۱۳۹۰ آبان ۴, چهارشنبه

زلزله در ترکیه ،پناهجویان ایرانی در شرایط بسیار نامناسبی به سر می برند

article picture

پناهجویان ترکیه پس از زلزله: دیشب در هوای سرد درخیابان بودیم، بیشتر مردم از شهر بیرون رفتند
پس از زلزله ۷٫۲ ریشتری در نزدیکی شهر “وان” ترکیه، پناهجویان ایرانی این شهر در شرایط بسیار نامناسبی به سر می برند.
به گزارش های رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خانه بسیاری از پناهجویان خراب شده و هنوز امکانات اسکان موقت نیز برای آنها فراهم نشده است. با این حال خوشبختانه از پناهجویان ایرانی کسی آسیب جدی ندیده است. چند نفر از پناهجویان ایرانی در گفتگو با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفتند، آنها که حتی اجازه خروج از شهر را ندارند شب گذشته مجبور بوده اند بدون چادر و امکانات در خیابان بمانند. دولت ترکیه به دلیل شرایط اضطراری و احتمال زلزله دیگری از مردم خواسته است به مدت سه هفته از شهر خارج شوند و یا در بیرون از خانه هایشان زندگی کنند. با این حال طی ۲۴ ساعت گذشته خبرها حاکی از آن است که پناهجویان اجازه یافته اند این شهر را برای مدت کوتاهی ترک کنند و پس از آن بار دیگر به شهر باز گردند.
علی نظری یکی از پناهجویان ایرانی در خصوص وضعیتش به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« بعد از زلزله دولت ترکیه وضعیت را به مدت سه هفته فوق العاده اعلام کرد و گفته است مردم باید در خارج از خانه هایشان باشند. خود مردم شهر که ماشین داشته اند از شهر بیرون رفته اند و یا در بیرون از خانه هایشان چادر زده اند اما متاسفانه پناهجویان امکاناتی ندارند و ناچارند در بیرون از خانه در هوای سرد به سر ببرند. ما اجازه خروج از شهر را هم نداریم.»
علی نظری با اشاره به سردی هوا شهر وان گفت:« الان هوا به شدت سرد است و طبق گزارش هواشناسی از پس فردا بارش برف هم شروع خواهد شد و ما نمی دانیم چه کنیم. من و دوستانم که در یک خانه هستیم هی می رویم بیرون و می آییم داخل. شب گذشته در سرما و بدون چادر در خیابان بودیم. الان نزدیک ۲۴ ساعت است که نخوابیده ایم.»


این دانشجوی پناهجو گفت:« متاسفانه چون تعداد پناهجویان ایرانی و افعانی در این شهر بسیار زیاد است من فقط از اطرافیانم خبر دارم که خدا راشکر برایشان اتفاقی نیفتاده است. اما خانه های چند نفرشان از بین رفته است و دیگر قابل سکونت نیستند.»
اما سحر دیگر دانشجوی پناهجو در شهر وان خبر از اجازه ی خروج پناهجویان از شهر را به مدت یک هفته از سوی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل مستقر در شهر وان داد و گفت:« تا به حال بیشتر مردم از شهر خارج شدند اما ما پناهجویان اجازه خروج از شهر را نداشتیم. دیشب هوا سرد بود و در بیرون از خانه به بچه ها خیلی سخت گذشت.امروز چند نفر از بچه ها به به دفتر کمیساریای رفتند و پس از چند ساعت بالاخره موفق به مذاکره شدند، بچه ها اجازه خروج از شهر را به مدت یک هفته گرفتند اما هنوز وسیله نقلیه برای خروج پناهجویان وجود ندارد.»
این پناهجو گفت:« تا امروز صبح (دوشنبه) که بچه ها به سازمان ملل نرفته بودند هیچ پیگیری در خصوص وضعیت پناهجویان از سمت آنها نشده بود. بعد هم گفته اند که دو، سه هفته کمیساریای تعطیل است و احتمالا دیگر ساپورتی نمی کنند و دیگر نمی دانیم چه اتفاقی می افتد. ما یک هفته اجازه خروج از شهر را گرفتیم در حالیکه دولت ترکیه وضعیت اضطراری را به مدت سه هفته اعلام کرده است.»
سحر رضا زاده نیز گفت:« تا جاییکه خبر دارم کسی از پناهجویان ایرانی آسیب جدی ندیده است.»
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر