۱۳۹۰ تیر ۱۱, شنبه

گزارش تصویری و فیلم تکان دهنده از تخریب آثار باستانی ایران

article picture

سرنوشت تلخ اسب ها و سواران ساری ؛ مجسمه ها و سربازان تاریخی ایران را بعد از تخریب به زباله دانی انداختند

اين مجسمه های برنزی شامل اسب ها و سربازان دوره های تاریخی مختلف ایران (اشکانی،ساسانی،هخامنشی و سلوکی) بودند که 54 سال پیش در ایتالیا ساخته شدند و یادآور رشادت های سربازان ایرانی در طول تاریخ بوده اند.ساری - قبل از تخریبساری


رد پای تخریبجای پای اسب های ساری
اسب ها و سواران بعد از تخریب در میان خاک و سنگ و زباله رها شده اند!عصرایران - فیلمی که اخیراً در یوتیوب منتشر شده ، برای هر ایرانی وطن دوستی بسیار رنج آور است. بر اساس آنچه در این فیلم دیده می شود ، مجسمه های اسب و اسب سواران ساری ، پس از برچیده شدن از یکی از میدان های قدیمی شهر ، تخریب شده و در مکانی مخروبه میان تلی از خاک و سنگ و آشغال و در کنار کامیون های حمل زباله ، به بدترین شکل ممکن رها شده اند.

چندی پیش مقامات محلی ساری با این بهانه که وجود این مجسمه ها در میدان امام ، توهین به امام است(!) ، مجسمه ها را از این میدان برچیدند.
هر چند این بهانه به هیچ عنوان دلیل عاقلانه ای برای این اقدام جنجالی نبود ، اما مردم امیدوار بودند این مجسمه ها که بخشی از هویت تاریخی ساری بودند ، در میدان دیگری نصب شوند.

 اين مجسمه های برنزی  شامل اسب ها و کالسکه هایی با  سربازان دوره های تاریخی مختلف ایران (اشکانی ، ساسانی ، هخامنشی و سلوکی) بودند که 54 سال پیش در ایتالیا ساخته و به ایران حمل شدند و یادآور رشادت های سربازان ایرانی در طول تاریخ بوده اند.

تخریب این مجسمه های تاریخی و رها کردن آنها در شرایط بسیار نامساعد ، این گمانه را تقویت می کند که موضوع ، نه توهین آمیز بودن وجود این مجسمه ها در میدان امام ، که تقابل با تاریخ ایران است و الا چرا به جای آن که این مجسمه های گرانبها در میدان دیگری نصب شود ، تخریب و رها شده اند؟!
امید که با تعمیر و نصب این مجسمه ها در یکی از میدان های شهر زیبای ساری ، این گمانه زنی از بین برود.

یادآور می شود هم اکنون جنجال دیگری در شهر یاسوج بر سر مجسمه آریوبرزن ، سردار تاریخی ایران به پا شده و برغم مخالفت شورای شهر و امام جمعه ،برخی از مسوولان شهر ، اصرار دارند این مجسمه که سال گذشته نصب شده است ، از میدان آریوبرزن حذف شود!

با این همه بی مهری در داخل نسبت به تاریخ و تمدن ایران ، عجیب است که همین مسوولان وقتی فیلمی مانند 300 علیه ایران ساخته می شود ، علیه آن برمی آشوبند!

اسب ها و سواران بعد از تخریب در میان خاک و سنگ و زباله رها شده اند!


اسب های ساری

اسب های ساری

مجسمه های ساری

مجسمه های تاریخی

مجسمه های تاریخی در زباله دانی!

مجسمه های تاریخی ساری بعد از تخریباسب های تاریخی ساری


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر