۱۳۹۰ شهریور ۱۸, جمعه

تلاش رژیم ایران برای کسب عنوان «تروریست سایبری»

article picture
ماجرای جعل کردن گواهینامۀ امنیتی گوگل از سوی جمهوری اسلامی و ابعاد این بحرانِ بزرگ بمرور دارد برای رسانه ها و مردم معنای ملموس تری پیدا می کند؛ معنایی که صریح‌ترین و روشن‌ترین پیامش از ورای اصطلاحات فنی عجیب و غریب، لو رفتن اطلاعات میلیون ها کاربر ایرانی است. نیما راشدان می‌گوید: «این کار تفاوتی با حمله به برج‌های تجارت جهانی ندارد.»


رادیو فرانسه:خلاصۀ ماجرا از این قرار است که در تاریخ دهم ژوئن امسال در ایران یک سازمان یا گروه ناشناس توانسته از طریق یک شرکت هلندی که خدمات امنیت اینترنتی ارائه می کند یک گواهینامه امنیتی با دامنۀ "گوگل دات کام" صادر کنند و به این ترتیب عملا به اطلاعات میلیون ها کاربر ایرانی دست پیدا کنند.
به این ترتیب جعل کنندگان توانسته‌اند تعداد 531 گواهی SSL جعلی صادر کنند و نفوذ خود را بر بیش از 340 دامنۀ اینترنتی و مرورگرهای مختلف گسترش دهند.
با آغاز زمزمه‌های این خبر، سازمان گزارشگران بدون مرز نخستین نهاد رسمی بود که دربارۀ این رویداد هشدار داد و از شرکت هلندی Diginotar توضیح خواست تا اعلام کند چرا با وجود این که پیش از این از صدور گواهینامۀ جعلی در ایران آگاهی یافته، درباره آن سکوت کرده است.
اکنون یک جوان 21 سالۀ ایرانی که ادعا می کند هکری است با نام «کومودو» با انتشار پیامی در سایت PasteBin می‌گوید جعل گواهینامه‌های امنیتی کار او بوده است. اما هنوز تحقیقات کارشناسان ثابت نکرده که این اقدام بدون پشتوانه و حمایت دولتی بوده یا خیر.

همچنین نیما راشدان، کارشناس امنیت سایبری در سوییس در یادداشتی این اتفاق را به وقوع یک زلزلۀ 9 ریشتری در مرکز تهران توصیف کرد که دربارۀ این موضوع با او گفت و گو کرده ایم.


راشدان می‌گوید: «نتیجۀ تحقیقات شرکت FOX-IT که مأموریت داشت آسیب های امنیتی شرکت Diginotar را بررسی کند نشان می دهد شرکت هلندی Diginotar موازین امنیتی را جدی نگرفته است؛ به گونه ای که نفوذ به سیستم شرکت Diginotar برای هکرهای معمولی هم امری ساده بوده چه برسد به هکرهایی که یک دولت پشت عملیات آن ها باشد.»

او معتقد است: «نخستین قربانیان جعل گواهینامه‌های امنیتی آن دسته از کاربران عادی ایرانی هستند که از قضا نه از فیلتر شکن و نه از سرویس‌هایی که به وسیلۀ آن‌ها می‌توان سیستم فیلترینگ را در ایران دور زد. ایران با این کار امنیت اطلاعات شهروندان عادی خود را به خطر انداخته است.»
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر