۱۳۸۹ بهمن ۲۵, دوشنبه

حمله لباس شخصی ها و حراست به تجمع دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهدظهر روز دوشنبه در حالیکه نیروهای امنیتی داخل و نیروهای امنیتی و انتظامی اطراف دانشگاه فردوسی مشهد حضور چشمگیری داشتند، حدود صد دانشجوی دانشگاه فردوسی در مقابل دانشکده مهندسی این دانشگاه تجمع کردند.
به گزارش جرس، همزمان با اینکه هسته اولیه تظاهرات در حال شکل گرفتن بود و دانشجویان در حال اضافه شدن به هسته اصلی تجمع کنندگان در مقابل دانشکده فنی بودند، ناگهان نیروهای لباس شخصی و حراست دانشگاه به آنها حمله و گروهی را بازداشت کردند. (این گروه پس از چند ساعت آزاد شدند)
همچنین در مقابل سر در اصلی دانشگاه فردوسی مشهد، تراکم زیاد نیروی یگان ویژه پاسداران، امکان تردد و تجمع دانشجویان و مردم را عملا غیرممکن کرده بود.
این گزارش حاکیست در سطح شهر مشهد و در اکثر میادین و چهارراه های اصلی نیروهای امنیتی ، انتظامی و یگان ویژه مشهد به صورت کم سابقه حضور داشتند و قضای شهر به حکومت نظامی اعلام نشده شبیه بود.
در میادین آزادی ، فلسطین ، احمدآباد و تقی آباد و خیابان های آزادشهر ، معلم ، سجاد ، راهنمایی ، رضا  حضور نیروهای لباس شحصی و انتظامی کاملا مشهد بود.
از ساعت پنج بعد از ظهر ماموران امنیتی خیابان راهنمایی را بستند و مغازه های این خیابان را مجبور کردند که کرکره ها را پایین بکشند و تعطیل گردند.
همچنین آمده است “در سه راه راهنمایی مشهد و پارک ملت تجمعات پراکنده و با شعار مرگ بر دیکتاتور برگزار شد ، که حضور مردم داخل پارک ملت با حمله ماموران لباس شخصی و انتظامی روبرو گردید.”
هم‌چنین ساعت حدود ۳.۵ بود و عده‌ای از مردم مدتی بود که در گروه‌های چند نفره در سه‌راه راهنمایی مشهد تجمع کرده بودند که نیروهای انتظامی از مردم خواستند نایستند و راه بیافتند. همین امر باعث شد که گروههای متفرق مردم با هم به سمت میدان راهنمایی راه بیافتند. جمعیت شروع کردند به شعار دادن: الله اکبر. مرگ بر دیکتاتور.  در همین موقع با برگشت دوباره جمعیت به سمت سه راه راهنمایی نیروهای ضد شورش و موتورسواران به سمت مردم هجوم آوردند و با ضربات باتوم مردم را متفرق کردند. یکی از جوانان که موبایلی در دست داشت مورد هجوم متمرکز نیروهای ضد شورش قرار گرفت و تلاش چند نفر از مردم برای نجات دادنش بی فایده بود. در سوی دیگر خیابان ماموران جوان دیگری را گرفته بودند و مردم بویژه یک دختر جوان تلاش زیادی برای نجاتش کردند که با اضافه شدن نیروهای ضد شورش به مردم و بویژه آن دختر این تلاش هم متاسفانه نتیجه نداد.”
در کل تا غروب هنوز مردم متفرق نشده  و تجمع ادامه داشت.
گزارش غروب دوشنبه از مشهد، حکایت از بازداشت چندین تن از معترضان در پارک ملت و دیگر نقاط شهر را داشت.
رهانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر