۱۳۹۰ فروردین ۲, سه‌شنبه

پلمپ تالار برای ممانعت از برگزاری مراسم نوروز در سنندجتشدید فضای امنیتی در مناطق کردنشین


همزمان با فرا رسیدن روز نوروز باستانی شهروندان کرد نیز همانند سالهای گذشته در شب نوروز اقدام به برافروختن آتش و برپایی رقص و پایکوبی کردند.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در شهرهای پاوه ، جوانرود ، مریوان ، کامیاران ، سنندج ، سقز ، مهاباد ، سردشت ، ربط ، بانه و بوکان برگزاری مراسم باستانی نوروز باشکوه تر از سالهای گذشته برگزار شده است.

نیروهای امنیتی و انتظامی به سبب حضور گسترده شهروندان کرد قادر به کنترل کردن این مراسمات نشده اند،بنابه اطلاع منابع موثق طی روزهای گذشته فرمانده انتظامی با ابلاغ بخش نامه ایی از نیروهای انتظامی خواسته است که به سبب حساسیت و احتمال بروز درگیری میان مردم و نیروهای انتظامی، این نیروها تا حد ممکن از رویاروی مستقیم با شهروندان کرد خودداری بکنند.

شهروندان کرد در شهر و روستاهای مناطق کردنشین مراسم برافروختن آتش، منفجر کردن ترقه و رقص پایکوبی در خیابان و کوچه های شهرها و همچنین بر بلندی کوههای کردستان این روز را گرامی داشتند.

در شهر ربط از توابع شهرستان سردشت با حضور نزدیک به 10 هزار نفر از سوی هیئت جوانان این شهر مراسم نوروز با برافروختن آتش نمادین و رقص و پایکوبی در میدان فوتبال این شهر برگزار شد.

همچنین نیروهای انتظامی در شهر سنندج چند تالار این شهرکه قرار بود مراسم نوروز در آنها برگزار شود تا اطلاع ثانوی پلمپ کرده اند.

گزارشات رسیده حاکی از آن است ماشینهای آتش نشانی در این شهرها همراه به گشت های انتظامی اقدام به خاموش کردن آتش های برافروخته شده در داخل شهرها کرده اند.

همچنین دیروز دهها جوان کرد در داخل شهرها توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده اند و به کلانتری این شهرها منتقل شده اند.


هرانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر