۱۳۹۱ اردیبهشت ۲, شنبه

تجمع و درگیری در مناطق عرب نشین ایران ادامه دارد

article picture

منابع محلی در اهواز مرکز استان خوزستان در تماس با العربیه اعلام کردند طی دو روز گذشته تظاهرات و تجمع های مختلفی در چند منطقه این استان در پی صدور فراخوان توسط تشکل های جدایی طلب برای تظاهرات در سالروز " ملحق ساختن این استان به ایران در سال 1925 " منتشر کرده اند.

این منابع اعلام کردند نیروهای امنیتی به شکل گسترده در مناطق حساس اهواز از جمله کوی انقلاب ، کوت عبدالله و صیاحی حضور دارند.

تعدادی از نیروهای لباس شخصی نیز در حالی که سلاح سبک مانند " یوزی " و " کلاشنیکوف " در دست دارند بوسیله خودروهای شخصی در مناطق مختلف به گشت زنی می پردازند و از تجمع افراد جلوگیری می کنند.

بر اساس این گزارش ها اعضای یک گروه جدایی طلب به یک مرکز پلیس در شهر حمیدیه درغرب اهواز یورش بردند و دو نفر از بازداشت شدگان را آزاد کردند.


همچنین منابع محلی اعلام کردند در منطقه ابوحمیضه در نزدیکی سوسنگرد و قلعه کنعان از توابع اهواز نیز تظاهراتی برگزار شد و نیروهای دولتی چند تن از معترضان را دستگیر کردند.

قابل ذکر است که العربیه نمی تواند صحت گزارش های وارده از اهواز را تایید کند.

رسانه های دولتی در ایران اما وقوع درگیری و ناآرامی در اهواز را رد می کنند و " استکبار جهانی " بویژه بریتانیا را به تلاش برای ایجاد " فتنه قومی " در این منطقه سرشار از منابع نفت و گاز متهم می کنند.

مشخصات بازداشت شدگان از سوی دیگر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نام بیست و شش تن از دستگیرشدگان چند هفته اخیر در اهواز و شهرهای تابعه را اعلام کرد.

این دستگیری ها از اواخر مارس آغاز و تا 15 آوریل که مصادف با سالگرد قیام مردم عرب در سال 2005 است، ادامه یافت.

کمپین بین المللی حقوق بشر که مقر آن در واشینگتن است در این بیانیه خواستار آزادی فوری همه بازداشت شدگان عرب شده که یک زن نیز در میان آنان دیده می شود.

این کمپین همچنین حکومت ایران را به برخورد با ناراضایتی بومیان عرب با مشت آهنین ، شکنجه و حتی اعدام متهم کرده است.

طبق بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نام دستگیرشدگان به شرح زیر است:

جابر یباری 45 ساله ، فواز حمود جبرا الشمری45 ساله ، احمد سواری25 ساله ، صادق شرهانی30 ساله ، حمود سواری 25 ساله ، نبی سواری 42 ساله ، عقیل سواری 30 ساله ، حمود صیاحی ، سید نبی موسوی 26 ساله ، فاضل سواری ، یوسف منبوهی ، قاسم مروانی 25 ساله ، سید محمد موسوی 28 ساله ، سید علی موسوی ، شهاب بیت صیاح ، سید محمد موسوی فرزند قاسم ، علی کعبی فرزند اغلام ، محمد ساعدی فرزند عبدالساده ، احمد مشعلی ، ماهر موسوی ، خدیجه آلبوشوکه ، محسن عبیات ، ناصر مسلم زاده ، سلمان صیاحی ، سجاد دحیمی و صادق فرج الله کعب.
العربیه
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر