۱۳۹۰ اسفند ۲۹, دوشنبه

article picture
پروین مخترع، مادر کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر، پس از تحمل هشت‌ماه حبس، بعدازظهر امروز از زندان آزاد شد.
پروین مخترع، در تاریخ 10 مردادماه، یک روز پس از بازداشت پسرش، در منزلش در کرمان، دستگیر شد و مدت هشت‌ماه در بند عمومی زندان کرمان نگهداری شد.
وی ابتدا از سوی دادگاه انقلاب کرمان، به اتهام " فعالیت تبلیغی و اجتماع و تبانی علیه نظام" به تحمل 23 ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 23 ماه حبس تعلیقی کاهش یافت.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، دادگاه دیگری برای رسیدگی به اتهام " توهین به مقامات" نیز هفته گذشته در دادسرای عمومی کرمان برای وی تشکیل شد که در این دادگاه وی از اتهام " توهین به رهبری" تبرئه شده و برای اتهامات دیگر خود از جمله "توهین به شهدا"، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.
درحالی که در روزهای گذشته، خبر رسیده بود که یکی از قضات دادگاه عمومی با حکم تبرئه وی مخالفت کرده است، اما او ظهر امروز از زندان آزاد شد.
 پروین مخترع، به اتهام مصاحبه با رسانه‌ها در زمان بازداشت پیشین پسرش و اطلاع‌رسانی نسبت به شرایط او دستگیر شده بود. بازداشت وی تنها به دلیل جلوگیری و عدم پیگیری پرونده کوهیار گودرزی، صورت گرفت .
 کوهیار گودرزی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر نیز که اخیرا به تحمل 5 سال حبس تعزیری در زندان شهرستان زابل محکوم شده است، هم‌چنان در بند 209 زندان اوین نگهداری می‌شود و در آستانه نوروز نیز از انتقال او به بند عمومی 350، جلوگیری شده است.
 کوهیار گودرزی، در تماس تلفنی خود، گفته بود:" درخواست کرده‌ام مرا به بند عمومی منتقل کنند، جایی که بتوانم بیشتر از سه متر راه بروم و به دیوار برخورد نکنم، اما با این تقاضا مخالفت می‌کنند."
 پرونده کوهیار گودرزی با اعتراض وی و وکیلش ظرف روزهای آینده به دادگاه تجدیدنظر ارسال خواهد شد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر