۱۳۹۰ اسفند ۲۹, دوشنبه

اعتراض لندن به فیلتر شدن سایت "بریتانیا برای ایرانیان"


رادیو فرانسه: وزیر امور خارجۀ بریتانیا، در بیانیۀ تندی فیلتر شدن سایت خود توسط دولت جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد. روز چهارشنبۀ گذشته، وزارت خارجۀ انگلستان سایت اینترنتی «بریتانیا برای ایرانیان» را با هدف تسهیل ارتباط با مردم ایران و از جمله ارائه خدمات و اطلاعات لازم برای گرفتن روادید و همچنین توضیح سیاست‌های بریتانیا در خصوص ایران، راه‌اندازی کرد.
وزیر امور خارجۀ بریتانیا، ویلیام هیگ، در بیانیۀ تند خود اعلام کرد که دولت بریتانیا هیچ اختلاف و دعوایی با ملت ایران ندارد و افسوس می‌خورد که مقامات جمهوری اسلامی از ملت خود در هراس‌اند و از امکان هرگونه تماس ایرانیان با دنیای خارج وحشت دارند.
آقای ویلیام هیگ در بیانیۀ خود تأکید کرد که دولت متبوعش کماکان به تلاش برای بازگشایی باب تماس و ارتباط با ملت ایران – و نه دولت این کشور- ادامه خواهد داد و از هر فرصتی برای ایجاد رابطه با مردم ایران استفاده خواهد کرد، زیرا دولت بریتانیا معتقد است که ملت ایران سزاوار آنست که از آزادی‌هایی که سایر مردم جهان از آن برخودارند، بهره‌مند باشد.
وزیر خارجۀ بریتانیا در ادامۀ بیانیه، ضمن اشاره به تشدید سانسور در ایران، می‌افزاید: "مسئولان جمهوری اسلامی ایران نه تنها کانال‌های تلویزیونی بین‌المللی را برای جلوگیری از دسترسی مردم به اطلاعات هدف پارازیت قرار داده، نه تنها تئاتر و سینما و دیگر تولیدات فرهنگی را بر مردم ایران ممنوع ساخته، بلکه حتی انتشار بسیاری از آثار ادبی دیرینه و سنتی ایران را هم ممنوع کرده‌اند.
به نظر می‌رسد که آقای ویلیام هیگ به مشکلاتی اشاره دارد که اخیراً وزارت ارشاد در مقابل انتشار آثاری چون "خسرو و شیرین" ایجاد کرده بود.
حدود چهار ماه قبل، به دنبال هجوم گروهی از طرفداران جمهوری اسلامی به سفارت بریتانیا در تهران که به آتش کشیدن و آسیب دیدن برخی از اموال و اسناد این سفارتخانه انجامید، دولت بریتانیا نمایندگی خود در تهران را تعطیل کرد و ضمن بازگرداندن دیپلمات‌هایش به انگلستان، نمایندگان جمهوری اسلامی در لندن را نیز از خاک کشور اخراج نمود.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر