۱۳۹۰ اردیبهشت ۳, شنبه

کشتار و سرکوب معترضان سوری با کمک رژیم جمهوری اسلامی

article picture

دست کم نود تن از تظاهرکنندگان مخالف رژیم بشار اسد به ضرب گلولۀ پلیس و نیروهای امنیتی دولت دمشق کشته شدند. دهها هزار نفر از مردم ناراضی سوریه دیروز جمعه به خیابان ها سرازیر شدند و بار دیگر خواستار سرنگونی رژیم بشار اسد شدند. بیست چهار ساعت قبل رییس جمهوری سوریه با الغای وضعیت اضطراری پنجاه ساله در این کشور امیدوار بود که با این تدبیر از دامنۀ نارضایتی ها و اعتراض های خیابانی بکاهد. اما، مخالفان بی اعتنا به این تدبیر بار دیگر مردم را به برگزاری راهپیمایی و تجمعات اعتراضی علیه رژیم بشار اسد فراخواندند.

سقوط بشار اسد مهمترین هدف مخالفان است که معتقدند الغای وضعیت اضطراری تغییری در اوضاع کشور نمی دهد، مادام که سرویس های امنیتی دولت دمشق همچنان دست بالا را در همۀ امور دارند و به هیچ قانون و محدودیتی پایبند نیستند. تهدید های روز پنجشنبۀ وزیر کشور که هر نوع تجمع و راهپیمایی را ممنوع اعلام کرده بود، کارگر نیافتد و هزاران نفر از مردم ناراضی در پایان نمازهای جمعه از مساجد به خیابان ها آمدند و در دفاع از آزادی شعار سردادند. سازمان های سوری دفاع از حقوق بشر شمار تظاهرکنندگان کشته شده را در ناآرامی های دیروز بین نود تن گزارش کرده اند، در حالی که دولت دمشق مدعی است که تنها از گاز اشک آور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرده است. به گفتۀ مخالفان، تظاهرات اعتراضی دست کم در شانزده شهر سوریه برگزار شد. در "درعا" مخالفان خواستار ابطال بند هشت قانون اساسی سوریه شدند که هدایت کشور و دولت را منحصراً در اختیار حزب بعث می گذارد. برای اولین بار "کمیته های محلی" بیانیه ای مشترک علیه حکومت دمشق منتشر کردند. مخالفان علاوه بر کثرت گرایی و تعدد احزاب خواستار برچیده شدن دستگاه پلیسی-امنیتی و آزادی همۀ زندانیان سیاسی هستند. در "حمص " سومین شهر سوریه که از دوشنبه گذشته به صحنۀ مخالفت های گسترده علیه رژیم بشار اسد تبدیل شد، استقرار گستردۀ زره پوش ها مانع از برگزاری تظاهرات مخالفان نشد که همگی در خیابان ها و در واکنش به اتهامات دولت بشار اسد فریاد می زدند : "ما نه اخوان المسلمین هستیم، نه سلفیست"، ما آزادی می خواهیم. دست کم چهار تن از تظاهرکنندگان شهر "حمص " در نتیجۀ تیراندازی پلیس و نیروهای امنیتی کشته شدند. دولت های فرانسه، انگلستان و آمریکا خشونت های دیروز نیروهای نظامی دولت دمشق علیه تظاهرکنندگان را شدیداً محکوم کردند و خواستار پایان یافتن سرکوب مخالفان در سوریه شدند.
http://www.youtube.com/watch?v=kuM4e_irozw
http://www.youtube.com/watch?v=SsHkvvihWzU
.....
اوباما:جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان به رژیم سوریه کمک می‌کند

کشتار تظاهرکنندگان در سوریه واکنش شدید محافل بین‌المللی را بدنبال داشت. اوباما از بشار اسد خواست که به خشونت علیه مردم خود پایان دهد. پارلمان اروپا و سازمان ملل نیز اعلام کردند که رژیم سوریه موظف به رعایت حقوق‌بشر است.
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، بکارگیری خشونت علیه تظاهرکنندگان در سوریه را به‌شدت محکوم کرد. اوباما در روز جمعه (۲ اردیبهشت/۲۲ آوریل) تصریح کرد که «اعمال خشونت انزجارآور به منظور سرکوبی معترضان باید سریعاَ پایان یابد».اوباما از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، خواست که حقوق و مطالبات مردم خود را محترم شمارد. رئیس‌جمهور آمریکا رهبری سوریه را متهم کرد که برای سرکوبی مردم خود از رژیم ایران یاری می‌گیرد. اشاره اوباما به گزارش‌هایی است که بر اساس آنها، رژیم جمهوری اسلامی روش‌های شناسایی مخالفان و مقابله با معترضان را به نیروهای امنیتی سوریه منتقل می‌کند.

اوباما افزود: «بشار اسد به جای گوش سپردن به خواست مردم خود، بیگانگان را مقصر می‌شمارد و در حالی‌که برای سرکوب شهروندان سوریه از ایران یاری می‌گیرد، به همان تاکتیک‌های خشنی روی می‌آورد، که متحدان ایرانی‌اش از آن استفاده کرده‌اند.»
پارلمان اروپا نیز «اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌جو» را محکوم کرد. نمایندگان پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای خواستار «پایان دادن به خونریزی، توقف بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه و قتل» در زندان‌های سوریه شدند.یرژی بوزک، رئیس پارلمان اروپا، تصریح کرد که «مردم سوریه را دیگر نمی‌توان با وعده‌‌ها فریب داد». وی افزود: «رژیم سوریه باید سرانجام نشانه‌‌های دوران جدید را دریابد و اصلاحات وعده داده شده را به اجرا گذارد.» در همین راستا، وزیر امور خارجه فرانسه از رهبران سوریه خواست که سریعاَ با نیروهای اپوزیسیون وارد گفت‌وگو شوند.ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز «کشتار تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی سوریه را غیرقابل قبول خواند». وی از نیروهای انتظامی در سوریه خواست که به جای سرکوب مردم، خویشتن‌داری پیشه کنند و «حق مردم سوریه برای تظاهرات صلح‌آمیز» را به رسمیت شناسند.از سوی دیگر بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار توقف فوری خشونت در سوریه شد. مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل، اعلام کرد که بان‌‌کی‌مون همچنین «خواستار تحقیقاتی مستقل و شفاف» برای رسیدگی به کشتار روز جمعه شده است. دبیرکل سازمان ملل، به رهبران سوریه یادآوری کرد که در قبال اجرای حقوق‌بشر مسئول هستند. وی افزود که «حقوق‌بشر در برگیرنده‌ی آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز» نیز می‌شود.افزایش تعداد کشته‌شدگانجمعه (۲ اردیبهشت/۲۲ آوریل) خونین‌ترین روز در ناآرامی‌های اخیر سوریه به شمار می‌آید. نیروهای امنیتی سوریه با اعمال خشونت بی‌سابقه به معترضان بی‌دفاع در خیابان‌ها شلیک کردند. شاهدان عینی و سازمان‌های حقوق‌بشری کشته شدن دست‌کم ۸۸ نفر را تنها در دمشق، پایتخت سوریه، تایید کرده‌اند.

حضور صدها هزار نفر معترض در شهرهای مختلف سوریه نشان از گسترش نا‌آرامی‌ها و تعمیق خواسته‌های مردم دارد. در حالی‌که اسد، قانون وضعیت اضطراری در این کشور را پس از قریب ۵۰ سال ملغی اعلام کرد، حوادث روز جمعه بی‌اعتباری وعده‌های حکومت سوریه را آشکار ساخت.بنا به گزارش‌های رسیده، تنها در جنوب سوریه ۱۸ نفر، در حومه شهر دمشق ۷ نفر و در شهر حمص نیز ۱۶ نفر کشته شده‌اند. بنا به گفته‌ی شاهدان عینی صدها نفر نیز در اثر تیراندازی ماموران امنیتی زخمی شده‌اند. ماموران لباس شخصی از کمین‌گاه‌های خود بر فراز ساختمان‌ها بر روی تظاهرکنندگان آتش گشودند، تا از این طریق با ایجاد ترس معترضان را مجبور به فرار کنند.بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، نیروهای انتظامی تعدادی از این «مردان مسلح ناشناس» را دستگیر کرده‌اند. مخالفان مدعی‌اند که «تک‌تیراندازها بخشی از نیروهای امنیتی سوریه» هستند. به گفته فعالان سیاسی «وجود این همه مهاجمان مسلح در مرکز شهرها بدون تایید سازمان امنیت سوریه غیرقابل تصور است». افزون بر این، اغلب "مهاجمان مسلح" بر فراز ساختمان‌های دولتی دیده شده‌اند، که گواه «هماهنگی آنها با نیروهای انتظامی» در سوریه است.


فیلم در لینک زیر
http://www.youtube.com/watch?v=-7-L6NB8y60&feature=player_embedded

http://parsdailynews.com/82288.htm
منو تو ، دویچه وله
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر