۱۳۹۰ بهمن ۹, یکشنبه

بیانیه‌ جمعی از فعالین در محکومیت بازداشت محمد سلیمانی‌نیا


 جمعی از نویسندگان و شاعران، روزنامه نگاران و کنشگران سیاسی و اجتماعی ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم نمودن بازداشت "محمد سلیمانی‎‌نیا"، خواستار آزادی بی قید شرط و اعاده‌ی حقوق پایمال شده‌ی وی شدند.
متن کامل این بیانیه که در اختیار گزارشگران هرانا قرار گرفته است، به شرح زیر است:
در محکومیت فشارهای اخیر و درخواست آزادی "محمد سلیمانی‌نیا"
نهادهای بین المللی!
هنرمندان، روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و اهل قلم!
همه کسانی که برای نقض حقوق بشر نگران هستید!
دستگاه­ اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر موجی از دستگیری­‌ها را آغاز کرده است و علاوه بر فعالان سیاسی، اجتماعی و روزنامه نگاران، نویسندگان و هنرمندان را نیز گرفتار خود کرده است.
"محمد سلیمانی‌نیا" مترجم کتاب پرفروش "عطر سنبل، عطر کاج" و مدیر شبکه اجتماعی متخصصان ایران (یو ۲۴) پس از چند مرحله احضار به نهاد­های امنیتی در ماه گذشته و فشارهای پیاپی از سوی آن‌ها، سرانجام روز بیستم دی­ماه سال جاری بازداشت شده و تاکنون هیچ خبری از وضعیت وی منتشر نشده است.
سلیمانی‌نیا در سال ١٣٧۵ نخستین "آی. اس. پی" بخش خصوصی را راه‌اندازی کرد و بدین سبب تولد و ورود اینترنت خصوصی به ایران با نام او گره خورده است. او اکنون مدیر سایت شبکۀ اجتماعی متخصصان ایران (یو ۲۴) است که از اردی‌بهشت ۱۳۸۶ آغاز به کار کرده و نزدیک به ۶٠ هزار کاربر دارد؛ شبکه اجتماعی­ای که برای ایجاد ارتباط میان متخصصان ایرانی راه‌اندازی شده است.
پایگاه‌های خبری برخی نهادهای مدنی و سازمان‌های نیمه دولتی از جمله "ایران تئا‌تر"، "خانۀ موسیقی"، "خبرنگار"، "خانۀ مطبوعات کرمان"، "ماهنامۀ نقد نو"، "بازنگار-خانۀ وبلاگ‌های فارسی زبان"، "وبلاگ فرهنگستان هنر" نیز در کارنامۀ فعالیت‌های حرفه‌ای او ثبت و به همت او بنا شده­‌اند.
او طراح و میزبان سایت صادق هدایت و یکی از مسئولان اجرایی برگزاری جایزۀ ادبی صادق هدایت است و طراحی و میزبانی سایت‌های شخصی بیش از ۱۵ شاعر و نویسنده از جمله امیرحسین چهلتن، فرخنده آقایی، قاسم کشکولی، پروین سلاجقه، پویا عزیزی، مهرنوش قربانعلی و برخی امضا کنندگان این بیانیه را نیز به عهده دارد.
امضا کنندگان این بیانیه به عنوان جمعی از اهالی ادبیات، فرهنگ و هنر، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و مدنی ایران، بازداشت­های مخفیانه و هرگونه اعمال فشار بر مردم ایران برای سرکوب مطالبات مدنی ایشان، سانسور و جلوگیری از آزادی بیان و پایمال کردن حقوق شخصی و عمومی شهروندان کشور، به ویژه اهالی فرهنگ و هنر و ادبیات را محکوم می‌کنند.
هم‌چنین از تمامی اشخاص و نهادهایی که توان مداخله در این امر را دارند تقاضا می‌­کنند، حکومت ایران را به اجرای قوانین داخلی، تعهدات بین المللی و احترام به حقوق مدنی شهروندانش تشویق و ترغیب کرده و آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله محمد سلیمانی نیا را از مسئولان ایرانی درخواست کنند. خواهان آزادی و اعاده حقوق پایمال شده محمد سلیمانی نیا هستیم و امید داریم که این آزادی به زودی و بدون قید و شرط محقق شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر