۱۳۹۰ بهمن ۱۲, چهارشنبه

پلیس اینترنت ایران از دستگیری «یک هکر ۱۴ ساله» خبر داد


سیدکمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا ایران با اشاره به هک شدن روزانه ۳۶ سایت در ایران، از «دستگیری یک هکر ۱۴ ساله» خبر داده است.
به گزارش دانشجونیوز، رئیس پلیس تولید و فضای تبادل اطلاعات جمهوری اسلامی، فتا، پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران دولتی به موضوعاتی چون «سرقت دو هزار شماره حساب از طریق کافی‌نت ها، جریانات اقتصادی اخیر عامل افزایش جرائم اینترنتی، هک روزانه 36 سایت در ایران، مشکل امنیتی 73 درصد از سایتهای دولتی، دستگیری هکر 14 ساله» اشاره نموده است.
شمارش دقیق کاربران از سوی فعالان سایبری پلیس: ۲۶ میلیون کاربر جوان هستند
رئیس پلیس فتا با اعلام اینکه 26 میلیون و 280 هزار کاربر اینترنت در ایران جوان هستند، تأکید کرد: « 42 درصد کاربران اینترنت از محل سکونت،22 درصد از کافی نت، 14درصد از محل کار و 13 درصد از محل تحصیل، 4.3 درصد با تلفن همراه، و 3.5 درصد از شیوه های دیگر به اینترنت وصل می شوند. این درحالیست که از این پس 75 درصد مشاغل وابسته به اینترنت خواهد شد، ضمن اینکه این میزان 22 میلیون فرصت شغلی و 18 میلیون شغل مستقیم ایجاد می کند. در حالیکه پیش بینی می شود برای 7 میلیون و 300 هزار فرصت شغلی ایجاد شده نیروی متخصص وجود نداشته باشد»
۱۰ آزمایشگاه در ۳۲ استان به منظور «بازیابی اطلاعات»
وی با اشاره به «راه اندازی ۱۰ آزمایشگاه معین عدله دیجیتال»افزوده است: «پلیس فتا در 32 استان کشور فعال است اما در 10 استان آزمایشگاه معین به منظور بازیابی اطلاعات، سخت افزار، نرم افزار، رمز شکنی، مخابرات، تلفن همراه و مولتی مدیا راه اندازی شده است. این آزمایشگاه جزء موارد نادر فعال در حوزه سایبر است.»
رئیس پلیس فتا همچنین از «گشت زنی شبانه روزی پلیس برای شناسایی حفره و جرائم حوزه سایبر» نیز خبر داده است.


در راستای کنترل فضای مجازی در ایران، وزارت ارتباطات ایران نیز برنامه راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت را به جریان انداخته است؛ طرحی که به گفته این وزارت‌خانه تا پایان سال ۱۳۹۴ به طور کامل اجرایی خواهد شد.
وزیر ارتباطات مردادماه سال جاری جمع‌آوری اطلاعات و مدیریت ایمیل‌ها در داخل کشور را یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت دانست.
افزایش جرائم اینترنتی به دلیل «جریانات اقتصادی اخیر»!
هادیانفر، رییس پلیس فتا در ادامه ادعا کرده است افزایش جرائم اینترنتی به دلیل «جریانات اقتصادی اخیر» بوده است.
به نظر می رسد منظور این رییس پلیس از "جریانات اقتصادی"، رشد بی سابقه قیمت ارز و سکه بوده که به دلیل اعمال تحریم های گسترده اروپا و آمریکا با علیه ایران صورت گرفته است.
روزانه ۳۶ سایت در ایران هک می شود
هادیانفر همچنین از «هک روزانه ۳۶ سایت» خبر داده و افزود: «در 3 ماهه نخست امسال 3400 سایت، در 3 ماهه دوم 3500 و در 3 ماهه سوم 5840 سایت هک شده اند.»
رئیس پلیس فتا همچنین با بیان اینکه « ۷۳ درصد از سایت های دولتی با مشکل حفره امنیتی روبرو هستند» افزوده است: «این میزان در خصوص سایت های خصوصی 27 درصد است. متأسفانه 60 درصد از بانک های دولتی کشور مشکلات امنیتی دارند در حالیکه این میزان در بانک های خصوصی 40 درصد است که به نظر می رسد میزان امنیت در بانک های خصوصی بالاتر از بانک های دولتی باشد.»
دستگیری هکر ۱۴ ساله!
رییس پلیس فتا ایران همچنین از دستگیری «یک هکر 14 ساله در کشور» خبر داده و اضافه کرده است:« 64 درصد مجرمان بین 17 تا 25 سال، 32 درصد بالای 25 سال و 4 درصد نیز زیر 17 سال سن دارند. این در حالیست که 89 درصد مجرمان اینترنتی را مردان و 11 درصد را زنان تشکیل می دهند.
ارسال محصولات غیر فرهنگی از طریق پست ممنوع است!
وی در بخشی دیگر از اظهارات خود اعلام کرده است: مکاتباتی را با مسئولان پست در زمینه ممنوعیت محصولات غیر فرهنگی داشته ایم و به تعاملات خوبی دست یافته ایم. وی همچنین خبر داده است: «ارسال محصولات غیر فرهنگی از طریق پست ممنوع است»
سردار هادیانفر در بخش پایانی اظهارات خویش اعلام کرده است: «رسیدگی به شکایات جرائم سایبر از سال 91 غیر حضوری می شود.»
وی در پایان در مورد اینترنت ملی نیز گفت: «ما نیز به اینترنت پاک و ملی اعتقاد داریم و امیدواریم با اهتمام جدی که وجود دارد بتوانیم فضای سایبر را امن کنیم.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر