۱۳۹۰ شهریور ۳۱, پنجشنبه

کاریکاتور

article picture

تماشاگران اعدام
اعدام نوجوان زیر ۱۸ ساله درصبح چهارشنبه: قوه قضاییه جمهوری اسلامی، تقویم قمری را به جای تقویم شمسی مبنای تعریف سن قرار داد.
کمپین بین المللی حقوق بشردرایران: قوه قضاییه ایران چهارشنبه صبح متهم به قتل روح الله داداشی یکی از ورزشکاران ایران را در ملاء عام اجرا کرد در حالی که فرد اعدام شده در لحظه اعدام زیر هجده سال سن داشت. علیرضا ملاسلطانی خود اعتراف کرده بود که با ضربه چاقو روح الله داداشی را از پای درآورده است. این اعدام ساعت چهار ونیم صبح در منطقه چهل وپنج متری گلشهر کرج انجام گرفت. با اینکه سازمان های حقوق بشری بارها قوه قضاییه را به خاطر اعدام افراد زیر هجده سال محکوم کرده اند طبق یک روال متداول افراد متهم تا زمانی که به سن ۱۸ سالگی برسند در زندان می مانند و پس از آن اعدام می شوند با این وجود این اعدام در حالی صورت گرفت که متهم چند ماه تا سن هجده سالگی فاصله داشت.


اعدام نوجوانی دیگر که هنگام جان باختن زیر ۱۸ سال بوده است. یک مقام قضایی گفته است که مبنای محاسبه سن وی براساس سال قمری است در حالی که مبنای تقویم رسمی ایران شمسی و ۳۶۵ روزه است نه قمری و۳۵۵ روزه. عکس خبرگزاری فارس
علی رضوان منش نماینده دادستان و مدعی العموم حاضر به خبرگزاری فارس دقایقی پس از اعدام درخصوص ابهاماتی که درباره سن متهم اعدام شده وجود داشت گفت که ملاک سن افراد نه تقویم شمسی ۳۶۵ روزه بلکه تقویم قمری ۳۵۵ روزه است. او گفته است:‌«‌ ملاک عمل در قانون بلوغ شرعی است که بر اساس ماه‌های قمری محاسبه می‌گردد. قاتل از این نظر بیش از ۱۸ سال عمر کرده بود و بنابر این هیچ منع شرعی و یا قانونی برای اجرای حکم قصاص وجود نداشت. البته علی‌رضا ملاسلطانی از نظر ماه‌های شمسی حدود دو ماه کمتر از ۱۸ سال سن داشت و طبیعی است ملاک عمل در قانون سن شمسی نیست و ما بر اساس بلوغ شرعی عمل می‌کنیم….این حکم توسط ۱۵ قاضی ارشد تایید و در نهایت نیز به تایید رئیس قوه قضاییه رسیده است.»
اگرچه در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۸۷، حسین ذبحی، معاون قضایی دادستان کل کشور به خبرگزاری رسمی دولتی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت که احکام اعدام نوجوانان بزهکار به حبس تبدیل خواهد شد. حسین ذبحی در توضیح این بخشنامه به ایرنا گفت: “بر اساس این بخشنامه مجازات افراد کمتر از ۱۸ سال سن در مرحله نخست با یک درجه تخفیف به حبس ابد کاهش خواهد یافت و در مرحله دوم نیز به ۱۵ سال حبس محکوم می شوند، ضمن آنکه در صورت اصلاح رفتار مجرمان کمتر از ۱۸ سال سن، این افراد می توانند با آزادی مشروط، مشمول رأفت اسلامی شوند.”
رضوان‌منش درحالی تاکید کرد که « ازنظر قانونی و شرعی که ملاک عمل دستگاه قضایی است، هیچ منعی برای اجرای حکم در این تاریخ وجود نداشت» که تقویم رسمی کشور براساس سال شمسی ۳۶۵ روزه است و آنچه در قوانین بین المللی درخصوص سن ۱۸ سالگی به عنوان مبنای تعیین خروج از کودکی و ورود به دنیای بزرگسالان محسوب می شود نیز براساس تقویم ۳۶۵ روزه است.
ایران با امضای پیمان های بین المللی ازجمله پیمان حقوق کودک و میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی که در آنها مجازات اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال مطلقا ممنوع شده است، به این پیمان ها پیوسته است، با این حال احکام اعدام نوجوانان، علیرغم ممنوعیت آن، در ایران صادر واجرا می شود. چهار کشور عربستان سعودی، یمن، پاکستان و سودان نیز همچنان به اجرای این عمل فجیع ادامه می دهند.
خبرگزاری ایسنا با انتشارگزارشی از اجرای حکم اعدام نوشته است که «علیرضا ملا سلطانی، قاتل روح الله داداشی پیش از اجرای حکم بار‌ها با فریاد نام ائمه اطهار تقاضای بخشش از اولیای دم و عفو گناهانش از سوی خداوند را داشت». همچنین این خبرگزاری نوشته که اعدام قاتل «روح‌الله داداشی» با حضور حدود سه تا چهار هزار نفر به همراه بوده است.
کاریکاتور:نیک آهنگ کوثر، روز


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر