۱۳۹۰ اردیبهشت ۲۲, پنجشنبه

سوریه خبرنگار ایرانی ـ آمریکایی الجزیره را به جمهوری اسلامی تحویل داد
هما(دروثی) پرواز، در روز ۲۹ آوریل و در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی دمشق توسط نیروهای امنیتی سوریه بازداشت شد و اکنون روشن گردیده که وی در تهران است.
به گزارش تارنمای شبکه الجزیره، هما پرواز که ملیت‌ کانادایی نیز دارد، برای پوشش خبری ناآرامی‌های سوریه از سوی شبکه الجزیره به دمشق رفته بود.
مقامات سوریه‌ای پیش از این به الجزیره گفته بودند که این خبرنگار ۳۹ ساله آزاد خواهد شد.
سخنگوی الجزیره امروز اعلام کرد: «ما هم‌اکنون اطلاعاتی به‌دست آورده‌ایم که نشان می‌دهد وی به تهران فرستاده شده است.»
وی افزود: «ما از مقامات ایرانی خواستار اطلاعاتی برای دسترسی به دروثی هستیم و می‌خواهیم که وی را آزاد کنند. ما از روز ۲۹ آوریل که وی دوحه را به مقصد دمشق ترک کرد هیچ‌گونه تماسی با او نداشته‌ایم و عمیقأ نگران حال وی هستیم.»
سفارت سوریه در واشنگتن روز گذشته در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد خانم پرواز قصد داشته «به شکل غیر قانونی با ویزای ایرانی که تاریخ آن اعتباری نداشت»، وارد خاک سوریه شود و به همین خاطر به ایران بازگردانده شد.
این بیانیه می‌افزاید خانم پرواز در تاریخ اول ماه مه «توسط کنسول ایران با شرکت هواپیمایی کاسپین با پرواز شماره ۷۹۰۵ به مقصد تهران» پرواز کرده است.
پیش از این در روز دوم ماه مه، شبکه الجزیره از واکنش علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به بازداشت هما پرواز گزارش داده بود.
به گزارش الجزیره، صالحی در پاسخ به این سؤال که تعهد ایران در قبال خانم پرواز چیست، اظهار داشته است: «من امیدوارم این خبر صحت نداشته باشد اما در صورت صحت آن، ما از دولت سوریه تقاضا داریم به این موضوع رسیدگی کند.»
اعضای خانواده هما پرواز نیز خواهان آزادی وی شده‌اند. آن‌ها در بیانیه‌ای نوشته‌اند: «او دختر، خواهر و نامزدی دوست‌داشتنی و همچنین روزنامه‌نگاری متعهد بود.»
آن‌ها افزوده‌اند: «اکنون نزدیک به دو هفته از بازداشت وی می‌گذرد. ما بار دیگر می‌خواهیم که دروثی فورأ آزاد شده و به نزد خانواده خود بازگردد.»
هما پرواز از سال ۲۰۱۰ میلادی با شبکه الجزیره همکاری می‌کند. وی که پدرش ایرانی و مادرش آمریکایی است، فارغ‌التحصیل رشته روزنامه‌نگاری از دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه آریزونا است.
فعالیت برای رسانه‌های ژاپن، آمریکا و کانادا و نیز فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینه روزنامه‌نگاری در دو دانشگاه هاروارد و کمبریج از سوابق اوست.
رهانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر