۱۳۹۰ اسفند ۱۵, دوشنبه

سیرک انتخابات ، گزارشگر آلمانی: ما صف های طولانی ندیدیم

article picture

گزارشگر هفته نامه آلمانی فوکوس: برخلاف تبلیغات رسانه های دولتی، شاهدان عینی می گویند که مردم بیشتر با خرید نوروزی مشغول بودند تا شرکت در انتخابات.
شهرزاد نیوز: برخلاف تبلیغات وسیع رسانه های رسمی و نیمه رسمی جمهوری اسلامی در باره صف های طولانی رای دهندگان، گزارشگر کانال اول تلویزیون آلمان گفت: در جاهایی که ما بودیم، صف طولانی ندیدیم.
مارتین وایس در این رابطه از جمله گفت: رسانه های دولتی خبر دادند که همه جا صف های طولانی تشکیل شده است و مردم برای رأی دهی ازدحام کرده اند. ما هم به مدارس و مساجد رفتیم، اما صف های طولانی ندیدیم. خبرگزاری فارس حدود ظهر جمعه خبر داد که گویا میزان شرکت مردم در انتخابات نسبت به انتخابات سال گذشته حدود 12 درصد افزایش یافته است. در آن زمان 50 درصد و امسال بیش از 60 درصد. چیزی در این انتخابات قابل درک نیست. انتخاباتی که قرار بود تا ساعت 6 عصر باشد ناگهان 3 ساعت دیگر تمدید شد.


خبرنگار هفته نامه آلمانی فوکوس نیز از جمله نوشت: برخلاف تبلیغات رسانه های دولتی، شاهدان عینی می گویند که مردم بیشتر با خرید نوروزی مشغول بودند تا شرکت در انتخابات.
به گزارش هفته نامه آلمانی اشترن، جای تردید وجود دارد که رژیم ایران بتواند این بار مردم را بسیج کرده و به پای صندوق ها بکشاند. آنهایی هم که رأی می دهند، بیشترشان دلایل عملی دیگری دارند. یک زن روانشناس 32 ساله به خبرنگار این مجله می گوید: من از این رژیم متنفرم، راستش اصلا دوست ندارم رأی بدهم، اما مجبورم. وی سپس مهر شناسنامه اش را نشان می دهد و می گوید که به این مهر احتیاج دارد وگرنه نمی تواند شغلی دست و پا کند.
این فقط تحریم کنندگان، از جمله فعالان جنبش سبز و اصلاح طلبان کنار گذاشته شده و کنار کشیده نیستند که از "تقلبات بزرگ" سخن می گویند، حتا پروین احمدی نژاد، خواهر رئیس جمهور، نیز که کاندید نمایندگی از زادگاهش گرمسار بوده، از "تخلفات انتخاباتی" سخن گفته و تأکید کرده است که در روز و شب برگزاری انتخابات، در حوزه گرمسار "تخلفات انتخاباتی" از سوی برخی نامزدهای این حوزه مشاهده شده که که این امر خلاف قانون است. وی گفت که از تخلفات مشاهده شده توسط بسیاری از مردم شکایت خواهد کرد.
نتیجه انتخابات از سوی رسانه های حکومتی به سود "اصولگرایان"، رقیب جناح احمدی نژاد، که گرد محور ولایت فقیه و خامنه ای هستند، ارزیابی شده و از هم اکنون حتا زمزمه احتمال ریاست جمهوری علی لاریجانی، رئیس تاکنونی مجلس شورای اسلامی، در انتخابات آینده ریاست جمهوری هم به گوش می رسد.

لینک زیر:تلویزیون آلمان: جوانان ایران انتخابات رژیم را تحریم کردند+فیلم
http://parsdailynews.com/97437.htm

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر