۱۳۹۰ دی ۶, سه‌شنبه

پرده برداری از فساد، دلالی، دخالت سیاسیون و زدو بند در فوتبال ایران


در جریان یک برنامه تلویزیونی ورزشی پرطرفدار در ایران که طرفین به افشاگری علیه یکدیگر دست زده بودند، از دخالت آشکار سیاسیون در عزل و نصب ها و همچنین دستور آنان به حذف و سقوط باشگاهها پرده برداری شد و همزمان سود هشت میلیارد تومانیِ دلال ها در فوتبال کشور مورد اشاره قرار گرفت.

جنجالی «نود» که شامگاه هر دوشنبه به بررسی زوایای مختلف فوتبال ایران می پردازد، شامگاه پنجم دی ماه، به بررسی فعالیت دلالان و واسطه‌ها در فوتبال ایران بعنوان موضوع اصلی برنامه پرداخت، که زوایای تازه‌ای از فساد در فوتبال ایران را به تصویر کشید اما به دلیل کمبود وقت و گستردگی فساد، عملاً این زمینه فراهم نشد که صحبت‌های همه مال‌باختگان در این ماجرا پخش شود.ماجرای کسر ۱۲ امتیاز از باشگاه استیل آذین و عواملی که در این ماجرا نقش داشتند نخستین بخش این برنامه بود که سامانه خبری آفتاب با اشاره به این بخش از برنامه نود آورده است:حسین هدایتی به عنوان مالک باشگاه استیل آذین در صحبت‌های خود خشایار محسنی را به عنوان یکی از عواملی که به این باشگاه لطمه زده است معرفی کرد و در ماجرای لغو قرارداد تئودوریونگ با باشگاه استیل‌آذین و پرداخت مبلغ قرارداد وی، محسنی را مقصر اصلی عنوان و تاکید نمود که محسنی با جعل سند به این باشگاه لطمه زده است.مالک باشگاه استیل آذین که از مسئولان فدراسیون فوتبال نیز دل خوشی نداشت و آن‌ها را در سقوط تیمش به رقابت‌های دسته اول مقصر می‌دانست بدون اینکه نامی از فرد خاصی ببرد مسائل تازه‌ای را افشا کرد. هدایتی در بخشی از صحبت‌هایش گفت: زمانی که دنبال جذب سرمربی برای استیل آذین بودیم و می‌خواستیم یک مربی ایرانی را به خدمت بگیریم یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال گفت که این مربی مورد نظر شما منشوری است و اگر مربی می‌خواهید بیاید فلانی را بگیرید.


مصاحبه ضبط شده حسین هدایتی در حالی بدون نام بردن از فرد خاصی پخش شد که پاسدار عزیزمحمدی رئیس سازمان لیگ برتر به عنوان مهمان ویژه در استودیو برنامه نود حضور داشت و خیلی زود به اظهارات مالک باشگاه استیل آذین واکنش نشان داد. با مشخص شدن نام فردی که مورد نظر هدایتی بود و واکنشی که عزیزمحمدی نشان داد، هدایتی روی خط تلفنی برنامه آمد و با عزیزمحمدی به مجادله پرداخت.در حالی که عزیزمحمدی سعی داشت حرف‌های هدایتی را تکذیب کند، مالک باشگاه استیل آذین زاویه جدیدی از دخالت‌های عوامل غیرفوتبالی در فوتبال را افشا کرد. او خطاب به عزیزمحمدی گفت: شما یادتان رفته که به من گفتید یکی از آقایان گفته است استیل آذین باید این فصل به دسته اول سقوط کند! این اظهار نظر هدایتی با واکنش عزیزمحمدی مواجه شد. البته او هم این موضوع را تایید کرد که یک مقام عالی‌رتبه خواستار سقوط استیل آذین به دسته اول شده است.ماجرای دلخوری حسین هدایتی از مسئولان فدراسیون فوتبال به همین جا ختم نشد و او علیپور دبیر ستاد منشور اخلاقی را به دروغ‌گویی متهم کرد که با وجود دریافت مدارک تیم فوتبال استیل آذین در مورد پرونده یونگ که روز پنج‌شنبه اتفاقات افتاده است، در برنامه روز جمعه ورزش و مردم تاکید کرده که مدارکی از استیل آذین دریافت نکرده است.البته پس از این اظهار نظر مصاحبه‌ای از علیرضا علیپور پخش شد که او به نکات تازه‌ای از فساد در فوتبال ایران اشاره کرد. علیپور از درآمد ۸ میلیارد تومانی دلال‌ها در فوتبال ایران خبر داد و گفت: در بررسی‌هایی که ما داشته‌ایم در این مدت دلال‌ها و واسطه‌ها مبلغ ۸ میلیارد تومان از راه‌های مختلف درآمد داشته‌اند.
هدایتی که محور برنامه نود بود و دقایق زیادی از وقت این برنامه را به خود اختصاص داده بود البته پای داماد پروین را هم به ماجرا باز کرد و آرش فرزین هم روی خط آمد و تاکید کرد که نامه‌ای که به اسم او برای رضایت یونگ نوشته شده خط او نبوده و جعل شده است. این در حالی بود که خشاریار محسنی به عنوان متهم اصلی روی خط آمد و به شدت از حسین هدایتی انتقاد کرد.خشایار محسنی که از او به عنوان مدیرعامل باشگاه دی استرادا اسلواکی نام برده می‌شود البته از عادل فردوسی‌پور نیز به شدت انتقاد کرد که چرا به حسین هدایتی اجازه داده است در برنامه پرمخاطبش هر چه می‌خواهد علیه او بگوید. محسنی که از صحبت‌ها و اتهامات هدایتی عصبانی شده بود گفت: همین آقای هدایتی زمانی که در پرسپولیس بود پیشنهاد داد که دویست میلیون تومان به مصطفوی بدهیم تا از مدیرعاملی پرسپولیس کنار برود.در طول این برنامه مصاحبه‌هایی از برخی بازیکنان که توسط دلال‌ها مورد تعرض مالی قرار گرفته بودند نیز پخش شد. در یکی از این موارد بازیکنی که آروز داشت روزی در تیم‌های لیگ برتری بازی کند از سوی یکی از بازیکنان سابق پرسپولیس فریب خورده بود و مبلغی را به این پیشکسوت داده بود اما به جایی نرسیده بود.
بهشا یاورزاده و امید رحیمی دیگر بازیکنانی بودند که با انجام مصاحبه‌هایی علیه خشایار محسنی از او به عنوان یک مافیا در شهر محل تیم‌داری او نام بردند. این دو بازیکن که به تیم دی استراداد اسلواکی منتقل شده بودند معتقد بودند که محسنی برای عقد قرارداد و تعهدات نسبت به آن‌ها بی‌اخلاقی کرده و سرشان کلاه گذاشته است!در بخش دیگری از این برنامه میثم منیعی بازیکن تیم فوتبال شاهین بوشهر که عنوان شده تیم شاهین را او بسته است روی خط آمد و پس از آنکه حجت‌ زاد محمود بدون اسم بردن از او اتهاماتی را زده بود به دفاع از خود پرداخت. منیعی در این گفت‌وگوی کوتاه تاکید کرد که به عنوان مشاور تجربه ۱۱ ساله‌اش در لیگ برتر را در اختیار مدیران شاهین قرارداده و تیم را او نبسته است. اما طالب‌لو و هادی شکوری را روی رفاقت به شاهین برده است!همچنین رحمان احمدی سرمربی چند فصل پیش تیم فوتبال نیروی زمینی در بخشی از برنامه که در مورد تیم استیل آذین بود از پرداخت رشوه ۲۵۰ میلیون تومانی نزدیکان استیل آذین به برخی بازیکنان این تیم و تیم گل‌گهر سیرجان خبر داد که منجر به صعود استیل آذین به لیگ برتر شد.در پایان برنامه نود این هفته، عادل فردوسی‌پور، مجری جنجالی این برنامه وعده داد در هفته آینده بازهم به بحث دلالی در فوتبال خواهد پرداخت.فردوسی پور بارها از سوی محافل و نهادهای امنتی مورد فشار قرار گرفته و مسئولین شبکه سوم نیز، جهت حذف وی از برنامه نود، تحت فشار همان محافل قرار داشته اند. اما حمایت های میلیونی از این مجری و نگرانی از تبعاتِ عزل وی، تا کنون وی را در این برنامه ورزشی نگاه داشته است.
جـــرس

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر