۱۳۹۰ دی ۶, سه‌شنبه

التهاب در بازار ارز و سکه تهرانبا وجود آنکه دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی با راهکارهای مختلف سعی در ایجاد ثبات در بازار ارز و سکه کردند اما نه تنها التهاب بازار فرو ننشست بلکه قیمت ارز و سکه با شیبی نسبتا تند رو به افزایش گذاشته است. برخی روزنامه‌های داخلی دلالان و رانت‌خواران را عامل این التهاب و برخی دیگر تاثیر تحریم ها را دلیل آن می دانند. از روز شنبه تاکنون کمتر صرافی در تهران قیمت خرید و فروش ارز را در پشت شیشه صرافی ها اعلام می کند و اکثر صرافی ها از خرید و فروش ارز خودداری می کنند. علاوه بر سیاست های نادرست دولت، انگشت اتهام به سوی بانک ها نیز دراز است.

صاحبان یکی از صرافی های تهران در خیابان فردوسی می گوید بی اعتمادی به بانک ها بویژه پس از اختلاس های میلیاردی اخیر باعث شده که خیلی ها از سپردن پول خود در بانک ها خودداری کنند و این باعث افزایش نقدینگی در دست مردم شده است. از این رو بسیاری از آنان ترجیح می دهند پول های خود را یا در منزل پس انداز کنند و یا با خرید ارز و سکه به فکر گرانتر شدن آنها در بلند مدت باشند.
از روز شنبه تا امروز تقریبا تمامی صرافی های خیابان فردوسی و حاشیه میدان فردوسی قیمت ارزهای مختلف را نداشتند. «پاساژ افشار» در خیابان فردوسی جایی بود که دلالان و مافیا قیمت ارز را تعیین می کردند و همه نگاه ها به سوی آن بود.
این روزها نوسان قیمت ارز تنها مشکل بازار نیست، بلکه دلار و یورو نیز در بازار کمیاب شده است و مشتریان و شرکت هایی که نیاز فوری به ارز دارند یکی دو روز قبل در قبال دریافت رسید مبلغی را به صرافی ها داده و قراردادی ضمنی امضاء می کنند تا صرافی ها از گوشه و کنار با قیمتی گرانتر برای آنها دلار تهیه کنند.
اما خرید دلار از دست فروشان و دلار فروشان کنار خیابان به مراتب راحت تر از صرافی است. گرچه به فاصله چند قدم قیمت خرید از 1400 تومان تا 1430 و حتی 1440 نوسان دارد اما با پذیرش ریسک امکان تقلبی بودن دلار می توان بین 2 تا 3 هزار دلار از برخی از دلارفروشان ارز خرید.
در این شرایط دولت و بانک مرکزی با تبلیغات پوچ همچنان مدعی است که بر بازار ارز و سکه نظارت کافی دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر