۱۳۹۰ اسفند ۲۱, یکشنبه

ادعای یک رسانه اصولگرا: سعید مرتضوی تفهیم اتهام شده است


یکی از رسانه های دولتی ایران مدعی شده است که سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، تفهیم اتهام شده است. در این گزارش اتهامات وی، «معاونت در قتل»، «نقض حقوق شهروندی» و «هتک حیثیت ناجا» ذکر شده است.
به گزارش دانشجونیوز، پس از گذشت بیش از دو سال از جنایات بازداشتگاه کهریزک، خبرهای جدید حاکی از آن است که سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و متهم ردیف اول این جنایات، تفهیم اتهام شده است.
خبرگزاری تابناک، نزدیک به محسن رضایی، در خبری که ساعآتی پیش منتشر ساخته از تفهیم اتهام این دادستان سابق خبر داده و اتهامات وی را «معاونت در قتل»، «نقض حقوق شهروندی» و «هتک حیثیت ناجا» ذکر کرده و نوشته است: «احتمالا به زودی به محاکمه خواهد رسید.»


سعید مرتضوی، از متهمان ردیف اول و آمران فجایع مرگبار بازداشتگاه کهریزک است، که با گذشت بیش از دوسال، کماکان اراده ای مانع از مجازات آمرین و عاملین این جنایات و شهادت گروهی از دانشجویان بازداشت شده در جریان حوادث بعد از انتخابات می شود.
این در حالی است که دادستان سابق تهران و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا، در تیرماه سال جاری خبر از برائت خود در اتهامات این پرونده داده بود اما اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه این خبر را تکذیب کرد.
بازداشتگاه کهریزک یکی از مکان های نگهداری بازداشت شدگان در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال بر انگیز دو سال پیش ایران است. در این بازداشتگاه دست کم سه تن از دستگیر شدگان در اثر بازجویی کشته شدند. پس از آن آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دستور تعطیلی این بازداشتگاه و تحقیق درباره عاملان مرگ بازداشت شدگان را داد.
سعید مرتضوی در جوابیه‌ ای به گزارش مجلس، پس از تأکید بر قانونیت و رسمیت زندان کهریزک، انتقال گروهی از بازداشت‌شدگان حرکت‌های اعتراضی پس از انتخابات ۲۲ خرداد موجه خوانده بود.
او نوشته بود که ۱. کهریزک ظرفیت پذیرش زندانی بیشتر را داشته است، ۲. کسانی که به این زندان منتقل شده‌اند از "اراذل و اوباش" بوده‌اند و بنابر این انتقال آنان به کهریزک موجه بوده است.
چند روز پیش اما خبری مبنی بر معرفی مرتضوی به عنوان مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی از سوی منتشر شد. این خبر در فضای رسانه ای و سیاسی ایران جنجال آفرید.
دوشنبه هفته گذشته در پایان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نمایندگانی همچون مصباحی مقدم، نادران‌، آقا تهرانی، نوباوه، الهیان، رهبر، سروری، آشتیانی، قاضی‌پور، شعبانی ملایر، دهقان تذکراتی را به مسوولین اجرایی و احمدی نژاد به دلیل انتصاب سعید مرتضوی به مدیرعاملی تامین اجتماعی داده بودند.
گفتنی است سعید مرتضوی، قاضی دادگاه‌های یزد، دادگاه‌امنیتی تهران، دادگاه مطبوعات و دادستان تهران از سال ۸۱ تا شهریور ۸۸ بوده است. وی از سوی دولت کانادا و کمیته اصل ۹۰ مجلس ششم، در پرونده قتل زهرا کاظمی، روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی ­ کانادایی مقصر اعلام شده است. نام مرتضوی در بسیاری از احکام مربوط به توقیف نشریات یا دستگیری روزنامه‌نگاران نیز به چشم می‌خورد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر