۱۳۹۰ دی ۸, پنجشنبه

موج بازداشت‌ها در کردستان ایران

article picture
طی 98 روز 117 مورد بازداشت شهروندان کُرد
در طول 98 روز گذشته یکصدو هفده نفر از شهروندان کُرد توسط نهادهای امنیتی-قضایی حکومت اسلامی ایران بازداشت و روانه بازداشتگاه‌های اداره‌ی اطلاعات شده‌اند.
مهرماه:
در ماه مهر 35 نفر از شهروندان ساکن مناطق کُردنشین ایران از سوی مأموران امنیتی و قضایی حکومت اسلامی ایران بازداشت گردیده که حکم قطعی 5 تن از آنان توسط دستگاه قضایی صادر، که در این میان 3 شهروند کُرد به تحمل هجده‌ماه حبس و دو نفر دیگر که معلم مدرسه بوده‌اند به تبعید محکوم شده‌اند.
آبان‌ماه:
در دومین ماه از فصل پاییز، 48 شهروند کُرد از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی بازداشت که حکم قطعی 5 تن از آنان از 84 ماه زندان تعزیری حکایت دارد.
اتهام هشت تن از بازداشتی‌های آبان‌ماه در کردستان تنها فعالیت فرهنگی و مدنی عنوان گردیده است.
آذرماه:
در این ماه هم بازداشت شهروندان کُرد توسط نهادهای امنیتی-قضایی حکومت اسلامی ایران ادامه داشته که با اسناد به مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا جمعاً 28 نفر از ساکنان مناطق کُردنشین ایران، که 15 نفر از آنان ساکن شهرستان مهاباد بوده، به اتهام فعالیت و تبلیغ به نفع احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.
در این میان تنها یک تن از این افراد به نام زینب جلالیان به حبس ابد محکوم گردید و مابقی تاکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

هفته‌ی نخست دی‌ماه:
طی هفت روز اخیر 6 شهروند کُرد که تاکنون از سرنوشت آنان خبر موثقی در دسترس نمی‌باشد از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
از مجموع 117 مورد بازداشت در کردستان ایران 7 نفر از شهروندان کُرد با تودیع وثیقه از زندان آزاد شدند.
تمامی این شهروندان کُرد به اتهامات عقیدتی، فرهنگی و سیاسی بازداشت شده‌اند.
این آمار با استناد به مرکز ثبت آمار آژانس خبررسانی کُردپا منتشر شده و احتمال بالاتر بودن این آمار بالقوه می‌باشد.
بازداشت یک شهروند بوکانی توسط نیروهای امنیتی
یک شهروند کُرد اهل بوکان پس از احضار از سوی اداره اطلاعات این شهر بازداشت شد.
بنا بر گزارش "کردپا" ، چند روز پیش یک شهروند بوکانی به نام سلیمان فیضه پس از احضار از سوی اداره اطلاعات بوکان بازداشت شده که تا کنون از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نمی‌باشد.
گزارشگر کُردپا در ادامه افزود، سلیمان فیضه پیشتر، مدت یک سال را به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون جکومت اسلامی ایران، در حبس به سر برده بود.
در ارتباط با موج بازداشت‌ها در شهرهای کردستان، دو شهروند دیگر بوکانی نیز به نام‌های قاسم رحیمی آذر و جلال ناصری که مورخه‌ی نوزدهم مهرماه سال جاری توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شده بودند تا کنون نیز در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
این دو شهروند کُرد پس از مدتی نگهداری در سلول اداره‌ی اطلاعات به زندان عمومی شهر بوکان منتقل شده‌اند.
با استناد به مرکز ثبت آمار آژانس کُردپا، طی 3 ماه گذشته قریب به 120 نفر از شهروندان کُرد از سوی نهاد‌های امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.
این 120 شهروند کُرد عمدتا از فعالان فرهنگی و مدنی و سیاسی تشکیل شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر