۱۳۹۰ اسفند ۲۱, یکشنبه

8 ماه بلاتکلیفی ناصر دراز شمشیر، فعال آذربایجانی در زندان تبریز article pictureناصر درازشمشیر، از فعالانِ مدنی آذربایجان، که در تاریخ 15مردادماه در جعفرآباد مغان اردبیل دستگیر شد، با گذشت 8 ماه؛ بدون محاکمه در زندان مرکزی تبریز و به صورت بلاتکلیف نگه‌داری می‌شود.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، وی به مدت 4 ماه در اداره‌ی اطلاعات اردبیل و در سلول انفرادی به سر برد، پس از آن جهت ادامه‌ی بازجویی و تکمیل پرونده، به اداره‌ی اطلاعات تبریز انتقال یافت و مدت دو ماه نیز در سلول انفرادی بازداشت‌گاه اطلاعات تبریز مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت.
از سوی بازپرس دادگاه انقلاب تبریز، ناصر درازشمشیر با پنج مورد اتهامی مواجه شده است که عبارتند از :
جاسوسی، مشارکت در اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور- ، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تحصیل مال نامشروع.


دادگاه؛ دلایل انتساب این اتهامات به وی را حضور او در دوره‌ی روزنامه‌نگاری مرکز رسانه‌ای قفقاز دانسته است که وزارت اطلاعات ایران آن را مصداق حضور در جلسات آموزشی براندازی نرم و انقلاب مخملی می‌داند.
در گزارش اداره‌ی اطلاعات و کیفرخواست صادره، وی هم‌چنین عضو حزب " گاموح " معرفی شده است و دستگیری او را در ادامه‌ی دستگیریِ سایر اعضای این حزب در سال گذشته عنوان شده است. این درحالی است که وی در تمام دوران بازجویی، این اتهام را رد کرده است.
پرونده‌ی ناصر درازشمشیر به شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز ارجاع داده شده اما قاضی دادگاه، با تقاضای وکلای وی برای تبدیل قرار بازداشت به وثیقه مخالفت کرده و تاریخ محاکمه‌ی او نیز نامشخص است.
این زندانی سیاسی که مبتلا به بیماری میگرن است پس ازماه‌ها بازجویی و فشارهای روانی، با تشدید بیماری مواجه شده و اجازه ی درمان نیز به وی داده نمی‌شود. هم‌چنین طی مدتی که از دستگیری این فعال آذربایجانی می‌گذرد اجازه‌ی تماس تلفنی با همسرش که در ترکیه زندگی می‌کند به وی داده نشده است.
ناصر درازشمشیر دانشجوی دکترای روابط بین الملل دانشگاه حاجت‌تپه در ترکیه است و دارای تحقیقات ، پژوهش‌ها و مقالاتی در مورد هویت و مطالبات آذربایجانی‌ها است که در سایت‌ها و نشریات مختلف منتشر شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر