۱۳۹۰ شهریور ۳۱, پنجشنبه

قتل ۵ کولبر و کاسبکار کُرد در طی ۱۰ روز گذشتهروند کشتار کولبران و کاسبکاران کُرد توسط نیروهای انتظامی در طی روزهای گذشه به شدت افزایش یافته است به طوریکه تنها در ۱۰ روز گذشته ۵ کولبر و کاسبکار کُرد بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی یا به سبب تعقیب گریز نیروهای انتظامی به ظن حمل کالای قاچاق به قتل رسیده‌اند.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آمار قتل کولبران و کاسبکاران کُرد بدین صورت بوده که تنها در مناطق مرزی سردشت ۳ شهروند و در مناطق مرزی مریوان یک شهروند و در مهاباد نیز بر اثر تعقیب گریز نیروهای انتظامی با خودوری یک کاسبکار ، راننده آن بر اثر واژگونی خودروه‌اش جان سپرده است.

آمار بدین شرح است:
- روز یکشنبه ۲۱ شهریورماه نیروهای انتظامی در جاده مهاباد به تهران خودروی یک شهروند مهابادی به نام «سامان کاک اللهی» فرزند محمد به ظن حمل کالای قاچاق مورد تعقیب گریز قرار داده که در نتیجه آن خودروی وی واژگون شده و نامبرده جان خویش را از دست می‌دهد.
- روز یکشنبه مورخ ۲۱ شهریورماه نیروهای انتظامی در منطقه مرزی «دوله بی» از توابع مریوان تعدادی از کولبران را مورد هدف تیراندازی خویش قرار می‌دهند که در نتیجه یک جوان به نام «حمدی خوش نمک» فرزند محمد امین اهل روستای «وله ژیر» از توابع مریوان به دلیل اصابت گلولهٔ نیروی انتظامی به قتل می‌رسد.
- اوایل صبح شنبه مورخ ۲۶ شهریورماه نیروهای انتظامی در اطراف روستای «هورمز آوا» از توابع شهرستان سردشت تعدادی از کولبران و کاسبکاران را مورد هدف قرار می‌دهند که بر اثر آن یک نفر به نام «شیرزاد امانی» توسط این نیرو‌ها به قتل می‌رسد.
- ظهر روز یک شنبه مورخ ۲۷ شهریورماه نیروهای انتظامی در روستای «مارغانی» از توابع شهرستان سردشت تعدادی از ماشین کاسبکاران کُرد را مورد هدف قرار داده که ابر اثر آن یک جوان ۲۷ ساله به نام «آوات یوسفی» در دم جان می‌سپارد. شاهدان محلی اعلام کرده‌اند که خودروی این شهروند فاقد هر گونه کالای قاچاق بوده است و نیروهای انتظامی بدون هیچ دلیلی وی را به قتل رسانده‌اند.
- امروز چهارشنبه مورخ ۳۰ شهریورماه نیروهای انتظامی در نزدیکی روستای «درمان آوا» ی از توابع شهرستان سردشت به سوی تعدادی از کاسبکاران تیراندازی می‌کنند که بر اثر آن یک تن به نام «احمد مام رستم» اهل روستای «قله رشه» از توابع شهرستان سردشت به قتل می‌رسد.
شاهدان محلی اعلام کردند که این فرد هیچگونه کالای را حمل نکرده‌ است و عدم پیگیر قضایی نیروهای انتظامی که شهروندان مرزنشین را به آسانی به رگبار می‌بندند سبب شده که روند کشتار شهروندان مرزنشین ذر مناطق مرزی سردشت در هفته‌های گذشته شدت بیشتری به خود بگیرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر