۱۳۹۰ آبان ۵, پنجشنبه

بیانیه مجمع فعالین دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل در اعتراض به جو حاکم بر دانشگاه


مجمع فعالین دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل با اسنتشار بیانیه ای بخشی از "حقوق پایمال شده" این دانشگاه را بیان کردند.
به گزارش دانشجونیوز، این مجمع در قسمتی از بیانیه خود می نویسد: "در هفته های آغازین دانشگاه متاسفانه شاهد انواع اعمال محدودیت های سازمان یافته از طرف نهاد های حراستی ـ امنیتی دانشگاه بر دانشجویان بودیم که این سازمان یافتگی را میتوان در افزایش چشمگیر مامورین حراست, کنترل مستقیم راهروها و کلاس ها و سختگیری شدید بر نوع حجاب و پوشش دانشجویان مشاهده کرد."
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

اکنون پس از گذشت تنها یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید, متاسفانه شاهد برخی حوادث و اتفاقات تلخ در سطح دانشگاه های کشور بودیم. از درگذشت تلخ دانشجوی دختردانشگاه پلی تکنیک بر اثر سهل انگاری مسئولین تا وضعیت نابسامان امکانات صنفی ـ رفاهی دانشجویان و اعمال هر چه بیشتر محدودیت بر ایشان.
در این راستا لازم دیدیم بخشی از حقوق پایمال شده دانشگاه نوشیروانی بابل را که ازاین قاعده مستثنی نبوده بدین صورت اعلام نماییم:
در هفته های آغازین دانشگاه متاسفانه شاهد انواع اعمال محدودیت های سازمان یافته از طرف نهاد های حراستی ـ امنیتی دانشگاه بر دانشجویان بودیم که این سازمان یافتگی را میتوان در افزایش چشمگیر مامورین حراست, کنترل مستقیم راهروها و کلاس ها و سختگیری شدید بر نوع حجاب و پوشش دانشجویان مشاهده کرد. دامنه ی این محدودیت ها تا حدی بود که در موردی خاص مامورین حراست پس از تذکر توام با توهین به یکی از دانشجویان دختر دانشگاه و مقاومت وی دانشجوی مذکور را تا سلف و سپس دستشویی دختران تعقیب و قصد یورش بدان جا را داشته اند. در زیر باهم بخشی از روایت یک دانشجو را در مورد دامنه ی این محدودیت ها از نظر میگذرانیم:
"از دانشگاهی که شورای صنفی آن تحت فشار شدید و انحلال و رد صلاحیت های گسترده کاملا فلج شده است, نمیتوان انتظار بهتر از این را داشت. شورای صنفی عضو نداشت, عضو پیدا کرد, اتاق نداشت, اتاق پیدا کرد و قفل نداشت و سپس با وجود دوربین های متعدد در دانشگاه, اتاقش به یغما رفت و کامپیوترش را دزدیدند و هیچ دوربینی هم چیزی را ثبت نکرد."


اما در اقدامی عجیب تر و تامل برانگیز تر در هفته های ابتدایی تمامی کانون های فرهنگی دانشگاه که در سال های اخیر به صورت مستقل فعالیت میکردند, زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه درآمدند که این اقدام به نظر در جهت رد صلاحیت های گسترده و اعمال هر چه بیشتر کنترل ومحدودیت بر آنها قابل تحلیل است. در همین راستا, کانون موسیقی دانشگاه پس از چند سال فعالیت طبق حکم این معاونت و با استناد به نظر نماینده نهاد رهبری دانشگاه مبنی بر سازگار نبودن اصل موسیقی با مذاق اسلام, این کانون به محاق تعطیلی کشانده شد.
از طرفی دیگر دانشگاه در تقسیم خوابگاه های دانشجویی با اعمال تبعیض میان دانشجویان بسیجی با سایرین, ضمن عدم اختصاص خوابگاه به دانشجویان دوره شبانه, اعتراض جمع وسیعی از ایشان را بر انگیخت. که در نمونه ای جالب برخی از بسیجیان بابلی نیز صاحب خوابگاه دانشجویی شده اند و این در حالی است که بسیاری از دانشجویان دیگرشهرها مجبور به کرایه ی خانه در بابل شدند.

اما دانشگاه در اقدامی دیگر اقدام به درجه بندی غذا بر اساس کیفیت و قیمت کرده است که ضمن افزایش قیمت غذا, فضایی بر اساس عرضه غذای بهتربا قیمت بالاتر بوجود آورده است, که این اقدام نوعی توهین به شان دانشجویان کم بضاعت محسوب میشود. وسرانجام در ماجرایی تکراری مسئولین دانشگاه با ساختن مناره های عظیم برای شهدای گمنام دفن شده در دانشگاه بودجه ی وسیعی که تا یکصدوبیست میلیون تومان تخمین زده شده است را اختصاص به این پروژه داده اند که مسیر خرج هزینه های پرداختی دانشگاه را تا حد زیادی مشخص میسازد.
علی ای حال مشخص نیست که دامنه ی این محدودیت ها و ناملایمات که از ابتدای سال تحصیلی شروع و کمتر از یک ماه از آغاز آن بیشتر و بیشتر میشود, درآستانه ی فضای رغابتی انتخابات اسفند ماه به کجا خواهد انجامید.

" اِنَ اللهَ لا یُقَیرُ ما بقومِ حتّی یُغیروا ما با انفُسِهم "
مجمع فعالین دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر