۱۳۹۱ فروردین ۴, جمعه

نگاهی به بازداشت شدگان نوكیش مسیحی در سال ۱۳۹۰مسیحیان و نوکیشان مسیحی در ایران در حالی سال ۱۳۹۰ را به پایان رساندند که همانند سال‌های گذشته با تهدیدات و فشارهای مضاعف جمهوری اسلامی روبرو بودند. و سال جدید خورشیدی در حالی در ایران آغاز می‌شود که زندان‌های سرتاسر کشور پر است از زندانیانی که بنا به دگراندیشی در پشت میله‌های زندان و به دور از عزیزان خود در رنج و عذاب به سر می‌برند.
در سال ۱۳۹۰ افزایش بازداشت‌ها و دستگیری‌ها و فشار بر كسانی كه از دین اسلام و یا دین موروثی شان بر می گردند به ویژه نوكیشان مسیحی تنها بخشی از مخالفت‌های جمهوری اسلامی با هر گونه دگر اندیشی بود.
در سالی که گذشت فشار بر نوکیشان مسیحی تا آنجا دامنه داشت که علاوه بر کلیساهای خانگی، كلیساهای ساختمانی و رسمی نیز تحت فشار قرار گرفت و برخی جلسات در كلیساها که برای فارسی زبانان برگزار می شد نیز به دستور مقامات امنیتی اطلاعات تعطیل شد. به این امید كه از این طریق مردم و یا نوكیشان مسیحی از رفتن به كلیسا منصرف شوند. موج احضار و بازداشت مسیحیان بخصوص پس از كریسمس (سالروز جشن میلاد مسیح) و سال نو میلادی افزایش چشمگیری داشت و پس از چراغ سبز علی‌خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر مقابله با هرگونه دگراندیشی خارج از اصول اسلامی، این دومین مرحله از فشار بر مسیحیان بود.

از سوی دیگر نمی‌توان از تهدیدات و فشارهای جمهوری اسلامی در برخورد با نوکیشان مسیحی سخن گفت اما از تاثیر رسانه‌ها حكومتی و مذهبی و تریبون‌های روحانیون وابسته به نظام سخن به میان نیاورد. بر کسی پوشیده نیست كه فعالیت رسانه‌های‌ آزاد در جمهوری اسلامی یک رویاست، از این رو جوسازی این تریبون‌ها که بودجه بسیاری از آنها از طریق سرویس‌های امنیتی، سپاه پاسداران و بسیج تامین می شود و یا به پایگاه‌های حکومت وابستگی دارند تاثیر زیادی در برخورد قوه قضائیه و حاکمیت با مسیحیان داشته و به طور سازمان یافته‌ اهداف شوم حاکمیت بر علیه مسیحیان را هدایت می‌کنند.
سال جدید خورشیدی در حالی در ایران آغاز می‌شود که زندان‌های سرتاسر کشور پر است از زندانیانی که بنا به دگراندیشی سیاسی؛ عقیدتی و مذهبی در پشت میله‌های زندان و به دور از عزیزان خود در رنج و عذاب به سر می‌برند و تاریک‌تر آنکه هیچ سازمان‌حقوقی و مرجع قضائی برای رسیدگی به فریاد آنان فرصت فعالیت ندارد. برخی از زندانیان مسیحی از جمله ( نورالله قبیتی زاده و فرشید فتحی) دومین نوروز خود را در زندان بدون مرخصی می‌گذرانند و چشمان منتظر خانواده‌های آنان در فراق آنان لبریز اشک است.
در ادامه بر طبق اخبار و گزارشات مستند و منتشر شده از سوی "محبت نیوز" در سال گذشته به اسامی نوکیشان مسیحی بازداشت شده در سال ۱۳۹۰ پرداخته می شود ...

آذربایجان غربی
- چهارشنبه، سوم فرودین ماه ۳ شهروند که در مسافرت نوروزی به سر می‌بردند، در جاده سلماس به روستای بروشخواران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند . صالح جهانگیرزاده اهل روستای بروشخواران از توابع سلماس و "حمید نجفی" به همراه همسرش "ماهزر نجفی" شهروندان مسیحی اهل کرج که برای تعطیلات نوروز به این شهرستان مسافرت کرده بودند، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند.

تهران
- «عباس سارجالو نژاد» از نوكیشان مسیحی در شامگاه ۱۲ فروردین ۱۳۹۰، با ورود تعدادی از ماموران لباس شخصی اطلاعات به منزلش بازداشت و وی را به مكان نامعلومی انتقال دادند. ماموران ضمن بازجویی ایشان را به شدت نیز مورد ضرب و شتم و شكنجه قرار دادند.
- گروگانگیری یک نوزاد - یک زوج مسیحی‌ به نام های " ن " و "ک" که مدتی‌ قبل یک طفل بی‌ سرپرست را از راه قانونی به فرزندی گرفته بودند، نیروهای اداره امنیتی اطلاعات برای استفاده از این طفل به عنوان اهرم فشار بر این خانواده مسیحی این‌ کودک را از آنان پس گرفته‌اند. ماموران امنیتی ضمن تهدید از این زوج خواسته اند اگر چنانچه خواهان بازپس گیری فرزندشان هستند باید از دوستان نوکیش مسیحی‌ خود که در زندان اوین در بازداشت هستند شکایت کنند .
- خانم "میترا زحمتی" در بهار سال ۱۳۹۰ بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی بعد از چند ماه بازداشت به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شد. میترا زحمتی از سوی دادگاه به دو سال و نیم زندان محکوم شده است. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز به تأیید رسیده و وی هم اکنون در بند عمومی زنان زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.
- خانم "مریم جلیلی"  در تابستان سال ۱۳۹۰ بازداشت شده است. وی چندین ماه در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد و سپس به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شد. در آذر ماه ۱۳۹۰ از سوی دادگاه انقلاب به اتهام عضویت در گروه غیر قانونی به دو سال و نیم زندان محکوم شد.
- خانم "شهلا رحمتی" از نوكیشان مسیحی در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۹بازداشت در مورخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۰ از سوی دادگاه بدوی به اتهام عضویت در گروه غیر قانونی به دو سال و نیم زندان محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر بررسی و از اتهامات وارده تبرئه شد. نامبرده در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۰ پس از تحمل ۲۸۷ روز بازداشت از زندان آزاد شد.
- خانم " لیلا محمدی" ۳۰ ساله از نوكیشان مسیحی ساكن در شرق تهران، وی روز شنبه مورخ ۸ مرداد ۱۳۹۰ توسط تعدادی از ماموران امنیتی در ساعت ۳۰ :۱۰ دقیقه شب در محل سكونت خود بازداشت شد همچنین ماموران امنیتی خانه وی را بازرسی و تفتیش نموده و برخی از لوازم ایشان را ضبط و با خود بردند. وی پس از ۵ ماه بازداشت در زندان اوین، توسط دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «همكاری با عوامل وابسته به گروههای خارجی، تبلیغات ضد اسلامی، ایجاد تشكل و فریب هموطنان تحت عنوان كلیسای خانگی، توهین به مقدسات و اقدام علیه امنیت ملی» متهم شناخته شد. بر همین اساس این نوكیش مسیحی به دو سال حبس تعزیری محكوم و رای صادره به ایشان ابلاغ شد.
- آقای (پرویز - گ) بدلیل فعالیت های بشارتی همسرش توسط مامورران امنیتی احضار و سپس بازداشت می شود . ایشان پس از سه روز بازداشت و بازجویی با دادن تعهد آزاد می شود.
- خانم «فاطمه نوری» در اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در محل سکونت خود در شرق تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت و روانه زندان اوین شد وی از دانشجویان رشته هنر بوده كه به اتهام «شركت در كلیسای خانگی، توهین به مقدسات و اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه انقلاب اسلامی محاكمه و به مدت یكسال از تحصیل در دانشگاه محروم شد.
- آقای " ماسیس موسسیان" ماموران وزارت اطلاعات در روز چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۰ با مراجعه به محل کار ایشان بدون هیچ توضیحی وی را بازداشت و با خود بردند . نامبرده پس از ۸ روز بازداشت و انجام مراحل بازجویی از زندان رجایی شهر كرج با سپردن وثیقه بطور موقت آزاد شد.
رباط كریم
- " فریبرز آرزم"  ۴۴ ساله از نوكیشان مسیحی ساكن شهرستان رباط كریم روز دوشنبه مورخ ۲۵ مهرماه ۱۳۹۰ برابر با ( ۱۷ اكتبر ۲۰۱۱) توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. چهار تن از ماموران لباس شخصی با ورود ناگهانی به منزل این هموطن مسیحی نامبرده را بازداشت كردند.  ایشان دارای دو فرزند و همچنان بلاتكلیف در زندان اوین بسر می برد.

اهواز
كشیش "فرهاد سبكرو" به همراه همسرش "شهناز جیزان" و دو تن از خادمین كلیسا بنامهای "ناصر ضامن دزفولی" و "داود علیجانی " در ۱۱ صبح روز جمعه دوم دی ماه ۱۳۹۰ ( ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱) توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. ماموران امنیتی در اقدامی از قبل سازماندهی شده با یورش گسترده به کلیسای خانگی جماعت ربانی اهواز كلیه اعضا و افراد شرکت كننده در مراسم هفتگی كلیسا را بازداشت و با دو دستگاه اتوبوس به مكان نامعلومی منتقل كردند.
"شهناز جیزان " پس از ۱۰ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد . كشیش فرهاد سبكرو  و ناصر ضامن دزفولی و داود علیجانی نیز پس از تحمل دو ماه بازداشت و بلاتكلیفی به قرار وثیقه بطور موقت آزاد شدند.

كرمانشاه
- " مسعود دلیجانی " از نوكیشان مسیحی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی كرمانشاه به ۳ سال زندان محكوم می شود. نامبرده در یك دادگاه فرمایشی علاوه بر پروسه مبهم قضایی، فاقد وكیل مدافع منتخب و حتی امكان دفاع از خود را نداشته است. وی پیش از این در ۲۶ اسفندماه ۱۳۸۹ (۱۷ مارچ ۲۰۱۱) به همراه همسر و ۹ تن از دیگر نوكیشان مسیحی در یك كلیسای خانگی توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات بازداشت شد. وی همچنین در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۰ (۹ جولای ۲۰۱۱) پس از گذراندن ۱۱۴ روز آزاد اما پس از دو هفته مجددن بازداشت شد. وی هم اكنون برای تحمل ۳ سال حبس خود در زندان دیزل آباد كرمانشاه بسر می برد .
- در روز سه شنبه دوم اسفندماه ۱۳۹۰ (۲۱ فوریه ۲۰۱۲)، ماموران امنیتی ۱۳ تن از اعضای یك كلیسای خانگی را بازداشت نمودند اسامی این افراد  : خانم ها - مریم سلطانی- آزاده شریفی - نگین حق پرست - شیرین قنبری - مینا علیخانی و آقایان- مهدی چقاكبودی – شهاب نورمحمدی – محمد كرمانشاهی اصل- علیرضا فیض آبادی- رضا كرد زنگنه - حسین پورمحمدی – محمد مهدی فرجی – و مجتبی بابا كرمی گزارش شده است.
بنا بر گزارشات رسیده ۹ تن از این افراد پس از یك روز بازداشت و بازجویی و گرفتن عكس و انگشت نگاری و  اخذ تعهد مبنی بر عدم شركت در هرگونه اجتماعات مسیحی فردای آن روز آزاد شدند. در این میان خانم " آزاده شریفی" پس از ۸ روز بازداشت آزاد می شود  و ۳ تن دیگر از نوكیشان مسیحی بنام های آقایان، "مهدی چقاكبودی" ، "مجتبی باباكرمی" و خانم "شیرین قنبری" از تاریخ فوق همچنان در بازداشت بسر می برند.

اصفهان
- آقای " حكمت سلیمی " كشیش كلیسای رسمی پولس در اصفهان روز چهارشنبه مورخ سوم اسفند ۱۳۹۰ (۲۲ فوریه ۲۰۱۲) در ساعت ۷ بامداد با هجوم ماموران امنیتی به منزل ایشان واقع در فولاد شهر اصفهان بازداشت شد و همچنان در بازداشت بسر می برد.
- بانو " گیتی حكیم پور " ۷۸ ساله و از خادمین كلیسا در همان تاریخ توسط ماموران امنیتی در آپارتمان محل اقامت خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. نامبرده پس از ۳ روز بازداشت بطور موقت آزاد شد.
- "عنایت جعفری"، یكی دیگر از نوكیشان مسیحی است كه در پی بازداشت گسترده مسیحیان فارسی زبان در اصفهان، توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد.وی همچنان در بازداشت بسر می برد.
- "شهرام قائدی" این نوكیش مسیحی توسط ماموران امنیتی در روز چهارشنبه به تاریخ سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۲۲ ماه فوریه ۲۰۱۲ ) در منزلش بازداشت شد . وی همچنان در بازداشت بسر می برد.
- خانم "مریم دل آرام" ۵۶ ساله، مورخه ( سوم اسفند ماه ۱۳۹۰) در منزلش با ورود تعدادی مامور لباس شخصی بازداشت شد . ایشان همچنان در بازداشت بسر می برند.
- خانم " شهناز ظریفی" از نوكیشان مسیحی و مادر دو فرزند می باشد كه در مورخه ( سوم اسفند ماه ۱۳۹۰) همزمان با بازداشت جمعی از نوكیشان مسیحی وی نیز در منزلش بازداشت شد . ایشان نیز همچنان در بازداشت بسر می برند.
- آقای "فریبرز پارسی نژاد" از نوكیشان مسیحی روز جمعه مورخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ ( ۲ مارچ ۲۰۱۲ ) هنگامی كه از محل كارش در یكی از شهرهای جنوبی كشور به اصفهان بازگشت، توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. نامبرده همچنان در بازداشت بسر می برد.
- «مجید عنایت» و از اعضای كلیسای خانگی اصفهان وی نیز در همان روز چهارشنبه سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۲۲ فوریه) در محل كارش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. نامبرده همچنان در بازداشت بسر می برد.
اسامی بر خی دیگر از افراد بنام های – كیهان امیریان – میثم حجتی – خداداد نصیری – نیز جزو بازداشت شدگان اصفهان در تاریخ مشابه گزارش شده است.

شیراز
ماموران امنیتی در مورخ ۱۹بهمن ماه ۱۳۹۰ ( برابر با ۸ فوریه ۲۰۱۲ ) جمعی از نوكیشان مسیحی را كه به منظور دعا و پرستش و تعلیم كتب مقدس دور هم جمع شده بودند را بازداشت نمودند .اسامی این افراد عبارتند از : خانم " "فریبا ناظمینان پور " و آقایان " مجتبی حسینی " ، " همایون شکوهی" ، " محمدرضا پرتویی ( كوروش) و "وحید حکانی" می باشند. این افراد همچنان در زندان عادل آباد شیراز  بلاتكلیف در بازداشت بسر می برند .
همچنین سه تن دیگر از این بازداشت شدگان بنامهای خانم " شریفه دوخ " و آقایان " مسعود گلرویان" و " نیما شكوهی ۱۷ ساله، پس از تحمل ۳۶ روز بازداست روز چهارشنبه مورخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۱۴ مارچ ۲۰۱۲) بطور موقت آزاد شدند.
آمار و گزارش‌های مربوط به تعداد دستگیر شدگان مسیحی به خصوص در روزهای منتهی به سال بیشتر و بیشتر می شد اما باید توجه داشت این اسامی در برگیرنده نام تمام دستگیرشدگان نیست. بر همگان روشن است جفایی كه با نقض حقوق مسیحیان در ایران به آنان وارد می‌شود بیشتر از آن است كه در اخبار و از طریق رسانه‌ها منعکس می‌شود، چرا که در نبود تریبون‌های آزاد و با وجود محدودیت‌های شدید خبری برخی خانواده‌های دستگیرشدگان نیز بخاطر مسائل امنیتی حاضر به اعلام اسامی آنان نیستند و یا از بیم تهدیدات ماموران امنیتی ترجیح می‌دهند اخبار دستگیری‌ها و شکنجه‌های عزیزان خود در زندان‌ها را افشا نکنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر