیر اورمیه با مامران یگان ویژه درگیر هستند.براساس اخبار رسیده از آذربایجان، تمامی مردم آذربایجان چه آنهایی که در خود آذربایجان زندگی می کنند و چه آنهایی که در سراسر ایران پراکنده شده اند با دقت و نگرانی بیش از اندازه ای در حال دریافت و انتشار اخبار قیام شهرهای تبریز و اورمیه هستند.

در حال حاضر به رغم محدودیتها و کنترلهای شدید کنونی، بارانی از اس ام اسها باریدن گرفته است.
اخبار رسیده حکایت از بروز حرکت و هیجان در بسیاری از شهرهای آذربایجان دارد.
بر اساس اخبار رسیده به وبسایت اؤیرنجی حدود 100 مامور ضد شورش مسلح به اسلحه وینچستر استانداری اورمیه را محاصره کرده اند. برخی نیروهای لباس شخصی در یئتدی درمان اورمیه جهت دستگیری مبارزان گریخته از حمله نیروهای طلاعاتی در اطراف مسجدقاضی به منازل وارد می شوند. براساس اخبار رسیده در ارومیه لباس شخصیها و موتور سوارهای رژیم اقدام به ربودن مجروحین از خیابانها می کنند. گفته می شود برخی از این مجروحان بسیار بدحال بوده و احتمال شهادت آنان می رود
* ساعت 20:20 ماموران به بیمارستان مطهری اورمیه برای بازداشت مجروحان و پناه بردگان به این بیمارستان هجوم برده اند. در میدان خیام یک جوان را ماموران در حد مرگ ضرب و شتم کرده و با خود بردند. وضعیت شهر اورمیه به رو به خشونت است. تظاهرات مسالمت آمیز آذربایجانیها به خشونت کشیده می شود. خیابانهای امام ، بعثت ،مطهری ، منتظری، طالقانی، امینی، کاشانی و غیره اورمیه به طور کامل تعطیل شده است.
* ساعت 19:50 درگیریها در شهر اورمیه به دروازه شاپور کشیده شده است. هنوز فضای شهر به به شدت امنیتی گزارش می شود. دستگیریها در خیابانهای شلوغ ادامه دارد. مردم هنوز خیابانهای را ترک نکر ده اند. شعارهایی در دفاع از دریاچه اورمیه در این خیابانها به گوش می رسد.
* ساعت 19:35 گزارشات ارسالی از شهر اورمیه به وبسایت جنبش دانشجویی آذربایجان اؤیرنجی حاکی از آن است که در گیریها به بازار یکانیان اورمیه و دوشابچی خانا کشیده شده است. شدیدترین درگیری ها از بازار یکانیان اورمیه گزارش می شود . تعدادمجروحان بسیار زیاد است. بر اساس گفته شاهدان عینی به برنامه نوبت شما تلویزیون بی بی سی تعداد شرکت کنندگان به 10 الی 15 هزار نفر می رسید.
* ساعت 19:24 بر اساس گزارشات شاهدان عینی به وبسایت اؤیرنجی درگیری ها در اورمیه به مرکز و خیابان مطهری کشیده شده است و دهها سطل زباله آتش زده شده است. دهها نفر دستگیر شده و چند زن در بین آنها دیده می شود. هنوز فضای شهر به شدت امنیتی گزارش می شود. سر در بیشتر مغازه های خیابانهای اظلی پایین کشیده شده است.
* ساعت 19:13 بعد از درگیریهای گسترده در خیابانهای اصلی شهر اورمیه بازار سرپوشیده این شهر کاملا تعطیل شده است. بر اساس گزارشات رسیده به وبسایت اؤیرنجی چندین سطل زباله در بعثت آتش زده شده است. با اینکه ارامش نسبی به شهر باز گشته اما درگیریهای پراکنده در برخی از نقاط شهر دیده می شود. اخبار تایید نشده حکایت از آن دارد که در این درگیریها نزدیک 50 نفر از تظاهر کنندگان دستگیر شده اند.
* ساعت 19:00 پس از درگیری گسترده در خیابان های عطایی، بعثت ، عسگرآبادی و امام هم اکنون تا حدودی جو آرام شده است، مردم هم اکنون در پاساژها و کوچه های اطراف محل درگیری حضور دارند، نیروی انتظامی اورمیه با امتناع از درگیری با مردم خود را در کنار ملت قرار داده است. به گفته شاهدان اکثر سرکوب گران از نیروی های یگان ویژه هستند که از دیگر نقاط کشور به اورمیه اعزام شده اند و به زبان فارسی صحبت می کنند.
* ساعت 18:42 درگیری ها به خیابان باکری اورمیه کشده شده است، ماموران به صورت شدیدی اقدام به شلیک اشک آور می کنند . حضور زنان در تظاهرات زیاد است. شاهدان اعلام می کنند ماموران فقط فارسی حرف می زنند و غیر بومی بوده و از استان های دیگر به آذربایجان گسیل شده اند. تظاهرات در اورمیه در حال گسترش است.
* ساعت 18:35 درگیری شدید در خیابانهای اصلی شهر اورمیه ادامه دارد. گفته می شود تعداد دستگیری ها به 30 نفر رسیده است . خیابان بعثت در گیری بسیار شدید می باشد. مردم آذربایجان هنوز در خیابان امام و دیگر خیابانهای نزدیک به تظاهرات خود ادامه می دهند. نیروهای امنیتی با گاز اشک آور و شلیک گلوله های پلاستیکی در حال پراکنده کردن تظاهرات کنندگان هستند.
* ساعت 18:25 گزارشات شاهدان عینی حاکی از ان است که کانون دریگری ها به داخل کوچه های خیابان امام و عطایی کشیده شده است. تعداد مجروحان و بازداشت شدگان بالا می رود . مردم همچنان به خیابان امام می روند. نیروهای امنیتی تمام میادین اصلی شهر را بسته اند.
* ساعت 18:15 نیروهای امنیتی تیراندازی به مردم با گلوله های پلاستیکی را شروع کردند. گفته می شود 10 نفر مجروح گردیده و نیز 4 نفر از ماموران مجروح شده اند . درگیری ها ادامه دارد. تعداد موتورهای آتش زده به 2 عدد رسید . در خیابان عطایی 1 موتور دیگر آتش زده شد.
* ساعت: 18:11 اورمیه بپا خواست. استارت اولیه تظاهرات اورمیه زده شد . شعارها بسیاری داده می شود . تعداد حاضران 2000 نفر تخمین زده می شود . ماموران کنترل را از دست داده اند . بنا به گزارش های رسیده ماموران برای متفرق کردن مردم گاز اشک آور شلیک کرده اند . و جوانان نیز با سنگ جواب آنها را می دهند. آتش زدن یک موتور پلیس توسط معترضان . دریگری ها بسیار شدید گزارش می شود.
* ساعت: 17:50 شاهدان عینی خبر از انتقال ماموران زن به خیابان امام می دهند. خبر دیگر حاکی است در خیابان امام نیروی انتظامی در حال پخش تراکت هایی است که در آن از امت حزب الله خواسته شده که توطئه منافقان و دشمنان را ناکام نموده و اعلام کرده تظاهرات غیر قانونی است و از مجلس خواهان بررسی هر چه سریعتر طرح نجات دریاچه اورمیه گردیده است.
* ساعت 17:40 اتوبوس نیروهای امنیتی در خیابان عطایی و در چهارراه عطایی- مدنی دهها ضد شورش مستقر کردند . همچنین چهاراه عسگر آبادی، سه سرداران میدان گول اوستی نیز صدهها ضد شورش مستقر می باشد. همچنین در پشت بام هتل رضا و بانک ملی شعبه امام عطایی ماموران مسلح مستقر شده اند .
* اؤیرنجی: بر اساس گزارشات رسیده به وبسایت اؤیرنجی دقایقی پیش حدود 200 مامور ضد شورش در پارکینگ هتل رضا در اول خیابان عسگرآبادی شهر اورمیه مستقر شدند. به نقل از شاهدان عینی حدود 50 لباس شخصی به پارکینگ هتل رضا در وضعیت های مختلف کیف به دست ، کت شلواری ، فشن و .. رفت آمد دارند که کار شناسایی معترضان را خواهند داشت. در خیابان امام اورمیه به فاصله 20 متر 2 مامور ضد شورش در هر دوطرف خیابان وجود دارد .
در پارکینگ راسته غلام خان نیز 200 ضد شورش مستقر که اکثرا موتور سوار می باشند.
* در خیابان باکری اورمیه به فاصله هر 5 تا 10 دقیقه 10 موتور که هر کدام 2 سرنشین دارند ماموران ضد شورش در ترددند.
* از بعد از ظهر امروز سرعت اینترنت در اورمیه به شدت افت کرده است به طوری که برای لود شدن صفحه گوگل حدودا باید 4 دقیقه صبر کرد.
گزارش دریافتی بینندگان از اؤیرنجی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر