۱۳۹۰ شهریور ۲۹, سه‌شنبه

بی خبری از ناصر صفاریان پس از بازداشتدر ادامه اعمال محدودیت برای هنرمندان، ناصر صفاریان، نایب رییس انجمن مستندسازان سینمای ایران به همراه پنج تن دیگر از هنرمندان بازداشت شد و تاکنون خبری از وی در دست نیست.
به گزارش جرس، ناصر صفاریان مستند ساز و منتقد سینما که آثار ارزشمندی همچون سه گانهٔ فروغ فرخزاد- سرد سبز، اوج موج و جام جان- را در کارنامهٔ هنری خود دارد، به همراه چند تن از دیگر مستند سازان بازداشت شده است که تا این لحظه، هیچ خبری از وضعیت وی و دیگر مستند سازان بازداشت شده در دست نیست.
این گزارش می‌افزاید: در هنگام دستگیری وسائل زیادی نیز از منزل وی توسط ماموران برده شده است. همچنین علت بازداشت نیز مشخص نشده و تاکنون هیچ منبع رسمی اسامی دستگیر شدگان را اعلام نکرده است.
جرس پیش از این خبر داده بود که ناصر صفاریان، مجتبی می‌رطهماسب، هادی آفریده، محسن شهرناز دار و کتایون شهابی پنج مستندسازی هستند که گفته می‌شود در ارتباط همکاری با بی‌بی سی فارسی بازداشت شده‌اند.
برخی خبرگزاری‌ها از قول وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقل کرده‌اند که در حال رایزنی با وزارت اطلاعات هستند تا علت این بازداشت‌ها مشخص گردد. نکتهٔ مشترک در مورد هنرمندان دستگیر شده، نمایش برخی فیلم‌های ایشان در برنامهٔ «آپارات» بی‌بی سی فارسی می‌باشد که اختصاص به نمایش فیلم‌های مستند دارد.
در همین حال بی‌بی سی در رابطه با بازداشت این شش هنرمند اعلام کرد: «این افراد مستندسازانی مستقل هستند که آثارشان در جشنواره‌ها و سایر رویدادهای بین المللی به نمایش درآمده است و تلویزیون بی‌بی سی فارسی به شیوه رایج برنامه آپارات (مخصوص پخش فیلم‌های مستند)، حق پخش این فیلم‌ها را خریده است. این فیلم‌ها بصورت مستقل تهیه شده بود و بی‌بی سی فارسی سفارش ساختشان را نداده بود.»
شایان ذکر است که چندی قبل ناصر صفاریان به عنوان نایب رییس انجمن مستندسازان سینمای ایران انتخاب شده بود. وی همچنین در شورای داوری فیلم‌های بلند سینمایی پانزدهمین جشن خانهٔ سینمای ایران که چند شب قبل برگزار شد حضور داشت. عمدهٔ فیلم‌های صفاریان در حوزهٔ ادبیات و فرهنگ می‌باشد. 

ناصر ﺻﻔﺎرﯾﺎن ﻓﯿﻠﻤﺴﺎز و ﻣﻨﺘﻘﺪ ﺳﯿﻨﻤﺎ سال گذشته ﺿﻤﻦ اﻧﺼﺮاف از داوری در ﺟﺸﻨﻮاره ﻓﺠﺮ، در ﻧﺎﻣﻪ‌ای ﺑﻪ اﻧﺠﻤﻦ ﻣﻨﺘﻘﺪان و ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن ﺳﯿﻨﻤﺎﯾﯽ اﻋﻼم ﮐﺮد: «ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺷﺮاﯾﻂ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪای ﺷﺪه ﮐﻪ دﻓﻊ ﮐﺮدن و ﺣﺬف ﮐﺮدن، ﺷﺎﯾﺴﺘﻪﺗﺮ از ﺟﺬب ﮐﺮدن ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﯽرﺳﺪ. اﻻن ھﻢ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﺤﺪودﯾﺖھﺎی اﯾﺠﺎد ﺷﺪه و ﻓﻀﺎی ﺧﺎص ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺟﺸﻨﻮاره اﻣﺴﺎل، ﻋﻤﻼ اﻣﮑﺎﻧﯽ ﺑﺮای ﺣﻀﻮر و داوری ﻣﻨﺎﺳﺐ از ﺳﻮی اﯾﻦ ﺟﺎﻧﺐ وﺟﻮد ﻧﺪارد. ﭘﺲ ﺑﮫﺘﺮﯾﻦ ﮐﺎر، و در واﻗﻊ ﺗﻨ‌ها ﮐﺎر ﻣﻤﮑﻦ، ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﺑﻨﺪه اﯾﻦ اﺳﺖ.»
روزنامه شرق نیز ضمن انتشار خبر «تأیید بازداشت سینماگران از سوی وزیر ارشاد اسلامی»، گزارش داده که شفیع آقامحمدیان، رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز با تأیید این بازداشت‌ها گفته «ما و معاونت سینمایی وزارت ارشاد در جریان این مسئله قرار گرفتیم، موضوع را پیگیری کردیم و هرچند پاسخ دقیقی به ما داده نشد اما آنچه که گفته شد، این است که بازداشت مستندسازان به دلیل پخش فیلم‌های آن‌ها از شبکه‌های خارجی یا فیلم‌هایی که آن‌ها با همکاری مرکز ساختند و از شبکه‌های داخلی پخش شده، نبوده بلکه دلایل دیگری داشته است.»
رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درعین حال گفته «ما از این موضوع ناراحت هستیم و بازداشت این مستندسازان را همچنان پیگیری می‌کنیم.»
فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما نیز درباره سینماگران بازداشت شده به روزنامه شرق گفته «ما پیگیر کارشان هستیم و به نظرمان تنها یک سوءتفاهم بزرگ اتفاق افتاده است که در تماس با مراجع ذی‌صلاح امیدواریم هرچه زود‌تر این موضوع حل شود.»
فرهاد توحیدی با تأکید براینکه «اگر کار‌شناسان صاحب صلاحیت وارد پرونده شوند، سوءتفاهم برطرف می‌شود و حتما دوستان دستگیر شده توضیحات قانع‌کننده‌ای خواهند داشت»، ابراز امیدواری کرده که «هرچه زود‌تر این مسئله حل شود و همه کمک کنند تا خدشه‌ای به وجهه بین‌المللی ایران پیش نیاید و با تدبیر مقامات این مسئله ابعاد دیگری نگیرد.»
به نوشته روزنامه شرق، فرهاد توحیدی همچنین گفته «تصور ما این است که این افراد با رعایت دقیق قوانین کار خود را انجام می‌دهند» و اعلام کرده که یکی از سینماگران بازداشت شده که «دفتر پخش و فروش رسمی فیلم در عرصه جهانی و بین‌المللی دارد، با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران و طبق قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.»
جرس

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر