۱۳۹۰ بهمن ۲۴, دوشنبه

تخریب کاخ اختصاصی کوروش +تصویر

article picture
 پایه ستون‌های باقیمانده از کاخ اختصاصی کوروش به دلیل نفوذ آب باران به داخل این ستون‌های شکسته و یخ بستن و شکسته شدن سنگ‌ها در حال تخریبند.
در شمال غربی کاخ بارعام و شمال شرقی بوستان پاسارگاد، بقایای کاخی واقع شده است که مختصات یک بنای مسکونی را دارد به همین دلیل به «کاخ نشیمن» یا «کاخ اختصاصی» شهرت دارد. استروناخ، باستان‌شناس نامدار اسکاتلندی و از کاشفان بازمانده‌های پاسارگاد این کاخ را کاخ P نامیده است.
تا آغاز سده بیستم چون تنها یک جرز سنگی از این کاخ بیرون از خاک بود، آن را «کاخ جرزدار» نیز می‌نامیدند. کف‌بندی این کاخ از ویژگی‌های قابل توجه آن است و مرمت‌های انجام شده در دوره هخامنشی نیز در آن دیده می‌شود به‌طوری که هرجا رگه‌ای در سنگ ایجادشده آن را تعمیر کرده‌اند اما باقیمانده‌های این مجموعه در اثر بی‌توجهی و گذر زمان در حال از بین رفتن است.

سلیمان محمودی، کارشناس میراث فرهنگی یکی از عوامل تخریب سنگ‌های باستانی را آب باران عنوان می‌کند و می‌گوید: برخی از سنگ‌های باستانی به حدی قدرتمند هستند که با هیچ عاملی به زودی تخریب نمی‌شوند اما همین سنگ‌ها با آب باران به سرعت از هم می‌پاشند. شاید در نظر اول کسی باورش نشود که آب باران یکی از بدترین عوامل تخریب سنگ‌هاست اما چون آب روان است، می‌تواند به راحتی در هر جرز و شکاف و درزی وارد شود و شکاف سنگ را بیشتر کند.
وی ادامه داد: اگر آب باران نفوذ کرده در داخل سنگ، یخ بزند، باعث فشار آمدن به شکاف شده و آن درز را بیشتر باز می‌کند آنقدر که ممکن است بخشی از سنگ را به مرور بشکند.
این کارشناس میراث فرهنگی بیان کرد: کاخ اختصاصی کوروش در فضایی باز قرار دارد و بارندگی‌های اخیر نیز باعث نفوذ آب به داخل پایه ستون‌های این کاخ و در نتیجه از هم پاشیدگی آنها می‌شود. برخی بر این باورند که باید روی این مجموعه سقفی به عنوان پوشش قرار بگیرد تا از نفوذ آب باران به داخل این سنگ‌ها و یخ بستن آن جلوگیری شود ولی برخی دیگر معتقدند که منظر آن از بین می‌رود.
به نظر می‌رسد هنوز راه حل مناسبی برای نگهداری از کاخ‌های باقیمانده باستانی توسط متولیان حفاظت از میراث فرهنگی ارایه نشده و این بناها مدت‌هاست زیر برف و باران زمستانی رها شده‌اند.
مشکل نفوذ آب باران در سنگ‌های باستانی محوطه‌های تاریخی پیش از این نیز مطرح شده بود به نحوی که زمستان سال گذشته نیز از آبگرفتگی در مجموعه تخت جمشید و نفوذ آب در سنگ‌های این مجموعه باستانی خبر داده شد اما دریغ از تدبیر و اقدامی عاجل...
تخریب تدریجی کاخ اختصاصی کوروش
پایه ستونهای باقیمانده از کاخ اختصاصی کوروش به دلیل نفوذ آب باران به داخل این ستونهای شکسته و یخ بستن و شکسته شدن سنگها در حال تخریبند.
به گزارش خبرنگار مهر، در شمال غربی کاخ بارعام و شمال شرقی بوستان پاسارگاد، بقایای کاخی واقع شده است که مختصات یک بنای مسکونی را دارد به همین دلیل به " کاخ نشیمن" یا " کاخ اختصاصی" شهرت دارد. استروناخ، باستان‌شناس نامدار اسکاتلندی و از کاشفان بازمانده‌های پاسارگاد این کاخ را کاخ P نامیده است.


تا آغاز سده بیستم چون تنها یک جرز سنگی از این کاخ بیرون از خاک بود، آن را "کاخ جرزدار" نیز می نامیدند. کف بندی این کاخ از ویژگیهای قابل توجه آن است و مرمت های انجام شده در دوره هخامنشی نیز در آن دیده می شود   به طوری که هرجا رگه ای در سنگ ایجاد شده آن را تعمیر کرده اند اما باقی مانده های این مجموعه در اثر بی توجهی و گذر زمان در حال از بین رفتن است.


آب باران در فصل های بارندگی و سرما به داخل پایه ستونها می ریزد

سلیمان محمودی، کارشناس میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر یکی از عوامل تخریب سنگهای باستانی را آب باران عنوان می کند و می گوید: برخی از سنگهای باستانی به حدی قدرتمند هستند که با هیچ عاملی به زودی تخریب نمی شوند اما همین سنگ ها با آب باران به سرعت از هم می پاشند. شاید در نظر اول کسی باورش نشود که آب باران یکی از بدترین عوامل تخریب سنگهاست اما چون آب روان است می تواند به راحتی در هر جرز و شکاف و درزی وارد شود و شکاف سنگ را بیشتر کند.وی ادامه داد: اگر آب باران نفوذ کرده در داخل سنگ، یخ بزند، باعث فشار آمدن به شکاف شده و آن درز را بیشتر باز می کند انقدر که ممکن است بخشی از سنگ را به مرور بشکند.


این کارشناس میراث فرهنگی بیان کرد: کاخ اختصاصی کوروش در فضایی باز قرار دارد و بارندگی های اخیر نیز باعث نفوذ آب به داخل پایه ستونهای این کاخ و در نتیجه از هم پاشیدگی آنها می شود. برخی بر این باورند که باید روی این مجموعه سقفی به عنوان پوشش قرار بگیرد تا از نفوذ آب باران به داخل این سنگ ها و یخ بستن آن جلوگیری شود ولی برخی دیگر معتقدند که منظر آن از بین می رود.


به نظر می رسد هنوز راه حل مناسبی برای نگهداری از کاخ های باقی مانده باستانی توسط متولیان حفاظت از میراث فرهنگی ارائه نشده  و این بناها مدتهاست زیر برف و باران زمستانی رها شده‌اند.


آبگرفتگی شدید محوطه تخت جمشید در فصل زمستان سال گذشته

مشکل نفوذ آب باران در سنگهای باستانی محوطه های تاریخی پیش از این نیز مطرح شده بود به نحوی که خبرگزاری مهر زمستان سال گذشته نیز از آبگرفتگی در مجموعه تخت جمشید و نفوذ آب در سنگهای این مجموعه باستانی خبر داده بود اما دریغ از تدبیر و اقدامی عاجل...

...................

گزارش و عکس از فاطیما کریمی
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر