۱۳۹۰ اسفند ۱۹, جمعه

اطلاعیه دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت در رابطه با انتخابات مجلس و حواشی آن


دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت پیرامون انتخابات مجلس نهم و حواشی آن اطلاعیه ای صادر کردند.
به گزارش دانشجونیوز، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ضمن اشاره به تلاش های صورت گرفته در سطح دانشگاه مانند شعار نویسی و چسباندن برچسب های اعتراضی، به مردم ایران برای بر هم زدن نمایش دروغین انتخابات تبریک گفته اند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "برای دستکاری نتایج و نشان دادن آمار بالای مشارکت شاهد وجود تناقضات فراوان بودیم و برخلاف دفعات قبل صدا و سیمای انحصاری هم موفق نشد به جز پخش تصاویری از چند حوزه محدود افکار عمومی مردم که بسیار آگاه تر از قبل شده اند را چندان تحت الشعاع قرار دهد."
در  ادامه دانشجویان، شرکت محمد خاتمی در انتخابات را اشتباهی دانسته اند که ضربه ی جبران ناپذیری به اعتماد عمومی وارد کرد: "با بررسی جمیع نظرات و با تمام احترامی که برای این افراد و همچنین خود آقای خاتمی قائلیم اما متاسفانه دلایل این اقدام و تناقضات موجود در آن برای ما قابل درک نمی باشد و معتقدیم این اقدام اشتباه بود و یا حداقل نوع مواجهه با موضوع بدون فکر و در نظر گرفتن جنبه های مختلف بود. نتیجه آنکه ضربه ی جبران ناپذیری به اعتماد عمومی وارد آمد و باعث دلسردی و سرخوردگی معترضان گردید."
متن کامل این اطلاعیه در ادامه آمده است:


نظر به برگزاری انتخابات مخدوش و رسوای مجلس نهم، همانگونه که پیشتر وعده داده بودیم با توجه به فضای سنگین امنیتی و عدم امکان برگزاری نشست ها و تجمعات اعتراضی با پوشش کامل اتفاقات و اخبار مرتبط و با تاکید و تمرکز بر فعالیت هایی که در فضای دانشگاه انجام می گیرد نظیر شعارنویسی و چسباندن برچسب و ... سعی نمودیم به رسالت رسانه ای خود به نحو مطلوب عمل نماییم.
با این همه برخی حواشی این نمایش و نوع برخورد ما با این حواشی ارائه توضیحاتی خدمت شما مخاطبان عزیز را ضروری نمود.
پیش از هر چیز جا دارد به مردم ایران که به انحای مختلف با کنش های خود باعث برهم خوردن نقشه ها و اخلال در نمایش دروغین برگزارکنندگان شدند تبریک گفت. چرا که بعد از کودتای انتخاباتی 88 حکومت سعی داشت در اولین انتخابات بعد از آن کودتای خونین وضعیت را عادی جلوه دهد و به نمایش انتخابات که مشروعیت خود را از دست داده بود، مشروعیت مجدد ببخشد. برخورد سرد و ایجاد همبستگی نسبی و کم سابقه در تحریم این انتخابات موجب بروز دستپاچگی مسئولین برگزاری این نمایش شد چه آنکه برای دستکاری نتایج و نشان دادن آمار بالای مشارکت شاهد وجود تناقضات فراوان بودیم و برخلاف دفعات قبل صدا و سیمای انحصاری هم موفق نشد به جز پخش تصاویری از چند حوزه محدود افکار عمومی مردم که بسیار آگاه تر از قبل شده اند را چندان تحت الشعاع قرار دهد.
اما متاسفانه برخی حواشی و از جمله حضور محمد خاتمی موجب کمرنگ شدن و تمرکز کمتر بر این پیروزی گردید. همان گونه که استحضار دارید در پی شرکت محمد خاتمی در این نمایش صفحه دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت به پوشش اخبار و مواضع مختلف حول این موضوع پرداخت. این امر موجب گردید برخی مخاطبان صفحه ی دانشجویان سبز واکنش هایی نسبت به این قضیه داشته باشند و نسبت به انتشار نظرات مخالف این حرکت آقای خاتمی معترض باشند. فلذا لازم دیدیم توضیحاتی پیرامون این قضیه و هم چنین شفاف نمودن موضع خویش در این باره داشته باشیم:
بدون شک اقدام آقای خاتمی و شرکت ایشان در نمایش 12 اسفند با تحلیل شرایط و بر پایه ی تفکر و منش ایشان صورت گرفته و در مورد دلایل این امر بسیاری از اطرافیان و طرفداران ایشان و همچنین خود ایشان توضیحاتی ارائه نموده اند. توضیحات خود آقای خاتمی با توجه به اینکه شخص ایشان به محدودیت های موجود برای صحبت مستقیم در این مورد اشاره نموده و حتی خود نیز به غیر اقناعی بودن آن اذعان داشته اند، به تنهایی کافی نبوده و بسیاری ابهامات در این مورد را بدون پاسخ گذاشته است و بنابراین لاجرم می بایست به سراغ نظرات همفکران ایشان نیز رفت. با بررسی جمیع نظرات و با تمام احترامی که برای این افراد و همچنین خود آقای خاتمی قائلیم اما متاسفانه دلایل این اقدام و تناقضات موجود در آن برای ما قابل درک نمی باشد و معتقدیم این اقدام اشتباه بود و یا حداقل نوع مواجهه با موضوع بدون فکر و در نظر گرفتن جنبه های مختلف بود. نتیجه آنکه ضربه ی جبران ناپذیری به اعتماد عمومی وارد آمد و باعث دلسردی و سرخوردگی معترضان گردید. توضیحات مفصل تر پیرامون این موضع در صفحه دانشجویان سبز منعکس گردیده و چنانچه لازم باشد مطالب تکمیلی نیز در اختیار مخاطبان عزیز قرار خواهد گرفت.
معتقدیم فعالان سبز می بایستی از ورود به سیکل تکراری اعتراض و گله مندی از خاتمی و سپس سعی در استفاده رسانه ای از صحبت های دو پهلوی ایشان و ساختن نماد و پرچم دار جنبش از ایشان بپرهیزند و تا آنجا که امکان دارد به نوعی برخورد نکنند که سرنوشتشان در بزنگاهها با کنش افراد (اعم از امثال خاتمی و یا هر فرد و شخصیت دیگر) گره بخورد. از طرفی اگر نسبت به وجود تناقضات در رفتار شخصیت های سیاسی معترضیم خود را نیز نباید از این قاعده مستثنی کنیم. اخلاقی نیست اکنون که به رویکردهایی نظیر رویکرد آقای خاتمی معترضیم در مواقع حضیض و بن بست ها مجددا قصد استفاده از موقعیت امثال ایشان را داشته باشیم امری که چندین بار از سوی برخی افراد و گروهها صورت پذیرفته است. و البته نا کارامدی و اثرات جانبی مضر آن در مواقعی نظیر موقعیت کنونی بروز و ظهور می یابد. البته بی انصافی است از اثرات مثبت فعالیت های افرادی نظیر آقای خاتمی چشم پوشی شود. آقای خاتمی به خصوص در مواقعی که مورد انتقاد شدید بوده اقدامات و مواضع شفاف و متهورانه و البته فراتر از نظرات خود داشته و این مواضع بلافاصله توسط برخی رسانه ها پوشش وسیع و حتی بزرگنمایی داشته است و به نوعی باعث فراموشی دیگر انتقادات به مواضع ایشان گردیده است.
پیشنهاد ما این است که فعالین سبز با تفکیک مواضع و رویکردها تکلیف خود را مشخص نموده و با اتخاذ رویکرد مشخص و ثابت از سرگردانی همراهان جنبش دموکراسی خواهی ایران جلوگیری نمایند.
به نظر می رسد به استفاده رسانه ای از برخی صحبت ها و کنش های افرادی که مواضع شفاف ندارند و یا در بهترین حالت دارای مواضع پیچیده ای هستند که حتی فعالین سیاسی از درک آن عاجزند، نیازی نباشد و همانگونه که در این مدت زندانیان سیاسی و خانواده های آسیب دیدگان و دیگر فعالین با کنش هایی نظیر انجام مصاحبه صدور بیانیه، انجام اعتصاب غذا، انجام اعتراضات و نافرمانی های مدنی مختلف و... به خوبی چراغ مبارزه و اعتراض را روشن نگه داشته اند اهتمام بیشتری بر پررنگ تر نمودن اینگونه فعالیت ها که با محدودیت های فراوان و بدون هیچ گونه ادعای قیمومیتی صورت می پذیرد، لازم و ضروری می باشد.
صفحه ی دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت نیز مشی خود را بیش از پیش به سوی این رویکرد سوق خواهد داد و قطعا این موضع باعث ایجاد زاویه با برخی مخاطبان که با این رویکرد همدلی ندارند و خاصه کسانی که هنوز به حمایت و طرفداری از آقای خاتمی به عنوان پرچم دار حرکت اعتراضی و اصلاح طلبی و در مقام دفاع از اقدام 12 اسفند ایشانند، خواهد شد. ما ضمن احترام به این مخاطبین همانگونه که به کرار در این نوشته تاکید نمودیم انجام تفکیک و شفافیت را ارجح دانسته و اختلاف نظر و جدا شدن خط و مسیر از این دوستان و همفکرانشان را اجتناب ناپذیر می دانیم.
با آرزوی پیروزی و سربلندی ایران عزیزمان
دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر