۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۸, یکشنبه

فعالیت‌های تبهکارانه سپاه پاسداران در توزیع مواد مخدر

article picture

گزارش تلویزیون ترکیه از قاچاق مواد مخدر توسط سپاه پاسداران

چند ماه پیش که ۲۵ عضو یک شبکه بزرگ قاچاق مواد مخدر در آذربایجان دستگیر شدند حد اقل ۸ نفر از آنها کارمندان محلی سفارت ایران در باکو بودند که به عضویت در فعالیت های خارجی سپاه پاسداران اعتراف کردند و کارت های هویت آنها هم بر این امر گواهی می داد. در همین حال دولت ایران با اصرار خواستار استرداد این متهمان به تهران شد تا آنان را به اشد مجازات محکوم کند و حتی وعده اعدام آنان را داد. دولت باکو سرانجام متهمان را به تهران تحویل داد اما چندی بعد همین افراد مجددا در آذربایجان دستگیر شدند و همآهنگی سپاه پاسداران و سفارتخانه های ایران در قاچاق عمده مواد مخدر به اروپا بیش از پیش آشکار تر شد.

خبر قاچاق گسترده مواد مخدر توسط باندهای وابسته به سپاه پاسداران ، برگ سیاه دیگری را به قضیهء فساد سازمان یافته حکومت ایران اضافه کرد. پیش از این اخبار فراوانی از تجارت‌های غیر قانونی ، قاچاق آثار عتیقه، قاچاق سلاح و نیز قاچاق پول توسط سپاه پاسداران منتشر شده بود اما آشکارشدن نقش سپاه در تجارت کلان مواد مخدر قضیهء جدیدی را در باره این گروه مافیایی می گشاید.

اکنون دلایل دیگری از فعالیت‌های تبهکارانه سپاه پاسداران در توزیع مواد مخدر به دست که در ادامه می آید:

ماجرا از آنجا آغاز می شود که عکس‌های ستلایت بیانگر افزایش ۱۵ فیصدی کشت کوکنار در افغانستان بوده است اما مواد مخدر در بازارهای داخلی این کشور به کمتر از ۶۰ فی صد کاهش یافته بوده. همین موضوع نشان می داد مشتری بزرگی خرید و توزیع مواد مخدر افغانستان وارد عرصه شده که امکانات سیاسی و اقتصادی پیشبرد این تجارت فاسد را در اختیار دارد.پیگیری‌های بعدی مقامت ناتو نشان داده که سپاه پاسداران خریدار بزرگ تریاک افغانستان است و با بهره گیری از ۲ شبکه بزرگ قاچاق زمینی و هوایی درآمدهای میلیاردی را نصیب خود می سازد. به این منظور دو لابراتوار مجهزتولید هروئین در در داخل ایران در شهر‌های گناباد و گنبد کاووس راه اندازی شد و لابراتوار سوم نیز در آذر شهر ایران گشایش یافت.

نخستین گروه شبکه قاچاق ، مواد مخدر تهیه شده را از طریق خراسان به تاجیکستان منتقل می کرد و از آنجا با استفاده از بشکه های بزرگ با مصونیت های دیپلوماتیک به قبرس و بخارست انتقال می دادند. شبکه دوم نیز با استفاده از لاری‌ها ، مواد مخدر را از خراسان و ولایت‌های شمالی به آذربایجان می رساند و از طریق جمهوری آذربایجان به شکل زمینی محموله را به اروپا منتقل می کرد.اسناد موجود نشان می دهد که این دو مسیر از سالها پیش مورد استفاده قرار گرفته بود و از سال ۲۰۰۶ محموله‌های مواد مخدر تا ۵۰۰ کیلو گرام را بصورت هوایی و محموله‌های زمینی را تا ۴ تن از این طریق به اروپا عبور داده بودند. همین امر سبب شد تا میزان قاچاق تریاک به اروپا از طریق جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۹ به حدود ۱۰ تن افزایش یابد و در سال ۲۰۱۰ سپاه پاسداران ریکارد خود را شکست و توانست بالغ بر ۲۸۰۰ کیلوگرم مواد مخدر را از طریق هوایی وحدود ۱۹ تن را از طریق زمینی به اتحادیه اروپا قاچاق کند. طبق برآورد کارشناسان اقتصادی سود ناشی از قاچاق این میزان مواد مخدر بالغ بر چهار و نیم میلیارد دالر تخمین زده می شود.گزارش می افزاید ، برخی سفارتخانه های دولت ایران در پشتیبانی از این اقدام سپاه کاملا آشکار است زیرا برای رشوه‌های پرداختی به بعضی واسطه‌ها که گاهی به ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون یورو افزایش یافته از پوشش دیپلوماتیک استفاده شده است. رشوه هایی که حتی باعث بروز تنش در بین مقامهای دولت باکو شد.

چند ماه پیش که ۲۵ عضو یک شبکه بزرگ قاچاق در جمهوری آذربایجان دستگیر شدند حد اقل ۸ نفر از آنها کارمندان محلی سفارت ایران در باکو بودند که به عضویت در فعالیت های خارجی سپاه پاسداران اعتراف کردند و اسناد هویت آنها هم بر این امر گواهی می داد. در همین حال دولت ایران با اصرار خواستار استرداد این متهمان به تهران شد تا آنان را به اشد مجازات محکوم کند و حتی وعده اعدام آنان را داد. دولت باکو سرانجام متهمان را به تهران تحویل داد اما چندی بعد همین افراد مجددا در جمهور آذربایجان بازداشت شدند و هم پیمانی سپاه و سفارتخانه‌های ایران در قاچاق عمده مواد مخدر به اروپا از همیشه آشکار تر گردید. اینجا بود که دولت امریکا با فشار به دولت آذربایجان از استرداد مجدد این مجرمان به دولت ایران ممانعت بعمل آورد.

همزمان با این رویدادها محموله‌های بزرگ مربوط به سفارتخانه‌های ایران در قبرس توسط گمرک هوایی این کشور کشف شد که اعضای سپاه پاسداران می خواستند با استفاده از مصونیت‌های دیپلوماتیک آنرا به اروپا قاچاق کنند. قابل یاد آوریست که این محموله حاوی دهها کیلو گرام هروئین خالص بود و نوعیت آن نشان میداد که از افغانستان قاچاق شده است. سفارت جمهوری اسلامی در آذربایجان که در این باره مورد پرسش قرار گرفت اتفاق پیش آمده را یک تقلب از سوی باندهای قاچاق عنوان کرد و مدعی شد که محموله سفارت در بین راه با این بکس‌های هروئین عوض شده است ! ادعایی که با توجه به بررسی‌های قبلی و شواهد موجود بیشتر به یک داستان مضحک شبیه است تا یک پاسخ سیاستمدارانه.گزارش می افزاید: سپاه پاسداران در حال حاضر به فعالیت در عرصه قاچاق مواد مخدر همچنان ادامه می دهد و منطقه نفوذ خود را به فیلیپین، مالیزیا و چین هم گسترش داده است . در همین چوکات شبکه‌های موازی و مربوط با سپاه پاسداران فعالیت‌های مختلفی از جمله قاچاق پول را انجام میدهند تا به این طریق منابع مالی فعالیت‌های دهشت افگنی وفرهنگی مراکز و موسسات فرهنگی خود در امارات ، افغانستان، پاکستان، تاجکستان، ترکیه و شرق آسیا تامین کنند. گفتنی است که اتحادیه اروپا هم اکنون در حال تعقیب فعالیت بیش از ۸۰ تن از تاجران و شرکتهای تجارتی ایرانی در اروپا هستند که خواسته یا ناخواسته با فعالیت های سپاه پاسداران همراهی می کنند.(گزارش فوق در تلویزیون ان تی وی ترکیه منتشر شده است . ترجمه و تلخیص : معراج رسول اف)
ایران بریفینگ
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر