۱۳۹۰ شهریور ۳۱, پنجشنبه

اخراج کارگران شرکت آنتن سازی کیهان


 شرکت کیهان واقع در شهر صنعتی رشت که از چند سال قبل درحال تولید آنتن تلویزیون و آیفون تصویری است و اخیرا هم تصمیم گرفته که لامپ روشنایی تولید کند و خط تولید آن هم در حال راه اندازی است، تعداد ۱۵ نفر از کارگران خود را بدون پرداخت حق سنوات و سایر مزایا که از ۱۸ ماه تا ۳ سال سابقه کاری دارند، اخراج نموده است.
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، مدیریت شرکت که شخصی به نام‌پور قلی است، همه روزه با اتومبیل مدل بالای لکسوس ۱۲۰ میلیون تومانی خود، جلوی کارگران، مانور اقتدار و قدرت می‌دهد کارگران را تهدید نموده می‌گوید: «من با بیمه هماهنگ هستم. شما هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید» و یا «فعلن سود من از کارخانه کمتر از آن چیری است که بتوانم شما را در شرکت مشغول به کار نمایم»!؟


البته گفته وی در هماهنگی با بیمه، زیاد هم بی‌ربط نیست. چراکه به روایت کارگران شرکت، هر زمان که مامور بیمه برای بازدید به آنجا می‌آید، قبل از ورودش «آژیر» و «چراغ» مخصوص بیمه فعال شده و کارگران باید ظرف مدت زمانی کوتاه و به هر طریقی که شده متواری شوند، تا نمایندهٔ بیمه که مثلن باید مدافع حقوق کارگران باشد، از وجود احتمالی کارگران شرکت بویی نبرده و گزارشی هماهنگ با آقای «پورقلی» مدیریت «با انصاف» شرکت به اداره بیمه ارایه نماید!
این ارتباط و هماهنگی نامیمون و مشمئز کننده، حتی در پرداخت حق بیمه توسط خود کارگران نیز به وضوح نمایان است. چرا که مبلغ دریافتی پرسنل به عنوان حقوق ماهانه، بعد از کسر حق بیمه کامل آنان که باید از طرف کارفرما پرداخت گردد، به آنان داده می‌شود و اداره بیمه هم که در چند صد متری آن شرکت قرار دارد، مثلن از این موضوع بی‌اطلاع است!!.
کارگران برای جلوگیری از این گونه اخراج‌های بی‌دلیل و بازگشت به کار، چار‌ه‌ای جز اتحاد، اعتراض و مبارزهٔ دسته‌ جمعی ندارند زیرا بسیاری از این اخراج‌ها محصول سیاست «تسامح و تساهل» ادارات کار و بیمه با کارفرمایان طماع و سود طلبی هم‌چون «پور قلی» است، اداراتی که بنا به ادعای خودشان حافظ منافع کارگران‌اند!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر