۱۳۹۰ اسفند ۴, پنجشنبه

میرحسین موسوی در گفتگوی تلفنی اعلام کرد: بر مواضع پیشین خود ایستاده ام


جدیدترین خبرها حاکی از آن است که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد طی گفت و گوی تلفنی خود بر مواضع پیشین خود تاکید کرده و اعلام کرده اند که همچنان بر مواضع پیشین خود ایستاده اند.\
به گزارش دانشجونیوز به نقل از وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، پس از چندین ماه بی خبری مطلق از وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که در ۲ سال اخیر در معرض فشارهای نیروهای امنیتی حکومت ایران بوده اند، این دو در آستانه سالگرد حبس خانگی با فرزندان خود گفتگوی تلفنی داشته اند.
وبسایت کلمه در این باره نوشته است: "آنچه در این گفت و گوی تلفنی حائز اهمیت بود آنکه در همان ابتدای مکالمه و پیش از احوالپرسی مرسوم که به‌طور طبیعی پس از چندین ماه بی‌خبری باید انجام می‌شد، مهندس موسوی با صدایی محکم و قاطع چندین بار تاکید کرده است که: «هیچ چیز عوض نشده و خطاب به فرزندان خود گفته است: دخترانم شما بدانید که من بر سر مواضع پیشین خود همچنان ایستاده ام. در ادامه ایشان گفته اند «ممکن است به دلایلی همین تنها امکان حداقلی چند ماه یکبار برای کسب خبر از وضعیت ما با شما را هم قطع کنند.» هنوز از دلایل احتمالی این تاکید، اطلاع دقیقی در دست نیست."
در ادامه خانم رهنورد نیز که برخلاف ادعاهای کذب رسانه های امنیتی روحیه ای قوی داشته به فرزندان خبر داده است که: «به دلایلی که خودتان خواهید فهمید، ما مدتها امکان صحبت با یکدیگر نداشته‌ایم.


بر اساس این گزارش، درپایان مکالمه تلفنی، این پدر و مادر دربند، فرزندان خود را به بردباری و استقامت بیشتر و توکل به خدا در شدائد و شکر بر پیمودن راه حق فرا خواندند.
مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و همسران این دو، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، به دنبال دعوت از شهروندان ایرانی برای شرکت در تظاهرات ۲۵ بهمن‌ ۸۹ در حمایت از قیام‌ها در کشورهای عربی در حبس خانگی بوده‌اند. فاطمه کروبی پس از ۷۱ روز از حصر خانگی آزاد شد.
به گواه فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، طی این یکسال، آنها تنها اجازه پیدا کرده‌ بودند که در قالب چند دیدار کوتاه و یا تلفنی کنترل شده با خانواده‌های خود ارتباط برقرار کنند.
حصر خانگی این رهبران مخالف حکومت ایران، از همان ساعات اولیه، موجی از اعتراض‌های داخلی و برخی از مجامع بین‌المللی و مراجع تقلید منتقد دولت را به دنبال داشت اما به رغم تلاش‌های فعالان و نهادهای حقوق بشری، اعتراض‌ها راه به جایی نبرده است.
در یک سال گذشته و از زمانی که مهدی کروبی و میرحسین موسوی در حصر به سر می‌برند، خانواده‌های آنها بارها توسط حکومت تحت انواع فشارها قرار گرفته‌اند و به ویژه ماموران امنیتی بارها دختران میرحسین موسوی را به بازداشت و ممنوعیت‌های کاری تهدید کرده‌اند.
گفته می شود پس از این گفتگوی تلفنی مجددا فشارها بر دختران مهندس به شدت افزایش یافت. به نظر می رسد ممانعت غیر قانونی و غیرکتبی ماموران امنیتی از تدریس دختر موسوی در دانشگاه الزهرا، تهدید به بازداشت و انتقال به زندان و یا مکان نامعلوم و سایرتهدیدها و ایجاد مانع ها و مشکلات دیگر برای دختران اقوام پس از این تماس و گفت و گو بوده است. همچینین ایشان در پاسخ به سوال دختران در مورد شایعاتی مبنی بر خروج آنان از شهر و به طور مثال حضور آزادانه در شمال کشور که با مقاصد نگران کننده ای از سوی مراکز امنیتی پخش شده است به شدت آن را تکذیب و بر تدام زندانی بودن خود تاکید کردند.
از جمله موارد دیگر آزار و اذیت ماموران امنیتی این بوده است که آنان با گفتن این که حکم بازداشت دارند و به اندازه کافی علیه آنان سند جمع کرده‌اند، داماد و دختران را مورد تفتیش و بازجویی قرار دادند. در این بازجویی ها ضمن تکرار اتهامات بی پایه قبلی به مهندس موسوی و همسرشان گفته شد که این فشارهای جدید شغلی ، امنیتی و خانوادگی همگی به خاطر اصرار و پایداری مهندس میرحسین موسوی بر مواضع پیشین است که او علی‌رغم میل ماموران در همین آخرین تلفن به دخترانش انتقال داده است.
اگرچه دختران و سایر اعضای خانواده این دو یار دربند جنبش سبز همچون اقوام سایر زندانیان سیاسی دیگر شدیدا تحت انواع فشارها بوده‌اند، همواره بر ایستادگی در کنار دو زندانی خود و باور و افتخار به این راه تاکید کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر